10.05.2019

Arka - Zagłębie Sosnowiec 2:0! Bramka Zagłębia odczarowana w końcówce!

Nieprawdopodobne emocje towarzyszyły spotkaniu z Zagłębiem Sosnowiec. Goście od 46 minuty grali w dziesiątkę, ale Arka długo nie mogła znaleźć drogi do bramki świetnie dysponowanego Dawida Kudły. Damian Zbozień nie trafił z karnego, strzałów oddaliśmy blisko czterdzieści, ale gola Maciej Jankowski zdobył dopiero w 88 minucie i to po trzyminutowej analizie VAR. W doliczonym czasie wynik ustalił Luka Zarandia.

Lotto Ekstraklasa - 35. kolejka

Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 2:0 (0:0)

Bramki: Jankowski 88', Zarandia 90+7'

Arka: Steinbors - Zbozień, Danch, Helstrup, Marciniak - Deja (81' Cvijanović), Vejinović - Zarandia, Nalepa (76' Aankour), Janota (58' da Silva) - Jankowski

Zagłębie: Kudła - Mygas, Polczak, Toth (33' Nawotka), Mraz - Ryndak, Możdżeń, Milewski, Ivanishvili (90' Nowak), Pawłowski - Sanogo (75' Gabedava)

Żółte kartki: Helstrup - Mygas
Czerwone kartki: Polczak

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń)

Widzów: 7012

0 min - sezon już na finiszu. Arka walczy o utrzymanie i jak na razie robi to bardzo skutecznie. W ostatnich trzech meczach zarobiła 7 punktów, a dziś mamy apetyt na kolejne trzy.

0 min - do Gdyni zawitało Zagłębie Sosnowiec, które w ubiegły weekend straciło nawet matematyczne szanse na utrzymanie w Lotto Ekstraklasie. Tak naprawdę trudno przewidzieć, z jakim nastawieniem przystąpią do spotkania nasi goście, bo z jednej strony fakt degradacji nie może działać mobilizująco, z drugiej nie ciąży już na nich żadna presja, a wtedy gra się swobodniej.

0 min - w dwóch poprzednich starciach z Zagłębiem Arka zanotowała remis i porażkę. Do kompletu brakuje zwycięstwa i dziś tylko taki wynik nas interesuje.

0 min - mamy kilka korekt w wyjściowej jedenastce Arki. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, do gry powrócił Maciej Jankowski. Od pierwszej minuty zagrają także Janota i Zarandia.

0 min - mecz nr 99 w barwach Arki rozegra dziś Damian Zbozień. Można się zatem spodziewać, że w poniedziałek nasz prawy obrońca będzie miał jubileusz.

0 min - przed meczem wspaniała uroczystość. Prezes Wojciech Pertkiewicz uhonorował bohaterów sprzed 40 lat, trenera i piłkarzy Arki, którzy w 1979 roku sięgnęli po pierwszy w historii Puchar Polski. Dostarczyli swoim kibicom wspaniałych emocji i na stałe zapisali się w historii klubu, miasta i w żółto-niebieskich sercach.

0 min - drużyny pojawiają się już na pięknej murawie stadionu w Gdyni. Goście zagrają dziś na czerwono, Arka rzecz jasna na żółto-niebiesko.

0 min - na murawie pojawili się również kibice niepełnosprawni, a to wszystko związane z akcją "Stadiony Bez Barier"

0 min - przez pierwsze 45 minut atakować będziemy bramkę przed trybuną "Górka"

1 min - rozpoczęła Arka

1 min - pierwsza groźna akcja należała do gości. Prawym skrzydłem pomknął Ryndak,a gdy dobiegł do narożnika pola karnego oddał strzał w boczną siatkę bramki Steinborsa!

3 min - po faulu na Janocie mamy rzut wolny z odległości ok. 32-33 metrów od bramki Kudły.

4 min - strzału z wolnego spróbował sam poszkodowany, ale to była bardzo nieudana próba Michała.Piłka poszybowała w trybuny.

5 min - próba dośrodkowania Janoty w kierunku Jankowskiego została udaremnina przez Totha.

6 min - Jankowski zabrał piłkę rywalowi i pokusił się o strzał z 25 metrów. Piłka minęła światło bramki Zagłębia.

8 min - po akcji Zarandii po prawej stronie szesnastki gości, okazję na dośrodkowanie otrzymał Zbozień. Piłka trafiła do Jankowskiego, który zbyt lekko uderzył głową, bym mógł zaskoczyć Kudłę! Być może maska, w której gra Maciek utrudniła mu oddanie skutecznego strzału...

10 min - znów Zbozień w roli podającego z prawego skrzydła. Tym razem Damian wszedł w pole karne i zagrał płasko na ósmy metr, co jednak przewidzieli obrońcy z Sosnowca.

13 min - od środkowej linii z piłką pomknął środkiem Vejinović. Dotarł aż do 20 metra, skąd niecelnie uderzył!

18 min - bardzo niebezpieczny strzał z dystansu oddał Możdżeń! Piłka odchodząca od środka bramki prawiła dużo problemów Steinborsowi!

19  min - w odpowiedzi bardzo dobre dośrodkowanie Zbozienia na Jankowskiego, lecz nasz napastnik dobrze pilnowany przez Polczaka.

19 min - strzał Dei z dystansu mógł przysporzyć kłopotów Kudle, bo piłka przemknęła tuż nad murawą i skierowana była w swiatło bramki. Bramkarz Zagłębia jednak nie dał się zaskoczyć.

22 min - Kudła świetnie broni strzał Marciniaka! Wcześniej Zarandia doskonale zapanował nad piłką zagraną w pole karne przez Jankowskiego i wyłożył na strzał Marciniakowi!

25 min - pogubili się obrońcy Zagłębia, ale nie skorzystał z szansy na stworzenie sytuacji bramkowej Janota!

26 min - a tymczasem jedna z nielicznych akcji gości. Najpierw przewrócił się szesnastce Pawłowski, ale nie było mowy o przewinieniu naszych zawodników, a później groźnie z lewej strony zacentrował Mraz, lecz źle zamykał akcję Ivanishvili!

28 min - Marciniak wywalczył rzut rożny dla naszej drużyny.

28 min - zacentrował Vejinović, a w powietrzu walczył z Tothem Jankowski. Niestety Maciek tylko tracił piłkę, a ta opuściła boisko.

32 min - mamy przerwę w grze, bo interwencji masażystów wymaga Toth i chyba nie będzie już zdolny do kontynuowania gry w tym spotkaniu.

33 min - za Totha wszedł Tomasz Nawotka.

34 min - zablokowany strzał Marko Vejinovića z 18 metrów.

37 min - Vejinović z rzutu wolnego posłał piłkę w pole karne, ale uczynił to zbyt mocno, więc Kudła spokojnie ją przejął.

38 min - rzut rożny dla Arki. Płaska piłka od Janoty została wybita przez obrońców.

39 min - Helstrup sfaulował Sanogo, za co otrzymał żółtą kartkę, ale sędzia jeszcze sprawdza, czy nie powinno być czerwonej!

42 min - na szczęście upiekło się Helstrupowi...Sędzia Frankowski długo oglądał na monitorze tą sytuację, ale jednak nie zdecydował się na karę, która bardzo skomplikowałaby zadanie drużynie Zielińskiego.

42 min - faul Mygasa na Zarandii. Też żółta kartka.

43 min - Mygas znów fauluje Zarandię! Sędzia jednak nie decyduje się po raz drugi ukarać zawodnika Zagłębia!

44 min - Zarandia kapitalnie strzelił z 30 metrów! Słupek ratuje gości!

45 min - Vejinović przedarł się w szesnastkę i podał na szósty metr w kierunku Jankowskiego! Niestety Kudła nie zaspał i wyprzedził napastnika Arki.

45+1 min - doliczone zostaną cztery minuty.

45+2 min - zaskakujący strzał z powietrza Janoty z 20 metrów! Piłka jednak posłana wprost w Kudłę!

PRZERWA - 12 strzałów na bramkę, 5 w jej światło, ale do sieci nie wpadło nic. Trudno Arce odmówić starań o zdobycie gola, ale na razie skuteczność nie jest naszym sprzymierzeńcem. Na szczęście podobnie jest z Zagłębiem, które również mogło sprawić psikusa i było bliskie zdobycia gola. Trzeba też pamiętać, że długo ważył się los Helstrupa, który brzydko sfaulował Sanogo, ale sędzia jednak nie pokazał mu czerwonej kartki. Oby po przerwie udało się wreszcie pokonać Kudłę!

46 min - rozpoczęła się druga połowa meczu.

46 min - karny dla Arki! Na czystą pozycję wyszedł Nalepa, od tyłu sfaulował go Polczak! Czerwona kartka dla obrońcy Zagłębia! Jest jeszcze VAR!

48 min - Zbozień... nie ma gola! Damian trafił w wewnętrzną część słupka, po czym piłka wyszła w pole!

52 min - okazje na oddanie strzału mieli Deja i Janota. Przeszkodzili sobie i w efekcie piłka kopnięta przez Deję nie sprawiła problemów Kudle.

53 min - faul na Zarandii, okazja na groźne dośrodkowanie dla Arki.

54 min - zła próba zagrania przez Vejinovića, piłka wyszła za linię końcową.

58 min - niecelny strzał z 25 metrów Vejinovića.

59 min - Michał Janota opuszcza boisko. W jego miejsce Marcus da Silva.

60 min - najpierw Nalepa strzelił z powietrza z 16 metrów, co odbił Kudła, a po chwili Zarandia uderzył zza pola karnego, piłka mierzona tuż przy słupku jednak została odbita przez Kudłę na rzut rożny.

60 min - Danch uderzył głową, a Kudła znów nie dał się pokonać!

61 min - strzał da Silvy z 25 metrów niecelny.

62 min - kontra Arki! Jankowski umiejętnie opanował piłkę na 20 metrze i odegrał do nadbiegającego Vejinovića, a Holender przymierzył tuż przy słupku, lecz chybił!

65 min - prawdziwe oblężenie pola karnego Zagłębia! Sosnowiec ofiarnie, ale wciąż skutecznie się broni!

65 min - wspaniały drybling Zarandii w polu karnym, stworzył sobie okazje na strzał z ostrego kąta i znów Kudła górą!

67 min - Mygas nie podnosi się z boiska, ewidentnie goście starają się przerwać ataki Arki!

68 min - Zbozień z prawej strony strzela potężnie, ale w poprzeczkę! Piłka trafia pod nogi Zarandii, który zza pola karnego przymierzył w okienko, co jednak znów broni Kudła! Nieprawdopodobne szczęście ma Zagłębie i równie wielkiego pecha Arka...

71 min - Sanogo z ostrego kąta uderza niecelnie.

73 min - sędzia pozwolił Arce kontynuować grę mino faulu na Nalepie na 20. metrze, dzięki temu strzał oddał Zarandia. niestety w srodek bramki, więc bramkarz Zagłebia znów zanotował skuteczną interwencję.

74  min - i kolejny obroniony strzał przez Kudłę, a uderzał ponownie Zarandia.

75 min - Gabedava wchodzi na boisko i zastępuje Sanogo.

76 min - zmienia też trener Zieliński. Za Nalepę wprowadził Aankoura.

77 min - pierwsza okazja przed Aankourem! Zdjął mu jednak piłkę z nogi obrońca z Sosnowca.

81 mi - da Silva sam sfinalizował akcję w polu karnym Zagłębia. Strzelił w kierunku dalszego słupka, lecz chybił!

81 min - Deja schodzi, w jego miejsce Cvijanović!

82 min - da Silva nie sięga piłki zacentrowanej przez Zarandię!

83 min - dośrodkowywał Zbozień, a piłka po rykoszecie wpada w ręce Kudły.

85 min - piłka w bramce Zagłębia, ale sędziowie pokazują spalonego! Będzie VAR!

87 min - wciąż trwa analiza...

88 min - GOOOLLLLL!!!!! Jankowski! Asysta... Zarandia! A w pole karne piłkę posłał Cvijanović!

90 min - 8 minut doliczonych!

90+1 min - Nowak za Ivanishvilego

90+1 min - była szansa przed Arką, najpierw zablokowany został strzał da Silvy, a po chwili pudłuje Jankowski!

90+7 min - gooooolllll!!! Zarandia!!!! Przerwana akcja Zagłębia, piłka poszła pomiędzy obrońcami, a Zarandia pobiegł sam na bramkę Kudły i wreszcie pokonał bramkarza Zagłębia!

KONIEC - wydawało się, że jakieś siły magiczne nie pozwalają piłce wpaść do bramki Zagłębia Sosnowiec. Pechowy strzał Zbozienia z karnego odbija się od słupka i wychodzi w pole, strzałów na bramkę oddanych blisko 40, goście grają całą druga połowę w dziesiątkę, ale gol nie padał.W końcu trafił Jankowski, lecz sędziowie pokazują pozycję spaloną. Analiza VAR trwała ponad trzy minuty, ale w końcu przyznała trafienie Jankowskiemu! W doliczonym czasie nerwy zakończył Zarandia ustalając rezultat na 2:0. Trzy punkty dla Arki!