14.03.2013

Nasi rywale w liczbach: Cracovia.

Pierwsza kolejna rundy wiosennej za nami, chociaż patrząc na aurę to była ona wiosenna tylko z nazwy. „Arkowcy” wygrali swój pierwszy pojedynek o punkty w tym roku, podobnie jak najbliższy rywal - Cracovia. „Pasy” na inaugurację wygrały z Okocimskim Brzesko 1:0. Dzięki zwycięstwu, podopieczni Wojciecha Stawowego, zmniejszyli przewagę Floty Świnoujście do czterech „oczek”.

Podczas przerwy zimowej w Cracovii zmieniło się stosunkowo niewiele. Trener Wojciech Stawowy dokonał kilku wzmocnień. Z Korony Kielce pozyskano Michała Zielińskiego, który sądząc po meczu z Okocimskim będzie pełnił w Cracovii rolę ofensywnego skrzydłowego. Zespół wzmocnił także Bułgar Władisław Romanow, Mate Lacić, Matko Perdijić oraz Bartosz Kapustka. Natomiast, jeżeli chodzi o zawodników którzy odeszli, to jedynie Alexandru Suvorov zaliczył kilka występów jesienią (zwykle spotkania zaczynał na ławce rezerwowych). W kadrze znajduje się były zawodnik Arki Marcin Budziński.

Bilans spotkań Cracovii w sezonie 2012/2013: 11 zwycięstw  – 3 remisy – 4 porażki
U siebie: 7 zwycięstw – 1remis – 0 porażek
Na wyjeździe: 4 zwycięstwa – 2 remisy – 4 porażki

Stadion przy ulicy Kałuży w Krakowie możemy nazwać twierdzą, jedynie Miedź Legnica wywiozła punkt po remisie 1:1. Blisko tej samej zdobyczy byli żółto- niebiescy, jednak w ostatnich sekundach spotkania skutecznie rzut wolny wykonał Edgar Bernhardt. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Pasów 1:0. Dzięki tej bardzo dobrej postawie podopieczni Wojciecha Stawowego zdobyli u siebie 22 punkty.

Gorzej wiodło się Cracovii na wyjazdach, gdzie wygrała 4 spotkania. Jednym z nich, kluczowym dla rozgrywek, było zwycięstwo w wyjazdowym spotkaniu z Flotą Świnoujście 2:1. Dla Wyspiarzy była to pierwsza porażka w lidze. Pozostałe trzy zwycięstwa odnieśli w spotkaniach z Okocimskim Brzesko, Kolejarzem Stróże oraz Polonią Bytom. Jeden z wyjazdowych remisów miał miejsce w Katowicach, w meczu pierwszej kolejki padł wynik 1:1, drugi natomiast w Poznaniu z Wartą 2:2.

Bilans bramek: 26 strzelonych – 18 straconych
U siebie: 14 strzelonych – 4 stracone
Na wyjeździe: 12 strzelonych – 14 straconych

Statystyki bramek:
Bramki zdobyte z akcji: 23                              Bramki stracone z akcji: 17
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 3                Bramki stracone z rzutów karnych: 1
Bramki zdobyte- samobójcze: 0                            Bramki stracone samobójcze: 0
Bramki strzelone w 1. połowie: 11                          Bramki stracone w 1. połowie: 11

Bilans bramkowy „Pasów” jest dodatni, zawdzięczają go głównie świetnej postawie na własnym stadionie. Przy Kałuży stracili zaledwie 4 bramki, co ciekawe 2 z nich zdobył trzeci od końca ŁKS Łódź, a po jednej Zawisza oraz Miedź. Dużo słabiej wygląda statystyka bramek na wyjeździe. Głównym powodem jest to, że gdy Cracovia przegrywała na obcych boiskach czyniła to różnicą dwóch bramek – tak było we wszystkich 4 przypadkach. Najwięcej bramek na wyjeździe Cracovia zdobyła w spotkaniu z Polonią Bytom wygranym 3:1.

4

Jeżeli chodzi o czasy zdobywanych bramek to najmniej padło ich w drugich kwadransach obu połów – po 2 gole. Natomiast najskuteczniejsza Cracovia jest w końcówkach spotkań – 8 bramek. Tylko 1 bramka stracona padła w pierwszych minutach drugich części gry. Natomiast najwięcej straconych bramek „Pasy” zanotowały w końcowych minutach pierwszych połów – 5 bramek.