18.03.2017

Piast Gliwice - Arka 3:2. Szczęście było blisko.

Bardzo ciekawe widowisko sprezentowali kibicom w Gliwicach zawodnicy Arki i Piasta. Niestety, mimo prowadzenia w drugiej połowie po kolejnym golu Rafała Siemaszki, trzy punkty zainkasowali gospodarze. Nasz zespół kończył mecz w dziesiątkę po tym, jak drugą żółtą kartkę obejrzał Marcin Warcholak. Kluczem do wygranej Piasta było wejście Macieja Jankowskiego, który najpierw strzelił bramkę, a potem dał się sfaulować przed polem karnym, co pozwoliło Badii strzelić zwycięską bramkę.

26. kolejka Lotto Ekstraklasy

Piast Gliwice- Arka Gdynia  3:2 (1:0)
Bramki: Bukata 30', Jankowski 69', Badia 84' - Szwoch 54'(k), Siemaszko 66'

Piast: Szmatuła - Szeliga, Korun, Flis, Sedlar, Vranjes, Murawski, Badia, Bukata (67' Masłowski), Zivec (69' Jankowski), Papadopulos

Arka: Jałocha - Zbozień, Marcjanik, Stolc, Warcholak - Sambea, Marciniak (46' Trytko) - Da Silva (62' Bożok), Szwoch, Formella - Siemaszko (78' Nalepa).

Żółte kartki: Zivec, Korun - Warcholak (dwie), Siemaszko, Formella

Czerwone kartki: Warcholak (83' za dwie żółte)

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa).

0 min - do Gliwic nie mogli pojechać Krzysztof Sobieraj (pauza za kartki) oraz Antoni Łukasiewicz, Adrian Błąd i Dominik Hofbauer (kontuzje). W wyjściowej jedenastce ostatnio meldowali się Sobieraj i Hofbauer, dlatego to ich brakiem trener Niciński mógł się martwić najbardziej.

0 min - na ławce rezerwowych po raz pierwszy zasiadł Luka Zarandia. Reprezentant Gruzji do lat 21 być może dziś doczeka się debiutu w żółto-niebieskich barwach.

0 min - w pierwszej jedenastce w lidze, po raz pierwszy od meczu z Wisłą Kraków jeszcze w ubiegłym roku, pojawił się Marcin Warcholak.

0 min - kilka zmian musiał też przeprowadzić trener Wdowczyk. Ze składu w ostatniej chwili wypadł mu Pietrowski, a za czerwoną kartkę musi pauzować strzelec bramki w Gdyni - Hebert. Ponadto szkoleniowiec Piasta nie mógł liczyć na Mójtę i Mraza.

0 min - obie drużyny już na murawie. Gospodarze na czerwono, a Arka na żółto-niebiesko.

0 min - sporo do życzenia pozostawia murawa na stadionie w Gliwicach, ale to nic nietypowego w naszej lidze o tej porze.

1 min - zaczęli gospodarze.

4 min - spokojny początek meczu. Wyżej podeszli gospodarze, ale Arkowcy na razie wystrzegają się większych błędów.

6 min - pierwsza groźniejsza akcja gliwiczan. Vranjes przedarł się z piłką środkiem boiska, zagrał na prawo do Szeligi, a ten niebezpiecznie wstrzelił piłkę w pole karne. Na szczęście nie dotarła ona do żadnego z zawodników gospodarzy.

7 min - zbyt głęboko wstrzelił piłkę w pole karne Piasta Mateusz Szwoch. Łatwa piłka dla Szmatuły.

8 min - niezły pomysł na rozegranie akcji miał Formella. Mocno i płasko wstrzelił piłkę z lewej strony w pole karne i niewiele zabrakło, aby doszła ona do da Silvy.

13 min - Mateusz Szwoch wykonał rzut wolny. Wstrzelił piłkę w pole karne Piasta, Szmatuła minął się z piłką, a sięgnął ją Marciniak! Niestety futbolówka poszybowała ponad poprzeczką bramki!

15 min - to mogła być zabójcza kontra Arki! Stracił piłkę Murawski na rzecz Sambei i wychodziliśmy dwóch na dwóch. Niestety Yannick nie podał dokładnie do Siemaszki i cała akcja straciła tempo.

16 min - w odpowiedzi akcję wyprowadzili gospodarze i zakończyli ją celnym strzałem z dystansu Zivca! Bezbłędnie spisuje się Jałocha.

18 min - wydawało się, że Formella wygrał pojedynek główkowy w polu karnym Piasta, ale sędzia dojrzał faul naszego zawodnika.

24 min - nieco wyżej podeszli Arkowcy. To sprowokowało gospodarzy do szukania przechwytów i wyprowadzania kontr. Pierwszą z nich udało się zatrzymać Sambei, który zablokował strzał Badii. Po chwili Vranjes fatalnie uderzył z dystansu.

26 min - Szwoch postanowił samemu zakończyć akcję strzałem zza pola karnego. Trafił w boczną siatkę.

28 min - Słupek uratował Arkę! Sasa Zivec pokusił o kolejny strzał z dystansu i trafił w prawy słupek naszej bramki!

30 min - gol dla Piasta! Z lewej strony Vranjes zagrał w nasze pole karne, przeciął je Marciniak, ale na tyle nieszczęśliwie, że piłka wpadła pod nogi Bukacie, który spokojnie przełożył sobie piłkę na prawą nogę, oszukując tym Marcjanika i uderzył nie do obrony!

33 min - Zivec zacentrował z rzutu rożnego, Szeliga sięgnął piłkę głową, ale nic nie mógł z tego zrobić i spokojnie oddalamy niebezpieczeństwo.

37 min - trudno się doliczyć, ilu naszych zawodników minął Badia, ale w końcu udało mu się dwa razy oddać strzał. Najpierw został zablokowany, ale piłka wróciła do Hiszpana i ponowił próbę, a tym razem piłka minęła naszą bramkę.

38 min - Szwoch znów dośrodkowywał z rzutu wolnego, ale Szmatuła skutecznie ją wypiąstkował.

39 min - Mateusz Szwoch obrócił się z piłką na 18 metrze i oddał zaskakujące uderzenie lewą nogą! Jakub Szmatuła był jednak bardzo czujny.

40 min - nieudane zagranie z lewej strony Darka Formelli.

43 min - żółtą kartkę "zarobił" Warcholak, za przestawienie sobie Badii.

44 min - teraz Zivec sfaulował Szwocha i to zawodnik Piasta ogląda żółtą kartkę.

45 min - w ostatniej akcji pierwszej połowy Sedlar wyłuskał piłkę spod nóg Siemaszce, a wszystko miało miejsce w polu karnym gliwiczan.

PRZERWA - lekka przewaga gospodarzy w pierwszej połowie została potwierdzona golem, który daje prowadzenie Piastowi. Nasz zespół, gdy już przedostał się w pobliże bramki rywali, okazywał się być niedokładny przy najważniejszym ostatnim podaniu i brakowało strzału na bramkę. Gliwiczanie starają się często uderzać z dystansu, ale gola zdobyli po błędzie naszych obrońców w polu karnym. Wynik można jeszcze odwrócić, ale trzeba zagrać zdecydowanie lepiej w ataku. Na to liczymy!

46 min - drugą połowę zaczynamy z jedną zmianą w składzie. Trytko zastąpił Marciniaka.

48 min - pierwszy korner dla zawodników trenera Wdowczyka po przerwie.

48 min - świetnie spisali się nasi obrońcy przy tym stałym fragmencie gry i umożliwili wyprowadzenie kontry przez Arkę! Dobrych kilkadziesiąt merów z piłką przy nodze pokonał Warcholak, zagrał do wchodzącego w szesnastkę da Silvę, ale ten nie uporał się z obrońcą Piasta!

52 min - Marcus da Silva zdecydował się na strzał po ziemi zza pola karnego, po rykoszecie chwycił piłkę Szmatuła, choć Siemaszko był bardzo blisko!

53 min - karny dla Arki! Siemaszko wyszedł sam na sam w pole karne, ale nadbiegali szybko obrońcy Piasta, z których jeden pociągnął Siemaszkę! To Uros Korun, który ogląda dodatkowo żółtą kartkę!

54 min - Szwoch... i gooolll!!! Bardzo pewnie wykonana jedenastka!

58 min - fatalnie wykonany rzut wolny przez Badię, piłka poszybowała wysoko w trybuny.

61 min -Jałocha kapitalnie broni bardzo precyzyjny strzał Badii z 16 metrów! Hiszpan przymierzył tuż przy słupku, ale nasz bramkarz nie dał się zaskoczyć.

62 min - Bożok zmienia da Silvę i przejmuje od Brazylijczyka kapitańską opaskę.

63 min - zbyt mocno Szwoch zacentrował w pole karne z rzutu wolnego.

65 min - Siemaszko w roli prawoskrzydłowego, dostrzegł wbiegającego w szesnastkę z przeciwległej strony Bożoka, ale nie doszło to podanie do Słowaka.

66 min - goooollll dla Arki! Idealna centra Formelli w pole karne, a tam... oczywiście Siemaszko! Rafał głową z pięciu metrów pokonuje Szmatułę! To siódme trafienie Siemaszki w sezonie, czym dogonił da Silvę w klasyfikacji najlepszych strzelców w naszej drużynie.

67 min - faul Siemaszki i żółta kartka dla naszego superstrzelca. To oznacza przymusową przerwę Rafała w następnym meczu...

69 min - Wdowczyk zdejmuje z boiska Zivca i wprowadza Jankowskiego.

69 min - i mamy wyrównanie! Tym razem doskonała centra Badii, a wejście smoka odnotowuje Maciej Jankowski, który przy pierwszym kontakcie piłką posyła piłkę do naszej bramki! To był strzał głową z 5 metrów!

74 min - Jałoche dobrze wypiąstkował piłkę zagraną z rzutu rożnego przez Badię.

74 min - i znów Jałocha wypiąstkowuje zagranie Badii w naszą szesnastkę!

75 min - Papadopulos efektownie uderzył z szesnastu metrów, ale też bardzo niecelnie.

78 min - Jankowski wywalczył sobie pozycje do strzału w naszym polu karnym, ale źle uderzył. Na szczęście.

78 min - schodzi Rafał Siemaszko, którego zmienia Michał Nalepa.

80 min - Jałocha pewnie chwyta piłkę po strzale Jankowskiego. Dużo zmienił w grze ofensywnej Piasta ten zawodnik.

81 min - Formella przerwał akcję gospodarzy i obejrzał żółtą kartkę.

83 min - czerwona kartka dla Warcholaka! Marcin ogląda żółtą kartkę za faul na Jankowskim tuż przed polem karnym! Trudno jednak winić Marcina za ten faul, bo Jankowski miałby idealną okazję do zdobycia gola. To jednocześnie trzecia żółta kartka w sezonie i jednej mu brakuje, by czekała go przymusowa przerwa w następnym meczu.

84 min - no i niestety 3:2 dla Piasta! Badia perfekcyjnie wykonał rzut wolny z 18 metrów!

85 min - zbyt głęboko Szwoch zagrywa piłkę w pole karne Piasta i spokojnie chwyta ją Szmatuła.

88 min - dobre wejście z piłką w pole karne gospodarzy Szwocha, ale niestety Mateusz pogubił się w dalszej fazie tej akcji i oddał piłkę rywalom.

90 min - jeszcze trzy minuty potrwa ten mecz

90+2 min - potężna bomba Murawskiego z 18 metrów trafia w poprzeczkę! Podawał Badia.

KONIEC - druga połowa dostarczyła wielu emocji, ale nie będziemy dobrze wspominać tego meczu. Gdy Rafał Siemaszko trafił na 2:1 dla Arki wydawało się, że z pustymi rękami już ze Śląska wyjechać nie możemy. Na boisku pojawił się jednak Maciej Jankowski, który kilka sekund po swoim wejściu wyrównał stan meczu, a później wymusił faul na sobie przed polem karnym, po którym Marcin Warcholak obejrzał żółtą kartkę, a Badia posłał piłkę do siatki.

Bilety na mecze z Górnikiem Łęczna i Wigrami Suwałki.

Zachęcamy do zakupu biletów w punktach sprzedaży, których pełna lista znajduje się TUTAJ oraz poprzez stronę internetową.