21.03.2014

Nasi rywale w liczbach: Flota Świnoujście.

Jeszcze nie opadły emocje po pucharowym spotkaniu z Miedzią, a żółto - niebiescy już w najbliższą sobotę powalczą o ligowe punkty z Flotą Świnoujście. W rundzie jesiennej, na stadionie w Gdyni, Arka wygrała zdecydowanie 3:0. Po 20 spotkaniach ligowych zespół ze Świnoujścia zajmuje 12 miejsce w tabeli z dorobkiem 23 punktów.

W przerwie zimowej w drużynie Floty doszło do kilku zmian, z drużyny odeszli m.in. Martins Ekwueme, Konrad Gilewicz, Christian Nnamani, Marcin Siedlarz oraz Charles Nwaogu. Wśród piłkarzy zakontraktowanych jest aż czterech obcokrajowców Słowak - Darko Brijak, Chorwat - Nenad Eric, Litwin - Klimas Gusocenko oraz Czech - Petr Hosek. Ponadto do drużyny przyszli Sebastian Kamiński, Jakub Pułka, Łukasz Sołowiej oraz Sebastian Olszar - który po półrocznej grze w Termalice powrócił do Floty.

Bilans spotkań Floty Świnoujście w sezonie 2013/2014: 5 zwycięstw – 8 remisów– 7 porażek

U siebie: 3 zwycięstwa – 5 remisów – 2 porażki

Na wyjeździe: 2 zwycięstwa  – 3 remisy – 5 porażek

Drużyna Floty w tym sezonie radzi sobie znacznie słabiej niż w ostatnich latach. Zwykle to był zespół kończący rozgrywki w czubie tabeli. W tym sezonie "Wyspiarze" spisują sie znacznie gorzej, na własnym stadionie wygrali tylko trzykrotnie, a na wyjeździe dwa razy. Początek sezonu Flota miała udany. Dwa zwycięstwa z drużynami aspirujacymi do gry w Ekstraklasie - z GKS -em Katowice oraz Miedzią Legnica i remis z Górnikiem Łęczna. Później było już znacznie gorzej, seria aż 5 spotkań bez zwycięstwa zepchnęły zespół Bogusława Baniaka w dolne rejony tabeli. Jednym ze spotkań tej serii była porażka 0:3 z Arką w Gdyni. Bramki dla żółto- niebieskich w tamtym spotkaniu zdobyli Marcus da Silva oraz dwie bramki Arkadiusz Aleksander. Po tej serii przyszły dwa zwycięstwa z Puszczą Niepołomice oraz Chojniczanką, ale po tych spotkaniach Flota nie potrafiła wygrać 10 kolejnych meczów. Kończąc 2013 rok serią czterech remisów 1:1.

Ten rok Flota jednak rozpoczęła od zwycięstwa 1:0 nad Miedzią Legnica, zwycięską bramkę zdobył dobrze znany w Gdyni Ensar Arifović. W poprzedniej kolejce natomiast "Wyspiarze" zremisowali z Górnikiem Łęczna, na wyjeździe 0:0.

Bilans bramek: 15 strzelonych – 21 straconych

U siebie: 8 strzelonych – 7 straconych

Na wyjeździe: 7 strzelonych – 14 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 14                                 Bramki stracone z akcji: 21

Bramki zdobyte z rzutów karnych: 1                 Bramki stracone z rzutów karnych:0

Bramki zdobyte samobójcze: 0                          Bramki stracone samobójcze: 0

Bramki strzelone w 1. połowie: 8                       Bramki stracone w 1. połowie: 5

W sobotę zmierzy się najskuteczniejszy zespół w lidze, z drużyną która ma przedostatni wynik w lidze pod tym względem. W dotychczasowym meczach Arka zdobyła aż 34 bramki, natomiast Flota zaledwie 15 goli. Także jeżeli chodzi o skuteczność na wyjazdach, "Arkowcy" są jedną z dwóch najlepszych ekip w lidze. Natomiast bilans Floty na własnym obiekcie jest dodatni, ale jest to różnica tylko 1 gola. Dużo gorzej wygląda bilans bramek wyjazdowych. Więcej goli Flota zdobywa w pierwszych połowach, natomiast bramek traconych ponad trzykrotnie więcej "Wyspiarze" tracą w drugich częściach meczów.

9

Najwięcej bramek "Wyspiarze" zdobyli w końcówkach pierwszych połów, oraz w dwóch ostatnich kwadransach drugich części-  po 3 bramki. Tylko jedna bramka zdobyta padała w pierwszym kwadransie drugiej połowy. Najwięcej goli straconych padło w końcówkach spotkań - aż 9 bramek.

Statystyki zawodników:

Krzysztof Bodziony - 1684 minut (20 spotkań),

Radosław Jasiński - 1647 minut (19 spotkań),

Marek Niewiada - 1470 minut (18 spotkań).

Najlepszy strzelec:

Krzysztof Bodziony - 4 bramki,

Ensar Arifović, Piotr Kieruzel, Charles Nwaougu, Bartosz Śpiączka - po 2 bramki.

Marek Opałacz - 6 żółtych kartek (czerwona po dwóch żółtych) i 1 czerwona kartka,

Radosław Jasiński - 4 żółte kartki i 1 czerwona kartka,

Mateusz Szałek - 4 żółte kartki (czerwona po dwóch żółtych).

Wśród statystyk indywidualnych, najwięcej minut na boisku spędził Krzysztof Bodziony - 1684 minut. Drugi w tej klasyfikacji jest Radosław Jasiński, natomiast trzeci Marek Niewiada. Najlepszym strzelcem drużyny jest pomocnik - Krzysztof Bodziony z 4 bramkami na koncie. Po dwa gole zdobyli: Ensar Arifović, Piotr Kieruzel, Charles Nwaougu, oraz Bartosz Śpiączka. Najostrzej grającym zawodnikiem jest Marek Opałacz, który otrzymał 6 żółtych kartek oraz 1 czerwoną. Drugi w tej klasyfikacji jest Radosław Jasiński, natomiast trzeci Mateusz Szałek.

Mimo, że miejsce oraz bilans bramkowy jest niekorzystny dla "Wyspiarzy", to w sobotę żółto - niebieskich czeka ciężkie spotkanie. Jak podkreślał po meczu z Miedzią Michał Rzuchowski, Flota to drużyna grająca siłowo, ponadto zarówno trener jak i drużyna będą chcieli dobrymi wynikami zmazać słabe rezultaty z jesieni. Arce natomiast zwycięstwo pozwoli, co najmniej do niedzielnego spotkania Katowic z Bełchatowem, awansować na fotel wicelidera.

opracował: Sebastian Jędrzejewski