25.04.2019

Arka - Miedź Legnica 2:0! Nareszcie!

Bardzo długo musieliśmy czekać na to zwycięstwo, ale nareszcie nadeszło! Arka pokonała Miedź Legnica 2:0 i złapała oddech w walce o utrzymanie Lotto Ekstraklasy! Do wygranej poprowadzili nas dziś Marcus da Silva, który otworzył wynik strzałem z rzutu karnego oraz Marko Vejinović, który zamknął spotkanie w ostatniej minucie.

Lotto Ekstraklasa - 32. kolejka

Arka Gdynia - Miedź Legnica 2:0 (1:0)

Bramki: da Silva 33'(k), Vejinović 90+1'

Arka: Steinbors - Zbozień, Maghoma, Danch, Marciniak - Deja, Vejinović -  Zarandia (61' Banaszewski), Nalepa (90' Młyński), da Silva (72' Socha) - Jankowski

Miedź: Dzhanaev - Miljković, Monteiro, Musa, Bartczak (57' Zieliński) - Ojamaa (46' Roman), Fernandez, Augustyniak, Santana, Camara, Forsell

Żółte kartki: Deja, Zbozień, Marciniak - Ojamaa

Sędzia: Paweł Lasyk (Bytom)

Widzów: 5112

0 min - niezwykle rzadko przychodzi Arce rozgrywać swoje mecze w czwartki. Niezwykle rzadko przychodzi jej też grać tak ważne spotkanie. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że rozegramy kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie.

0 min - po dwóch tygodniach do Gdyni powróciła Miedź Legnica. Już poprzednio mocno liczyliśmy na trzy punkty, ale w ostatnich minutach meczu rywale  wydarli nam zwycięstwo i skomplikowali sytuację w tabeli. Dziś nadarza się okazja do rewanżu.

0 min - nie brakuje zmian w składzie Arki. Do wyjściowej jedenastki wracają Adam Danch, Luka Zarandia i Marcus da Silva. Dziś nie zobaczymy za to Frederika Helstrupa, Nabila Aankoura (pauza spowodowana kartkami) i Michała Janoty (kontuzja).

0 min - mecz odbędzie przy wspaniałej wiosennej pogodzie, oby nasze nastroje po ostatnim gwizdku były równie dobre!

0 min - warto zwrócić uwagę na powrót na ławkę rezerwowych Mateusza Młyńskiego. Nasz junior nabawił się poważnego urazu na pierwszym treningu podczas zimowego zgrupowania w Alanyi i dopiero dziś może doczekać się powrotu na boisko.

0 min - słyszymy Rotę, a na murawie pojawiają się obie jedenastki, które zagrają dokładnie w takich samych kompletach strojów jak przed dwoma tygodniami, czyli Arka na żółto-niebiesko, a goście na czerwono.

0 min - przed pierwszym gwizdkiem mamy minutę ciszy poświęconą zmarłemu Alojzemu Jarmózowi, byłemu sędziemu międzynarodowemu.

1 min - zaczęło się! Pierwsze kopnięcie piłki należało do Michała Nalepy.

4 min - pierwszy korner dla Arki.

5 min - centrował Vejinović, ale wybili piłkę obrońcy Miedzi. Przejął ją Zarandia, który poszukał podania w pole karne w kierunku Jankowskiego, lecz Maciek nie opanował piłki.

6 min - Dzhanaev wyjściem poza pole karne uchronił swój zespół przed przejęciem piłki przez da Silvę.

7 min - zabrał się z piłką z 40 metra Zarandia i znów chciał dograć piłkę do Jankowskiego, lecz tym razem nasz zawodnik był na pozycji spalonej.

9 min - Forsell chciał wykorzystać swój talent do strzałów z dystansu, lecz nieczysto trafił w piłkę i bez kłopotu przejął ją Steinbors.

11 min - rzut wolny dla Arki. Centrował Vejinović, lecz piłka spadła na głowy gości i akcja opuściła ich pole karne

13 min - zagranie od Marciniaka z lewego skrzydła dotarło do Jankowskiego na 16 metrze, lecz ten był dokładnie pilnowany przez Monteiro i obrońca Miedzi wybił piłkę daleko od swojej szesnastki.

15 min - Jankowski chciał przebiec z piłką pomiędzy Musą a Augustyniakiem i znaleźć się samemu przez Dzhanaevem, lecz zawodnicy z Legnicy nie dali się oszukać.

17 min - Bartczak już po raz drugi skutecznie powstrzymał Zarandię, który próbował gry 1 na 1 z obrońcą Miedzi.

18 min - po raz pierwszy dziś goście przedostali się z piłką w nasze pole karne, ale było to za sprawą rzutu wolnego. Akcja szybko się skończyła po faulu Bartczaka na da Silvie.

20 min - w oczy rzuca się duża ostrożność obu zespołów przed popełnieniem błędu, który pozwoliłby rywalowi stworzyć zagrożenie pod bramką.

23 min - najpierw sędzia postanowił puścić grę po tym, jak Zarandia został przewrócony przez Bartczaka, a kilka sekund później odgwizdał faul na Santanie w środkowej strefie boiska. Oczywiście spotkało się to z solidną porcją gwizdów z trybun.

26 min - rzut wolny dla Miedzi z lewej strony naszej szesnastki. Będzie okazja dla Forsella na dokładne dośrodkowanie.

27 min - Forsell postanowił jednak rozegrać piłkę z Camarą, a to przyniosło naszym rywalom rzut rożny.

29 min - po faulu Nalepy znów Forsell mógł zagrać z rzutu wolnego w nasze pole karne. Tym razem piłka była skierowana do Bartczaka, lecz kapitan Miedzi faulował naszego zawodnika.

31 min - Arka dwukrotnie próbowała dośrodkowań w pole karne gości, lecz obrońcy Miedzi wybijali piłkę. Ostatecznie wszystko zakończyło się faulem Dei i kartką dla naszego pomocnika.

32 min - karny dla Arki! Musa faulował Zarandię! Piłkę wziął w ręce Marcus da Silva!

33 min - gooooolll!!! Pewny strzał Marcusa!

35 min - efektowny i efektywny drybling Zarandii wzdłuż linii końcowej, ale do zagranej piłki na 8 metr nie doszedł żaden z Arkowców!

36 min - żółta kartka dla Zbozienia, który przerwał szybką akcję Miedzi.

37 min - kolejna kartka, tym razem ukarany zawodnik Miedzi - Henrik Ojamaa.

39 min - w ataku pozycyjnym długo utrzymuje się Miedź. Była w tym jednak zupełnie nieefektywna, piłka ostatecznie po nieudanym zagraniu opuściła boisko.

41 min - na strzał z dystansu zdecydował się Santana, ale jednak wyraźnie chybił.

43 min - przeżywamy chwile niepokoju, bo długo opatrywany jest Zarandia. Oby Gruzin mógł powrócić do gry!

44 min - Luka powrócił na murawę!

45 min - minuta doliczona.

PRZERWA - nerwowy mecz w wykonaniu obu zespołów. Szczęście uśmiechnęło się jednak do Arki, gdy Zarandia zademonstrował próbkę swoich umiejętności i nie poradził sobie z tym Elton Monteiro, który podobnie jak dwa tygodnie temu sprokurował jedenastkę dla żółto-niebieskich. Po jej pewnym wykonaniu przez Marcusa, inicjatywę przejęli goście, lecz ani razu poważniej nie zagrozili bramce Steinborsa. Czy nasi piłkarze oszczędzą nam ogromnych nerwów i powalczą o drugą bramkę, która mocno przybliżyłaby nas do upragnionych trzech punktów?

46 min - jedna zmiana w zespole Miedzi. Zszedł Ojamaa, a w jego miejsce pojawił się zdobywca bramki na wagę punktu w poprzednim meczu obu drużyn, Joan Roman.

47 min - ładna akcja Arki na lewym skrzydle. da Silva uruchomił Jankowskiego, a ten spod linii końcowej próbował dogrywać do Nalepy, lecz Michał okazał się minimalnie spóźniony do tego podania.

49 min - Steinbors fantastycznie interweniuje po sprytnym, technicznym strzale po ziemi Romana!

50 min - zaskakujący strzał z 35 metrów Camary minął światło bramki Steinborsa, lecz w niedużej odległości!

53 min - Grzegorz Bartczak sygnalizuje zmianę. Kapitan Miedzi jednoznacznie pokazuje, że nie jest w stanie kontynuować gry.

56 min - znów bardzo ładna akcja Arki! Nalepa podawał spod linii końcowej na 10 metr, a tam Vejinovića w ostatniej chwili wyprzedził zawodnik z Legnicy!

57 min - Paweł Zieliński, brat reprezentanta Polski Piotra, zmienia Bartczaka w zespole naszych gości.

58 min - kolejna nieudana próba Camary uderzenia z dystansu.

61 min - opuszcza boisko zmęczony Luka Zarandia, a w jego miejsce pojawia się Maksymilian Banaszewski.

64 min - Steinbors znów okazuje się bezcenny! Fantastycznie obronił strzał w krótki słupek Romana!

64 min - rzut rożny wykonał Forsell, a do strzału głową doszedł Augustyniak! Na szczęście mocno chybił!

65 min - Roman tym razem bardzo niecelnie strzelił z 25 metrów.

67 min - żółta kartka dla Marciniaka.

67 min - dobra szybka akcja Nalepy, ale zakończyła się nieudanym zagraniem w polu karnym Miedzi i stratą piłki.

68 min - wciąż niebezpieczny jest Roman, który ograł dzisiejszego jubilata Zbozienia i oddał strzał po ziemi! Na szczęście Steinbors po raz kolejny górą!

70 min - znów brawa dla Gdynian, bo ładna wymiana podań na jeden kontakt w polu karnym Miedzi prawie pozwoliła Nalepie znaleźć się w dogodnej pozycji do strzału! Prawie, bo jednak piłka uciekła Michałowi.

71 min - Zbozień wrzucił piłkę z autu na 13 metr przed bramkę Dzhanaeva, tam najwyżej wyskoczył Jankowski i oddał celny strzał, choć w środek bramki.

72 min - wielkie brawa żegnają Marcusa da Silvę, który jest zmieniany przez Tadeusza Sochę.

77 min - goście utrzymują się w ataku pozycyjnym, ale Tadeusz Socha przerwał ich wymianę podań, zabrał piłkę, pognał pod bramkę i wywalczył rzut rożny.

78 min - rzut rożny wykonał Vejinović, zagotowało się w polu karnym, lecz nie udało się ostatecznie oddać strzału!

78 min - Fernandez schodzi, w jego miejsce Makuch.

80 min - niemożliwe! Tadeusz Socha podał idealną piłkę do Jankowskiego, ten uciekł obrońcom i był sam przed bramkarzem, lecz zamiast wykonać wyrok i wpakować piłkę do siatki, ta odbiła mu się od nogi i wpadłe w rece Dzhanaeva!

81 min - niecelny strzał z dystansu Makucha.

82 min - dośrodkowanie Zielińskiego pewnie wyłapuje Steinbors. Ależ nerwy przy Olimpijskiej!

84 min - bardzo głośny doping dla Arki! Tego właśnie potrzebują nasi zawodnicy w końcówce tego meczu!

85 min - odważna próba strzału Nalepy. Z problemami, ale chwyta piłkę Dzhanaev.

87 min - Maghoma wziął na ciało strzał Forsella z 30 metrów.

89 min - teraz brawa dla Banaszewskiego, który odebrał piłkę i jeszcze wywalczył rzut z autu dla naszego zespołu.

90 min - wejdzie Mateusz Młyński. Boisko opuszcza Michał Nalepa.

90+1 min - gooooollll dla Arki! Vejinović przejął piłkę, ładnym zwodem oszukał rywala i precyzyjnym strzałem z 16 metrów podwyższył prowadzenie!

KONIEC - odgłos spadającego ciężaru było chyba słychać w całej Gdyni. Arka nareszcie zwycięska i po trudnym meczu okazuje się lepsza od Miedzi i daje sygnał, że nie poddaje się w walce o utrzymanie! Do osiągnięcia tego celu jeszcze długa droga przed naszym zespołem, ale pierwszy, ten najtrudniejszy krok własnie udało się wykonać.