TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
statystyki
chignahuapan

Aktualności

img

28.02.2022

Puchar Polski 1979 wrócił do Gdyni

Zdobyty w 1979 roku historyczny Puchar Polski dołączył do pozostałych trofeów znajdujących się w gablocie Oficjalnego Sklepu Arki Gdynia. Dokonali tego bohaterowie tamtego dnia.

 

Górka przy ulicy Ejsmonda to ciągle jedno z najważniejszych miejsc na mapie Gdyni dla każdego kibica Arki. Nic więc dziwnego, że to tam musiała rozpocząć się podróż trofeum zdobytego w 1979 roku.

 

 

 

Puchar, eskortowany przez zawodników oraz trenera tamtego finału, ruszył w drogę na Stadion Miejski. Nie mogło zabraknąć pamiątkowych zdjęć z tak wyjątkowym trofeum. Obecni byli: Tadeusz Krystyniak, Jacek Pietrzykowski, Tomasz Korynt, Ryszard Kurzepa, Andrzej Dybicz, Włodzimierz Żemojtel, Janusz Kupcewicz oraz szkoleniowiec ówczesnej drużyny Czesław Boguszewicz.

 

 

Chwilę później puchar zajął zaszczytne miejsce obok pozostałych trofeów żółto-niebieskich.

 

- Jesteśmy szczęśliwi, że taka replika powstała. Wspomnienia wracają, bo to była wielka sprawa w tamtym czasie. Będzie stał z wszystkimi trofeami, które mają wielką wagę dla klubu i miasta - mówi trener Arki z 1979 roku Czesław Boguszewicz.


 

 

Gdynianie w tamtej edycji rozegrali pięć spotkań - od 1/16 finału). W wielkim finale pokonali faworyzowaną Wisłę Kraków 2:1. Bramki dla Arki zdobyli: Janusz Kupcewicz oraz Tadeusz Krystyniak.

 

***

 

Historyczny puchar, który zajął zaszczytne miejsce w gablocie trofeów żółto-niebieskich, to replika powstała na bazie oryginału. Zdobyty wówczas puchar był przechodni, stąd nigdy na stałe nie trafił do Gdyni.

 

Wzorzec zaczerpnięto z muzeum Legii Warszawa dzięki uprzejmości niedawno zmarłego kustosza, pana Wiktora Bołby. Odtwórcą był z kolei Krzysztof Renes - rzeźbiarz, autor cyklu rzeźbiarskiego Universale, projektant współczesnych trofeów sportowych.


 

***

 

Arka w tamtym finale pokonała w Lublinie Wisłę Kraków 2:1 (0:1)

 

Bramki: Kupcewicz 50', Krystyniak 59' k - Kmiecik 16'

 

Skład w finale: Żemojtel, Pietrzykowski, Bieliński, Bochentyn, Musiał, Dybicz, Kupcewicz, Kurzepa, Kwiatkowski, Zawiślan (35’ Krystyniak), Bikiewicz (86’ Nowacki).

 

Zdobyli Puchar Polski w 1979 roku (i zagrali co najmniej w 1 meczu tamtej edycji): Zbigniew Bieliński, Andrzej Bikiewicz,  Franciszek Bochentyn, Andrzej  Czyżniewski, Kazimierz Domachowski, Andrzej Dybicz, Bogusław Kaczmarek, Wojciech Klein, Tomasz Korynt, Tadeusz Krystyniak, Janusz Kupcewicz, Ryszard Kurzepa, Wiesław Kwiatkowski, Adam Musiał, Marian Nowacki, Kazimierz Ochędowski, Jacek Pietrzykowski, Jerzy Zawiślan, Włodzimierz Żemojtel (oraz Ryszard Szewczyk - bez gry).
Poprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia