10.05.2011

Nasi rywale w liczbach: Ruch Chorzów.

Ekstraklasa przyspiesza tempo, w niedzielę o godzinie 19:00 arkowcy zakończyli wyjazdowe spotkanie z PGE GKS Bełchatów, a już w środę o godzinie 16:15 żółto- niebiescy rozegrają na własnym stadionie spotkanie z Ruchem Chorzów. Niebiescy prezentują się w tym sezonie bardzo dobrze, po 25 kolejkach zajmują 8 miejsce w tabeli z 35 punktami na koncie.

Bilans spotkań Ruchu Chorzów: 9 zwycięstw – 8 remisów – 8 porażek
U siebie: 6 zwycięstw– 5 remisów – 2 porażki
Na wyjeździe: 3 zwycięstwa – 3 remisy – 6 porażek

Ruch Chorzów w poprzednim sezonie był ligową rewelacją, dzięki dobrym występom niebiescy zapewnili sobie udział w europejskich pucharach. W tym sezonie taki scenariusz także jest możliwy, jednak podopieczni Waldemara Fornalika muszą utrzymać serię 4 spotkań bez porażki.  Swoimi występami w 2011 roku zawodnicy Ruchu udowadniają że wyniki tego zespołu nie są przypadkiem. W 10 spotkaniach tego roku zdobyli 18 punktów co jest drugim wynikiem w lidze, niebiescy przegrali tylko jedno spotkanie u siebie oraz jedno wyjazdowe. W łącznym rozrachunku Ruch Chorzów dużo lepiej radzi sobie na własnym stadionie, na którym zdobył 23 punkty.  Wśród spotkań zremisowanych na własnym obiekcie jest pojedynek z Arką Gdynia, w 11 kolejce spotkań 0:0. Na wyjeździe niebiescy odnieśli trzy zwycięstwa, pierwsze z nich z Cracovią w 9 kolejce 3:2. Kolejne dwa przyszły dopiero w nowym roku, efektowne zwycięstwo z Legią Warszawa 3:2. Po bardzo emocjonującym spotkaniu w którym to hat- trickiem popisał się Arkadiusz Piech. Drugie zwycięstwo wyjazdowe w tym roku  to wygrana w spotkaniu z Koroną Kielce 1:0.

Bilans bramek: 25 strzelonych – 24 stracone
U siebie: 13 strzelonych – 7 straconych
Na wyjeździe: 12  strzelonych – 17 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 25                                      Bramki stracone z akcji: 24
Bramki zdobyte z rzutów karnych:  0                     Bramki stracone z rzutów karnych: 0
Bramki zdobyte- samobójcze: 0                              Bramki stracone samobójcze: 1

Bramki strzelone w 1. połowie: 11                          Bramki stracone w 1. połowie: 7

Ruch Chorzów pod względem statystyk bramkowych to zespół wyglądający na zrównoważony, chorzowianie tylko o jedną bramkę więcej strzelili niż stracili. Co ciekawe na własnym terenie, gdzie podopiecznie trenera Waldemara Fornalika zdobyli więcej punktów, mają najgorsze statystyki bramek strzelonych spośród całej ligi.  Statystycznie patrząc, każda bramka miała bardzo duże przełożenie na zdobycz punktową. Gdy chorzowianie strzelali na własnym stadionie bramkę to nie przegrywali. Z kolei statystyka bramek straconych wygląda bardzo dobrze, lepszą defensywę na własnym stadionie ma tylko obrońca tytułu Lech Poznań. Bilans bramkowy meczów wyjazdowych plasuje Ruch w środku stawki. Ciekawostką jest też fakt że na 49 bramek które padły w meczach chorzowian ani jedna bramka nie padła z rzutu karnego. Pod względem strzelania bramek, lepiej wygląda to w drugich częściach gry. Natomiast dużo gorzej to wygląda pod względem bramek straconych, tych w drugich częściach niebiescy tracą ponad dwa razy więcej.

7

Statystyka dotycząca czasów strzelonych bramek pokazuje że największe problemy niebiescy mają ze zdobywaniem bramek w pierwszych 15 minutach spotkania. Do tej pory zdobyli jedną taką bramkę, dwie kolejki temu w meczu z Cracovią trafił Andrej Komac w 13 minucie. Kolejne dwa kwadranse są bardzo wyrównane – po 5 bramek zdobytych pomiędzy minutą 15-30 i 30 – 45. W drugich częściach gry najlepszy kwadrans na strzelanie bramek chorzowianie mają pomiędzy minutą 60 a 75, do tej pory zdobyli w tym czasie 7 bramek. Pod względem czasów bramek traconych, również tylko jedną bramkę Ruch Chorzów stracił w pierwszym kwadransie.  Równie dobrze wygląda ostatnie piętnaście minut pierwszej połowy w których to niebiescy stracili dwie bramki. Dużo gorzej wygląda to w drugich połowach, a zwłaszcza końcówkach spotkań w których to Ruch stracił aż 7 bramek.

Statystyki zawodników:

Wojciech Grzyb  – 2135 minut (25 spotkań),
Marcin Malinowski – 1979 minut (22 spotkania),
Rafał Grodzicki  – 1957 minut (22 spotkania),
Piotr Stawarczyk – 1530 minut (22 spotkania).