23.06.2020

Arka Gdynia - Zagłębie Lubin 3:2!

Kibice wrócili na gdyński stadion po ponad trzymiesięcznej przerwie i od razu przeżyli ogromne emocje, a co najważniejsze, z happyend'em! Arka wygrała z Zagłębiem Lubin 3:2 po dwóch trafieniach Jankowskiego i jednym Nalepy z rzutu karnego. Ważną rolę znów odegrał system VAR, który zadecydował o jedenastce dla żółto-niebieskich i odebrał trafienie Oskarowi Zawadzie. Goście, choć kończyli mecz w dziesiątkę, do samego końca walczyli o punkt, ale nieskutecznie.

PKO Bank Polski Ekstraklasa - 32. kolejka

Arka Gdynia - Zagłębie Lubin   3:2 (2:1)

Bramki: Nalepa 23'(k), Jankowski 42', Jankowski 69' - Białek 45+1', Drazić 66'

Arka: Staniszewski - Zbozień, Danch, Marić, Marciniak - Kopczyński, Nalepa - Jankowski, Serrarens (83' da Silva), Młyński (88' Antonik) - Zawada

Zagłębie Lubin:  Hładun - Czerwiński, Kopacz, Jończy, Tosik, Poręba, Drazić, Zivec (85' Szysz), Starzyński (89' Sirk), Bohar (86' Pakulski), Białek

Żółte kartki: Serrarens, Zbozień, Marciniak, Zawada - Czerwiński (dwie), Poręba, Drazić

Czerwona kartka: Czerwiński (77' za dwie żółte)

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa)

VAR: Paweł Pskit

Widzów: 1492

0 min - w poszukiwaniu punktów niezbędnych do utrzymania w PKO Ekstraklasie Arka dziś podejmuje Zagłębie Lubin. Miedziowi do Gdyni przyjechali wzbogaceni w poprzedniej kolejce o trzy punkty, które zdobyli ogrywając Łódzki KS.

0 min - do kadry żółto-niebieskich powraca Oskar Zawada. Za jego plecami grać będzie Fabian Serrarens, a Davit Skhirtladze tym razem rozpocznie mecz na ławce rezerwowych.

0 min - w pierwszym składzie obecni są m.in. Mateusz Młyński i Adam Danch, którzy w Płocku opuścili plac gry z grymasami na twarzy. Na szczęście nie wydarzyło się nic, co uniemożliwiłoby dzisiaj ich występ od pierwszej minuty.

0 min - na bramce znów oglądać będziemy Marcina Staniszewskiego, który zanotował udany występ w Płocku - mecz ukończył z czystym kontem.

0 min - najskuteczniejszy zawodnik Zagłębia to Damjan Bohar, który uzbierał 14 goli. Inni zawodnicy, którzy często trafiają do siatki, to Sasa Zivec (8), Bartosz Białek (7) i Filip Starzyński (6).

0 min - zagrożeni pauzą w kolejnym meczu w naszym zespole są Jankowski, Skhirtladze, Kopczyński i Vejinović.

0 min - Arkowcy już na murawie. Zagrają dziś oczywiście w swoim podstawowym komplecie strojów. Goście na biało.

0 min - w pierwszej połowie atakować będziemy bramkę przed trybuną Górka.

1 min - Arkowcy zaczęli spotkanie.

1 min - i od razu groźnie pod bramką Zagłębia. Zbozień wygrał pojedynek z obrońcą na prawym skrzydle i dośrodkował, a Młyński był bliski oddania strzału głową!

2 min - Starzyński trzykrotnie wykonywał rzut rożny. Najgroźniej było po drugiej próbie, gdy wybiliśmy piłkę uderzoną głową przez Zivca metr przed linią bramkową.

6 min - znów Starzyński w roli wykonawcy rzutu rożnego. Ponownie Zivec stanął przed szansą oddania strzału, lecz tym razem nogą, ale nie zrobił tego czysto i Zawada mógł wybić piłkę.

12 min - Zawada po dobry przyjęciu piłki został sfaulowany w miejscu, które daje możliwość groźnego dośrodkowania w pole karne.

13 min - i było groźnie! Nalepa swoją centrą szukał Marciniaka, którego w ostatniej chwili wyprzedził Tosik!

14 min - po rzucie rożnym dla Arki piłka znalazła się z lewej strony pola karnego gości. Tam sprytnie zagrał w szesnastkę Kopczyński, a z pierwszej piłki uderzył Zawada! Niewiele brakowało...

15 min - nieudany strzał z dystansu Bohara.

17 min - Marić! W ostatniej chwili okazał się szybszy od Białka, który świetnie ruszył do prostopadłego podania w naszą szesnastkę.

19 min - Starzyński zacentrował z rzutu wolnego spod linii bocznej, a główkował niecelnie Tosik.

21 min - mamy VAR! Prawdopodobnie jeden z lubinian zagrał ręką we własnym polu karnym! Jankowski posłał piłkę w pole karne, a tam zagranie ręką Czerwińskiego uniemożliwiło Serrarensowi oddanie strzału na bramkę!

22 min - Karny dla Arki! Żółta kartka dla obrońcy Zagłębia.

23 min - Nalepa i 1:0 dla Arki! Pewny strzał Michała w lewy róg bramki, podczas gdy Hładun był w lewym!

24 min - szybka akcja Zagłębia, ale na nasze szczęście podanie Starzyńskiego do Drazića niedokładne.

26 min - Białek uderzył z powietrza z 12 metrów, lecz chybił o ok. metr!

32 min - po wybiciu piłki przez Zbozienia, goście mają kornera. Marciniak do spółki z Zawadą wybili piłkę.

33 min - Zagłębie będzie miało rzut wolny w okolicy narożnika naszego pola karnego. Żółta kartka dla Serrarensa.

34 min - i było znów niebezpiecznie. Dośrodkowanie Starzyńskiego przedłużył Poręba, a finalizował strzałem głową Jończy. Na nasze szczęście niecelnym.

35 min - Czerwiński zacentrował spod linii końcowej na szósty metr przed naszą bramką, a tam bez opieki był Starzyński! Strzał głową kapitana Zagłębia niecelny! Dużo szczęścia przy Arce!

42 min - goooollll dla Arki!!! To była świetna koronkowa akcja żółto-niebieskich. Zaczął wszystko Nalepa, zagrał na prawą stronę do Serrarensa, który zagrał precyzyjnie w kierunku dalszego, gdzie akcję zamknął Jankowski!

42 min - to już czwarty gol Jankowskiego w barwach Arki przeciwko Zagłębiu!

45+1 min - gol dla Zagłębia! Po akcji Starzyńskiego Bartosz Białek przejął piłkę 4 metry przed naszą bramką i nie dał szans Staniszewskiemu.

45+3 min - rzut wolny dla Arki z lewej strony pola karnego gości. Centrę Nalepy wypiąstkował Hładun, a na 23 metrze nabiegł piłkę Młyński i uderzył mocno, lecz niecelnie.

PRZERWA - goście dłużej utrzymywali się przy piłce, częściej posyłali ją w pole karne rywali, ale bramki strzelali Arkowcy. Przy pierwszej z pomocą przeszedł VAR, który wyłapał zagranie ręką obrońcy Zagłębia i przyznano nam jedenastkę, którą na gola zamienił Nalepa. Drugie trafienie to już efektowna akcja gdynian i bramka Jankowskiego. Ten wynik należało utrzymać do przerwy, ale niestety już w doliczonym czasie gry nie uniknęliśmy błędu, z którego skorzystał Białek. Z pewnością po zmianie stron takich błędów trzeba się wystrzegać, bo goście z pewnością będą szukać tutaj kolejnych bramek.

46 min - gramy.

47 min - Białek potrzebuje interwencji masażystów.

47 min - Zbozień wrzucił piłkę w szesnastkę Zagłębia, a tam do piłki doszedł Serrarens i mimo niełatwej sytuacji oddał strzał, niestety niecelny.

49 min - Nalepa wykona rzut rożny.

50 min - piłka kierowana była do Dancha, ale goście wybili na kolejny rzut rożny.

51 min - powinno być 3:1 dla Arki! Piłka spadła pod nogi Danchowi, ale nasz stoper zbyt długo składał się do strzału i ostatecznie Hładun wybił mu piłkę spod nóg!

55 min - Zawada pomknął za piłką, a po wejsciu w pole karne zagrał w kierunku nadbiegającego Młyńskiego. Niestety obrońcy byli szybsi.

56 min - Oskar Zawada uderzył głową z 15 metrów piłkę, którą zacentrował z lewej strony Marciniak. Hładun nie miał problemów z interwencją.

57 min - Marciniak skutecznie wybił piłkę zacentrowaną z rzutu rożnego przez Starzyńskiego.

58 min - efektowny drybling Drazića zakończył się dopiero w naszym polu karnym.

59 min - Poręba faulem zatrzymał szarżę Serrarensa i ogląda żółtą kartkę.

59 min - Zawada!!! GOLLLL!!! Oskar przyjął piłkę zagraną piersią przez Jankowskiego, uderzył z 20 metrów i trafił w leżącego Jończego, po chwili jednak poprawił a Hładun był bezradny! Sędzia jednak sprawdza sytuację na ekranie VAR... i zmienia decyzję! Było przewinienie tuż przed oddaniem strzału.

64 min - zamiast dwóch bramek przewagi mógł być remis! Zivec wpadł piłką w pole karne, zagrał wzdłuż bramki, a tam Białek o włos nie sięgnął piłki!

66 min - Drazić zdobywa bramkę! Precyzyjny strzał z 18 metrów i Staniszewski wyciąga piłkę z siatki...

68 min - mogło być już 3:2 dla Zagłębia, bo po składnej akcji Bohar trafił w słupek, a Zivec przy dobitce z 5 metrów spudłował!

69 min - 3:2 dla Arki!!! Indywidualna akcja w polu karnym Młyńskiego, dogranie do Jankowskiego, który wyprzedził obrońcę i skierował piłkę do bramki!

71 min - żółta kartka dla Zbozienia.

76 min - rzut rożny dla Zagłębia i Starzyński już w narożniku.

76 min - Marciniak wybija piłkę.

77 min - Czerwiński fauluje Młyńskiego przed polem karnym i dostaje drugą żółtą kartkę!

78 min - Nalepa uderzył z rzutu wolnego, ale pomylił się o pół metra!

80 min - znów korner dla Zagłębia. Wybijamy piłkę, ale sędziowie sprawdzą, czy nie było zagrania ręką... Nie ma rzutu karnego!

83 min - pierwsza zmiana w Arce. da Silva za Serrarensa.To już 198. występ Marcusa w żółto-niebieskim stroju.

85 min - zmiana w Zagłębiu. Szysz za Zivca.

86 min - znów rzut rożny dla Zagłębia. Piłkę skutecznie wybiliśmy, ale po chwili z dystansu niecelnie uderzył Jończy.

86 min - Pakulski za Bohara w zespole gości.

87 min - Zawada opanował piłkę w polu karnym, ale uderzył niecelnie.

88 min - Młyński opuszcza plac gry, a w jego miejsce Antonik.

89 min - Sirk zmienia Starzyńskiego.

90 min - Białek w indywidualnej akcji w naszym polu karnym. Przewraca się, ale nie ma mowy o rzucie karnym.

90+1 min - żółta kartka dla Marciniaka. 6 minut doliczonych!

90+2 min - żółta kartka dla Drazicia.

90+4 min - Zawada mądrze dał się sfaulować w pobliżu narożnika boiska po stronie rywali.

90+4 min - Zawada teraz utrudniał wznowienie gry rywalom i ogląda żółtą kartkę.

90+6 min - w ostatniej akcji Zawada wybił piłkę poza boisko zacentrowaną na 6 metr przez Kopacza

KONIEC - nerwy gdyńskich kibiców znów zostały wystawione na poważną próbę, ale ich wizyta przy Olimpijskiej po ponad trzech miesiącach zakończyła wielką radością. Arka wygrała bardzo ważny mecz, choć Zagłębie dwoiło się i troiło, aby to gdynianom uniemożliwić. Wszystko rozstrzygnęło się między 59 a 69 minutą - najpierw sędziowie odwołali gola Zawady, a kilka chwil później, zamiast 3:1 dla Arki, mieliśmy remis po trafieniu Drazicia. Na szczęście szybko nadeszła odpowiedź ze strony Jankowskiego, który po raz drugi pokonał bramkarza lubinian i, jak się potem okazało, ustalił wynik meczu.