29.07.2018

Arka - Jagiellonia 0:2. Gdyński falstart

To nie była inauguracja marzeń rozgrywek nowego sezonu w Gdyni. Wicemistrz Polski wygrał z Arką 2:0 i pokazał, że przed trenerem Smółką i jego zespołem jeszcze dużo pracy, aby móc święcić triumfy w Lotto Ekstraklasie.

Lotto Ekstraklasa - 2. kolejka:

Arka Gdynia  - Jagiellonia Białystok 0:2 (0:1)

Bramki: Świderski 36', 67'

Arka: Steinbors - Zbozień, Marić, Helstrup, Marciniak - Bogdanov (73' Danielak), Nalepa (82' Sołdecki), Zarandia, Cvijanović (65' Siemaszko) - Aankour, Kolev

Jagiellonia: Kelemen - Mitrović, Wójcicki, Burliga, Runje, Romanchuk, Bezjak, Bodvarsson, Grzyb (75' Frankowski), Pospisil (84' Machaj), Świderski (68' Kwiecień).

Żółte kartki: Marić, Aankour, Nalepa - Runje, Mitrović

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce)

Widzów: 10307

0 min - czas na inaugurację sezonu w Gdyni! Jeśli chcielibyśmy na ten mecz wybrać rywala, który może zapewnić efektowne widowisko, to trudno byłoby nam wskazać lepszego przeciwnika niż Jagiellonię Białystok. W ostatnich czterech meczach z tym zespołem regularnie padało pięć goli!

0 min - tym razem wyjściowy skład Arki różni się o jedno nazwisko od poprzedniego meczu. W kadrze brakuje dziś jubilata - Michała Janoty, który zgłosił niedyspozycję zdrowotną. W jego miejsce od pierwszej minuty zagra Nabil Aankour.

0 min - Jagiellonia w premierze sezonu przegrała, więc dziś z pewnością wicemistrz Polski będzie chciał szybko nadrobić tą stratę. Arka oczywiście nie ma zamiaru paść ofiarą tych zamiarów i ma swoje ambicje na dzisiejsze spotkanie.

0 min - w zespole gości nie może dziś zagrać Gulherme, który w poprzednim meczu obejrzał czerwoną kartkę. Na ławce rezerwowych zasiedli m.in. Novikovas, Frankowski i Machaj - to efekt czwartkowego meczu pucharowego drużyny z Białegostoku, toczonego na bardzo trudnym, przesiąkniętym boisku. Nawet do meczowej osiemnastki nie załapał się Sheridan.

0 min - przed spotkaniem mamy wykonanie "na żywo" utworu "Chodź pomaluj mój świat". Kibice mocno wsparli młodą wokalistkę zarówno wokalnie, jak i gromkimi oklaskami.

0 min - a teraz już Rota! Arkwocy w swoich nowych, żółto-niebieskich kompletach strojów, goście na biało.

1 min - Cvijanović kopnął piłkę jako pierwszy!

3 min - bardzo dobre dośrodkowanie Zbozienia z prawej strony i bardzo niewiele zabrakło, aby Aankour dosięgnął głową piłki!

6 min - rzut rożny wykonał Bogdanov, lecz goście wybijają piłkę. Chwilę później z przeciwległej strony próbował zagrać Nalepa, ale piłkę spokojnie wyłapał Kelemen.

8 min - Nalepa świetnie zablokował uderzenie Grzyba z 20 metrów.

9 min - najpierw Zarandia, a po chwili Aankour próbowali przebić się pod bramkę z prawej strony pola karnego. Niestety bez skutku.

14 min - składna akcja Arki. Kolev zagrał na lewe skrzydło do Marciniaka, ten chciał szybko mu odegrać na siódmy metr, lecz zablokowali to obrońcy i będzie kolejny rzut rożny.

14 min - niestety dosrodkowanie z kornera Bogdanova spadło na głowę obrońcy z Białegostoku i nie było zagrożenia pod bramką Kelemena.

16 min - Aankour pokusił się o strzał z okolic narożnika szesnastki gości. Niestety piłka minęła światło bramki.

22 min - Świderski uderzył zza pola karnego, był rykoszet od nóg Helstrupa i w efekcie będzie korner dla Jagiellonii.

23 min - Świderski wykonał rzut rożny. Żółto-niebiescy spokojnie wybijają piłkę daleko poza pole karne.

26 min - Marić ogląda żółta kartkę za faul w środku boiska, gdy atak wyprowadzali rywale.

28 min - indywidualna akcja i niecelny strzał Zarandii z dystansu. Gruzin chyba mógł inaczej rozwiązać tą sytuację.

30 min - niecelna próba strzału Grzyba. Piłkarz Jagiellonii próbował zaskoczyć Steinborsa z 20 metrów.

31 min - to mogła być świetna sytuacja dla Arki! Kolev już minął obrońcę i od 40 metra rozpoczął szarżę na bramkę Kelemena. Runje jednak sfaulował Bułgara i obejrzał oczywiście zółtą kartkę.

33 min - rzut rożny z prawej strony wykonał Bogdanov. Jego koledzy bliscy byli przejęcia piłki w polu karnym, ale ostatecznie fortuna pozostała przy gościach.

36 min - atak pozycyjny Jagiellonii przynosi jej gola! Doskonały strzał zza pola karnego oddał Karol Świderski, piłka jeszcze skozłowała przed Steinborsem, który nie miał szans na skuteczną interwencję!

38 min - to mogła być błyskawiczna odpowiedź Arki! Niestety Kelemen fantastycznie obronił strzał z 16 metrów Cvijanovića, po którym piłka zmierzała pod poprzeczkę!

43 min - Mitrović przerywa faulem akcję Zarandii i otrzymuje żółtą kartkę.

45 min - teraz żółta kartka dla Aankoura.

45+1 min - i jeszcze jedna kartka. tym razem ukarany Nalepa, również za faul na środku boiska.

PRZERWA - piłkarze zeszli do szatni przy jednobramkowym prowadzeniu gości. Arka nie ustępowała w pierwszej połowie wicemistrzowi Polski, przeprowadziła kilka składnych akcji, ale miała problem z finalizowaniem ich strzałami. Szczęście uśmiechnęło się do podopiecznych trenera Mamrota, gdy skuteczny strzał z dystansu oddał Świderski. Tego samego zabrakło Cvijanovićowi, który był najbliższy pokonania Kelemena, ale słowacki bramkarz nie dał się pokonać.

46 min - gra wznowiona!

50 min - Jagiellonia pod naszym polem karnym. Długo rozgrywali piłkę goście, ale wszystko skończyło się łatwym dla Steinborsa dośrodkowaniem z lewej strony.

53 min - płaski strzał z dystansu oddał Cvijanović. Piłka minęła słupek bramki o ok. metr, więc Kelemen mógł spokojnie odprowadzić piłkę wzrokiem.

54 min - dobra szybka akcja Arki! Zarandia powalony w polu karnym, ale wygląda na to, że zgodnie z przepisami, tylko rzut rożny dla Arki. Wydaje się, że Gruzin powinien wcześniej uderzać na bramkę Jagiellonii!

55 min - przy rzucie rożnym Arkowcy faulowali w polu karnym obrońców z Białegostoku i sędzia odgwizdał rzut wolny dla gości.

57 min - interwencji masażystów potrzebuje Kolev.

58 min - goście blisko doskonałej okazji. Na szczęście Helstrup wślizgiem zażegnał niebezpieczeństwo.

64 min - Marciniak zacentrował idealnie z lewej strony na szósty metr, tam główkował Cvijanović, ale przeniósł piłkę ponad bramką! To była świetna okazja dla Arki!

65 min - Cvijanović opuszcza boisko, za niego Rafał Siemaszko!

67 min - 2:0 dla Jagiellonii! Kilka składnych podań gości, idealne wyłożenie Pospisila na siódmy metr, a tam Swiderski trąca piłkę i Steinbors znów bez szans!

68 min - bohater gości opuszcza plac gry. Karola Świderskiego zmienia Bartosz Kwiecień.

73 min - Karol Danielak zmienia Andrija Bogdanova.

74 min - faulowany przed polem karnym był Marcianiak. Będzie rzut wolny dla Arki, do wykonania którego szykuje się Nalepa.

75 min - nieudana próba uderzenia Michała. Piłka wysoko ponad poprzeczką.

75 min - zmiana w Jagiellonii. Za Grzyba wszedł Frankowski.

76 min - Bezjak wyskoczył do dośrodkowania Bodvarssona i uderzył głową tuż obok lewego słupka bramki Steinborsa!

80 min - Bezjak sam na sam ze Steinborsem! Fantastycznie odbija uderzenie reprezentant Łotwy!

80 min - rzut rożny bez zagrożenia naszej bramce.

81 min - strzał Koleva z 25 metrów tzw. do statystyk. Celny, ale zbyt słaby, aby Kelemen mógł mieć jakikolwiek z tym problem.

82 min - Sołdecki za Nalepę. To ostatnia zmiana trenera Smółki.

83 min - nie mieli problemów obrońcy z Białegostoku z dośrodkowaniem z rzutu rożnego Danielaka.

84 min - za Pospisila wszedł Mateusz Machaj.

89 min - nasi zawodnicy nie znajdują pomysłu na zagrożenie bramce Kelemena. Rywale mają pod kontrolą przebieg wydarzeń, do tego wspomagają się wymuszaniem wejścia masażystów na boisko.

90 min - aż sześć minut postanowił doliczyć sędzia Jakubik.

90+3 min - daleki wrzut z autu Zbozienia. Główkował w polu karnym Sołdecki, lecz musiał to robić "za siebie", dlatego piłka przeszła daleko od bramki.

90+5 min - piłka w bramce Jagiellonii, ale strzelający Kolev był na pozycji spalonej.

KONIEC - niestety w drugiej połowie Arka nie potrafiła odmienić losów meczu. Goście nie dopuścili do poważniejszego zagrożenia swojej bramce, a jednocześnie potrafili wykorzystać jeden z wypadów pod naszą bramkę i podwyższyć wynik. Pozostaje liczyć na wyciągnięcie wniosków z tej porażki i oczekiwać na efekty pracy, którą wykonują zawodnicy i sztab szkoleniowy Arki.