07.10.2011

Nasi rywale w liczbach: Zawisza Bydgoszcz.

Jutro czeka arkowców prawdziwy sprawdzian. Do Gdyni przyjedzie niepokonany lider I ligi - Zawisza Bydgoszcz. Niebiesko – czarni, mimo że są beniaminkiem w 12 spotkaniach zgromadzili 28 punktów i z 5 punktową przewagą nad Bogdanką Łęczna przewodzą w lidze.

Zespół, który tak dobrze zaczął ten sezon awansował do I ligi z II ligi zachodniej. Co ciekawe zespół z Bydgoszczy ukończył rozgrywki drugoligowe na drugim miejscu. Zespół prowadzony najpierw przez trenera Macieja Murawskiego, a następnie Adama Topolskiego w 34 spotkaniach zdobył 66 punktów, nie przegrywając żadnego meczu na własnym stadionie. Zdobycz punktową zespół niebiesko - czarnych zawdzięcza głównie dobrej postawie defensywy, najmniej bramek straconych w II lidze zachodniej – 24 gole.

Mimo awansu w drużynie nastąpiła zmiana trenera, Adama Topolskiego zastąpił Janusz Kubot były trener Kolejarza Stróże. Zmiany nastąpiły także w kadrze zespołu, odeszło 12 zawodników. Z najczęściej pojawiających się na boiskach II ligi byli to: Maciej Dąbrowski, który odszedł do Olimpii Grudziądz, Galdino przeszedł do MKS Kluczbork, Cezary Stefańczyk przeniósł się do ŁKS, oraz Tomasz Warczachowski, były zawodnik Arki który przeniósł się do Flisaka Złotoria. Do Bydgoszczy przybyło natomiast 14 piłkarzy wśród nich zawodnicy o uznanych nazwiskach: Martins Ekwueme, Tomasz Chałas, Vahan Gevorgyan, grający w zeszłym sezonie w Arce Paweł Zawistowski, obrońca Łukasz Skrzyński oraz młody pomocnik z Zagłębia Lubin Adrian Błąd.

Bilans spotkań Zawiszy Bydgoszcz w sezonie 2011/2012: 8 zwycięstw – 4 remisy – 0 porażek
U siebie: 5 zwycięstw – 2 remisy – 0 porażek
Na wyjeździe: 3 zwycięstwa – 2 remisy – 0 porażek

Zawisza Bydgoszcz jest zespołem, który jako jedyny jeszcze nie przegrał w tym sezonie. Co ciekawe tak fantastyczną serię bydgoszczanie rozpoczęli aż od 3 remisów. W pierwszej kolejce z Sandecją Nowy Sącz 1:1, następnie Termalicą Bruk- Bet Nieciecza 0: 0 oraz Olimpią Elbląg także 0:0. Kolejne 4 spotkania były już zwycięskie, kolejno z:  Olimpią Grudziądz 1:0, Ruchem Radzionków 2:1, Flotą Świnoujście 2:1, oraz Dolcanem Ząbki 3:1. Po tej fantastycznej serii zespołem, który zatrzymał niebiesko- czarnych okazał się Kolejarz Stróże, który bezbramkowo zremisował z bydgoszczanami. Po tym remisie nastąpiła kolejna seria 4 zwycięstw: Bogdanka Łęczna 3:2, GKS Katowice 1:0, KS Polkowice 1:0, oraz w ostatniej kolejce z Wisłą Płock 2:1.

Przed arkowcami w sobotę bardzo trudne zadanie, Zawisza jeszcze nie przegrał w tym sezonie meczu. Bydgoszczanie ostatnie cztery spotkania wygrali i są zdecydowanym liderem w I lidze. Do tej pory zanotowali tylko po dwa remisy na własnym stadionie oraz w meczach wyjazdowych.

Bilans bramek: 16 strzelonych – 7 straconych
U siebie: 12 strzelonych – 6 straconych
Na wyjeździe: 4 strzelone – 1 stracona

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 14                                    Bramki stracone z akcji: 7
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 2                       Bramki stracone z rzutów karnych: 0
Bramki zdobyte- samobójcze: 0                             Bramki stracone samobójcze: 0
Bramki strzelone w 1. połowie: 6                           Bramki stracone w 1. połowie: 1
Bramki strzelone w 2. połowie: 10                         Bramki stracone w 2. połowie: 6

Zawodnicy Zawiszy w 12 ligowych spotkaniach zdobyli 16 bramek, tracąc jedynie 7 goli. Dużo lepszą skutecznością bydgoszczanie mogą pochwalić się na własnym stadionie – 12 goli, przy tylko 4 zdobytych na wyjeździe. Punkty w meczach wyjazdowych niebiesko- czarni zawdzięczają świetnej defensywie, która dopuściła do tylko 1 straconej bramki. Zawisza zdobył dwie bramki z rzutów karnych, natomiast nie sprokurował żadnej „jedenastki”. Bydgoszczanie większość goli zdobyli w drugich częściach meczy. Podobnie było z bramkami traconymi przez Zawiszę, tylko jedną stracili tej pory w pierwszych połowach.

5

Statystyka bramek strzelonych Zawiszy Bydgoszcz pokazuje, że zespół ten jest najskuteczniejszy w pierwszych i ostatnich minutach meczu. Niebiesko - czarni nie strzelili natomiast bramki pomiędzy 15 a 30 minutą, natomiast w drugiej połowie pomiędzy minutą 45, a 60 – tą. Ciekawa jest natomiast statystyka bramek traconych. Tylko jedna została stracona przez bydgoszczan w pierwszych minutach spotkań, a większość bramek  zostało straconych w drugich połowach , w końcówkach spotkań.