TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
statystyki
chignahuapan

Aktualności

img

10.06.2023

Nocny Bieg Świętojański powraca po latach

Nocny Bieg Świętojański powraca po latach! W Gdyni ponownie pobiegniemy nocą! Dobrze znany i najbardziej lubiany bieg powraca po 4 latach przerwy. Gdyńskie Centrum Sportu już teraz zaprasza do wzięcia udziału i wspólnego przebiegnięcia dystansu 10 kilometrów w nocy z 23 na 24 czerwca.

Organizatorem imprezy, która dotychczas odbyła się już 15-krotnie, niezmiennie jest Gdyńskie Centrum Sportu. Przed przerwą spowodowaną pandemią cieszyła się ona bardzo dużym zainteresowaniem i była jednym z biegów Grand Prix Gdyni, w którym startowało ponad 25 000 zawodników z całego świata. Wtedy też bariera 30 minut była regularnie łamana przez najszybszych biegaczy, a rekordowy start odbył się w 2014 roku, kiedy reprezentujący Kenię Daniel Muteti minął linię mety po 29 minutach i 1 sekundzie.

Od 2017 roku start i metę biegu przeniesiono ze Skweru Kościuszki na ulicę Kazimierza Górskiego obok hali Polsat Plus Arena Gdynia. Uczestnikom bardzo przypadła do gustu nowa trasa, której elementem jest wymagający podbieg. Dla niejednego uczestnika stanowił on nie lada wyzwanie, a co za tym idzie wbiegnięcie na linię mety przynosiło biegaczom ogromną satysfakcję. Trudność trasy nie przeszkodziła zwycięzcom do złamania bariery 30 minut. W trzech ostatnich Nocnych Biegach Świętojańskich po zmianach triumfowali:

· 2019 rok: Mykola Lukhymchuk (29 minut i 54 sekundy),
· 2018 rok: Marcin Chabowski (29 minut i 31 sekund),
· 2017 rok: Joseph Mutwanthei MUMO (29 minut i 35 sekund).

Pierwszy Nocny Bieg Świętojański odbył się 18 czerwca 2005 roku. W zawodach wystartowało 177 uczestników, a zwycięzcą został Piotr Drwal z czasem 30 minut i 59 sekund.

– Z łezką w oku powracam wspomnieniami do początków Nocnego Biegu Świętojańskiego – wspomina Piotr Suchenia, zdobywca maratońskiej korony świata i pracownik Gdyńskiego Centrum Sportu, który organizował pierwszą edycję zawodów. – Trasa wiodła wyłącznie przez ulicę Świętojańską, a start zlokalizowany był na skrzyżowaniu z ulicą 10 lutego. Kilkakrotnie wbiegaliśmy i zbiegaliśmy najbardziej znaną ulicą w Gdyni. Każda kolejna edycja zawodów cieszyła się większą popularnością, a Nocny Bieg Świętojański zapisał się na stałe w kalendarzu każdego biegacza – dodaje.

W ubiegłym roku na gdyńskie ulice po przerwie powrócił Bieg Niepodległości. W biegu głównym i marszu Nordic Walking udział wzięło ponad 2000 zawodników z całego kraju. Grono to dopełniło niespełna 1000 dzieci, które rywalizowały w biegach młodzieżowych.

– Wszystko to pokazuje, że w Gdyni można spełniać swoje biegowe marzenia. Jest to doskonałe miejsce do organizowania imprez sportowych, dlatego Nocny Bieg Świętojański oraz Bieg Niepodległości ponownie powracają do Gdyni – podsumowuje Paweł Brutel, zastępca dyrektora GCS.

Trasa i dzień rozpoczęcia zapisów do obydwu biegów już wkrótce zostaną zaprezentowane na stronię internetowej Gdyńskiego Centrum Sportu (www.gdyniasport.pl).Poprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia