TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
statystyki
chignahuapan

Aktualności

img

22.04.2023

Zmarł Stefan Kliński

Dotarła do nas wiadomość, że dzisiaj w nocy zmarł były gracz żółto-niebieskich Stefan Kliński.

 

Urodził się 24 września 1947 roku w Bytomiu, a jego pierwszym klubem były Szombierki.  W wieku 16 lat trafił od razu niemal do pierwszej drużyny, a także do reprezentacji Polski juniorów, gdzie selekcjonerem był Jerzy Słaboszowski, także późniejszy trener Arki w latach 1971-75 (autor pierwszego awansu do elity w 1974 roku). W ówczesnej 1 lidze zadebiutował 16 dni przed...16 urodzinami. W sezonie 1963/64 zdobył z klubem wicemistrzostwo Polski. Do końca 1971 roku zagrał niemal 150 spotkań na najwyższym szczeblu.

 

Po zawirowaniach w życiu osobistym było kolejno Zagłębie Sosnowiec i KSZO Ostrowiec. Potem po spadku Arki z 1 ligi otrzymał propozycję od trenera Słaboszowskiego i w sierpniu 1975 roku zadebiutował w 2 lidze. Stał się podstawową postacią Arki i ze śp. Zbyszkiem Bielińskim stworzył jeden z najlepszych, a niektórzy twierdzą, że najlepszy w historii duet stoperów. Był wśród nominowanych obrońców do 11- stek 80 i 90-lecia.

 

Z Arką wrócił do ekstraklasy i zagrał w elicie koleje dwa sezony. Jego ostatnim klubem był Gryf Słupsk.

 

Warto wspomnieć, że Arka z nim w składzie odniosła swoje pierwsze wyjazdowe inauguracyjne w danym sezonie (tu sezon 77/78) zwycięstwo w Ekstraklasie. Widzew Łódź, wtedy wicemistrz kraju przegrał z Arką 1:3. Gole między 63, a 69 minutą strzelali: Krzysztof Adamczyk, Tomasz Korynt i właśnie Stefan Kliński. 

 

W Arce pełnił rolę kapitana zespołu i słynął jako skuteczny wykonawca rzutów karnych. W Arce rozegrał 81 meczów i zdobył 7 bramek (48/5 goli w Ekstraklasie). Był autorem bramki nr 50 Arki na najwyższym szczeblu. Mimo nie najwyższego wzrostu (174 cm), Kliński występował na pozycji środkowego obrońcy, co dowodziło wysokich umiejętności tego zawodnika. Otrzymał w Arce pseudonim "Szeryf".

 

O terminie pogrzebu poinformujemy. 

 

Spoczywaj w pokoju!

 

tr
Poprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia