08.03.2013

Nasi rywale w liczbach: Warta Poznań.

Przerwa zimowa to chyba najgorszy okres w roku dla kibiców polskich drużyn. Po blisko czterech miesiącach I liga wraca do gry. Rundę wiosenną żółto - niebiescy rozpoczną od wyjazdowego spotkania z Wartą Poznań w sobotę o godzinie 15.00. Zieloni po rundzie jesiennej zajmują 10 miejsce w tabeli z 22 punktami na koncie.

Podczas przerwy zimowej w drużynie z Poznania doszło do prawdziwej rewolucji kadrowej, począwszy od trenera, a skończywszy na zawodnikach. W rundzie wiosennej piłkarzy Warty poprowadzi Maciej Borowski. Zadanie będzie miał niełatwe, ponieważ większość kadry zawodniczej została zmieniona. Z klubu odeszło 15 piłkarzy, w ich miejsce pozyskano 13 głównie młodych zawodników.  Poznań opuścili tacy zawodnicy jak Grzegorz Bartczak, Artur Marciniak, Rafał Kosznik, Piotr Giel, Wojciech Trochim czy znany z Gdyni Michał Płotka. Wartę wzmocniło natomiast trzech zawodników mających za sobą występy w Arce: Paweł Czoska, Wojciech Wilczyński oraz Robert Ziętarski.

Bilans spotkań Warty Poznań w sezonie 2012/2013: 6 zwycięstw  – 4 remisy – 7 porażek
U siebie: 3 zwycięstwa – 3 remisy – 1 porażka
Na wyjeździe: 3 zwycięstwa – 1 remis – 6 porażek

Warta w rundzie jesiennej większość spotkań rozegrała na wyjeździe, ale mimo to na własnym obiekcie zdobyła o 2 punkty więcej niż na wyjeździe. W pierwszym spotkaniu sezonu Warta przegrała w Gdyni 0:2 po bramkach Grzegorza Bartczaka – samobójczej, oraz Marcusa da Silvy. Pierwsze zwycięstwo w lidze miało miejsce w 3 kolejce w Olsztynie, gdzie wygrali z tamtejszym Stomilem 2:0. Pierwszego zwycięstwa w Poznaniu doczekali się dopiero w 9 kolejce kiedy to efektownie wygrali z Kolejarzem Stróże 4:0. Najwyższą porażkę Zieloni ponieśli w Legnicy gdzie przegrali z Miedzią 2:5. Trzeba także odnotować przygodę w Pucharze Polski, gdzie po przejściu Kotwicy Kołobrzeg oraz Podbeskidzia Bielsko- Biała, doznali porażki z Wisłą Kraków 0:1.

Bilans bramek: 25 strzelonych – 26 straconych
U siebie: 13 strzelonych – 7 straconych
Na wyjeździe: 12 strzelonych – 19 straconych

Statystyki bramek:
Bramki zdobyte z akcji: 23                                    Bramki stracone z akcji: 23
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 2                    Bramki stracone z rzutów karnych: 1
Bramki zdobyte- samobójcze: 0                            Bramki stracone samobójcze: 2
Bramki strzelone w 1. połowie: 7                          Bramki stracone w 1. połowie: 8
Bramki strzelone w 2. połowie: 18                        Bramki stracone w 2. połowie: 18

Bilans bramkowy Warta ma  ujemny, głównie za sprawą bramek straconych na wyjeździe. Do takiej liczby straconych bramek przyczyniły się porażki 2:4 z Olimpią Grudziądz, 1:3 z Bogdanką Łęczna oraz 2:5 z Miedzią Legnica. Najwięcej bramek w lidze Warta zdobyła w pojedynku z Kolejarzem Stróże – 4 gole. Z jedenastu metrów "Zieloni" dwukrotnie zdobywali gole, natomiast raz taką bramkę tracili. Dwie bramki padły po golach samobójczych, jeden padł w pierwszej kolejce w meczu z Arką. Ponad dwukrotnie więcej bramek, zarówno straconych jak i zdobytych, pada w meczach Warty w drugich połowach.

9

Jeżeli chodzi o czasy zdobywanych bramek to największy problem ze skutecznością Warta ma w drugich kwadransach pierwszych połów, do tej pory tylko 1 bramka. Natomiast najwięcej goli zdobytych padło w pierwszych minutach drugich części - 9 bramek. Najmniej bramek traconych także pada w drugich kwadransach pierwszych połów – także 1 bramka. Natomiast najwięcej straconych bramek Warta zanotowała w końcówkach spotkań – 9 goli.

Statystyki zawodników:

Grzegorz Bartczak - 1530 minut (17 meczów),
Tomasz Magdziarz - 1394 minuty (16 meczów),
Artus Marciniak – 1356 minut (16 meczów).

Najlepsi strzelcy:
Wojciech Trochim – 5 bramek,
Krzysztof Bartoszak, Tomasz Magdziarz, Bartłomiej Pawłowski – po 4 bramki.

Artur Marciniak – 6 żółtych kartek,
Maciej Mysiak – 5 żółtych kartek i 1 czerwona kartka,
Rafał Kosznik – 5 żółtych kartek (czerwona po dwóch żółtych).
Wojciech Trochim – 5 żółtych kartek.

Wśród statystyk zawodników najwięcej minut na boisku w rundzie jesiennej rozegrał Grzegorz Bartczak. Drugi był Tomasz Magdziarz, natomiast trzeci Artur Marciniak. Z tych trzech zawodników tylko Tomasz Magdziarz będzie miał szansę poprawić ten wynik w barwach Warty.

Najlepszym strzelcem drużyny był Wojciech Trochim – 5 goli, jednak jego już nie ujrzymy w tym sezonie w zespole "Zielonych". Podobnie jak zdobywcy 4 bramek, Bartłomieja Pawłowskiego. Z najskuteczniejszych swoją statystykę podreperować będą mogli Krzysztof Bartoszak oraz Tomasz Magdziarz. Najostrzej grającym zawodnikiem był Artur Marciniak – 6 żółtych kartek. Po 5 żółtych kartek otrzymali Maciej Mysiak, Rafał Kosznik oraz Wojciech Trochim. Jednak żadnego z tych nazwisk na wiosnę nie ujrzymy w zespole z Poznania.

Jak zaprezentuje się Warta Poznań na wiosnę jest jedną wielką zagadką. Zespól został gruntownie przebudowany, wyniki pokażą czy nowi zawodnicy potwierdzą przedstawione statystyki. Nam pozostaje wiara w dobry start żółto- niebieskich i zwycięstwo na początek rozgrywek.

opracował: Sebastian Jędrzejewski