03.11.2017

Arka - Lechia 0:1. Rozczarowanie.

Oczekiwania mieliśmy duże, ale skończyło się na rozczarowaniu. Flavio Paixao w doliczonym czasie gry strzelił bramkę na wagę trzech punktów dla Lechii, a Arkowcy na rewanż będa musieli poczekać do wiosny.

15. kolejka Lotto Ekstraklasy

Arka Gdynia - Lechia Gdańsk 0:1 (0:0)
Bramki: F. Paixao 90+5'

Arka: Steinbors - Zbozień, Marcjanik, Danch, Marciniak - Sołdecki - Kun (79' Jurado), Szwoch, Nalepa, da Silva (59' Zarandia) - Siemaszko (46' Piesio)

Lechia: Kuciak - Stolarski (73' Milos), Nunes, Augustyn, Wojtkowiak - Sławczew, Łukasik, Krasić, F. Paixao, Wolski (88' Balde) - M. Paixao

Żółte kartki: Siemaszko, da Silva, Nalepa, Marciniak - Stolarski, Wolski, Wojtkowiak.

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz)

Widzów: 14113

0 min - gdy przed sezonem ogłaszany jest terminarz rozgrywek, w Trójmieście wszyscy zaczynają od poszukiwań meczu derbowego. W tym sezonie los wskazał dzień 3 listopada w Gdyni jako termin, gdy Arka z Lechią spotykają się po raz pierwszy.

0 min - kibice w Gdyni z utęsknieniem wyczekiwali tego meczu. Wszyscy wierzymy, że wreszcie uda się wygrać z lokalnym rywalem na szczeblu Ekstraklasy.

0 min - trener Ojrzyński nie po raz pierwszy zaskoczył ogłaszając wyjściową jedenastkę. Do składu wraca Marcus da Silva, który wyprowadzi Arkę jako kapitan. Krzysztofa Sobieraja zwyciężył uraz. W środku obrony obok Michała Marcjanika zagra Adam Danch. Helstrup tym razem w roli rezerwowego. Od pierwszej minuty zagra także Michał Nalepa.

0 min - sporo zmian także w Lechii w porównaniu do ostatniego meczu. Nic dziwnego jednak, skoro u siebie przegrywa się 0:5. My zwracamy uwagę na dwóch potencjalnie najgroźniejszych zawodników w zespole trenera Owena: Rafała Wolskiego i Marco Paixao.

0 min - warunki do gry jak na listopad - wymarzone. Jest chłodno, ale nie pada i jest zupełnie bezwietrznie.

0 min - bilety, rzecz jasna, wyprzedane. Stadion pełen żółto-niebieskich fanatyków, zapowiada się fantastyczna atmosfera. Jesteśmy przekonani, że nikt dziś stadionu przy Olimpijskiej nie opuści zawiedziony!

0 min - pierwsi na rozgrzewkę wyszli jak zwykle bramkarze. W obu bramkach zawodnicy wysoko cenieni w Lotto Ekstraklasie, ale ostatnio to Steinbors może mówić o sobie, że jest w wysokiej formie.

0 min - skoro na trybunach głośne gwizdy, to znaczy, że do rozgrzewającego się Dusana Kuciaka dołączyli jego koledzy z drużyny...

0 min - są także Arkowcy! Oczywiście w sposób nadzwyczaj entuzjastyczny przywitali ich gdyńscy kibice!

0 min - świetnych zawodów życzymy nie tylko Arkowcom. Liczymy, że udany wieczór będzie miał także sędzia Daniel Stefański z Bydgoszczy. Oby nikt nie miał dziś pretensji o decyzje, które będzie podejmował. Tego samego życzymy zresztą także sędziemu Marciniakowi, który dziś zasiadł przed monitorami systemu VAR.

0 min - kibice zdradzają już fragment swojej oprawy. Na ogrodzeniu przed trybuną Górka rozciągnięta została flaga z napisem "Najbardziej utytułowany klub w Trójmieście". To oczywiście miano, którym możemy się chwalić od momentu wywalczenia drugiego w historii Pucharu Polski oraz Superpucharu.

0 min - kwadrans do pierwszego gwizdka i obie drużyny schodzą już do szatni.

0 min - na murawę wyszły gdyńskie cheerleaderki, które w trzymają w dłoniach klubowe flagi.

0 min - spiker wyczytuje skład Arki. Oczywiście trybuny głośno reagują na każde nazwisko!

0 min - ostatnie minuty przed meczem. Czuć coraz bardziej gęstniejącą atmosferę wielkiego wyczekiwania na to, co się tu wkrótce wydarzy.

0 min - rota! I wspaniała oprawa kibiców!

0 min - w pierwszej połowie gramy na bramkę przed trybuną GOSiR.

1 min - zaczęła Lechia!

2 min - Kun faulowany przy narożniku pola karnego Lechii. Arka będzie miała pierwszą szansę w tym meczu. Kun nie podnosi się z murawy - zdaje się, że otrzymał jeszcze cios od Augustyna...

3 min - Szwoch zacentrował, ale piłkę wybili obrońcy z Gdańska. Szybko przenieśli piłkę na naszą połowę, gdzie jednak zdążyli się już wrócić Arkowcy.

5 min - Steinbors broni strzał z 3 metrów Krasića! Dobra akcja na lewym skrzydle Stolarskiego. Obrońca gości idealnie zagrał do Serba, ale nasz bramkarz górą!

11 min - rzut wolny dla Arki w środkowej strefie boiska wykona Szwoch.

12 min - spięcie w polu karnym między Siemaszką, a Stolarskim. Sędzia uznał, że faulował Rafał, choć obaj się trzymali. Obaj oglądają po żółtej kartce.

14 min - znów gwizdek arbitra po faulu Siemaszki na Stolarskim.

17 min - kolejny faul, tym razem poszkodowany jest Nalepa we własnej szesnastce.

18 min - pierwszy rzut rożny dla Arki. Centrował Szwoch i wydawało się, że piłka trafia w rękę obrońcy! Po chwili powalony jest na murawę Kun, ale gwizdek sędziego milczy!

25 min - dużo szarpanej, przerywanej gry. Piłka często opuszcza boisko w jej środkowej strefie. Czekamy, kto pierwszy opanuje nerwy i zagrozi rywalowi.

26 min - wydawało się, że Siemaszko wyprzedzi i obrońców i popędzi naprzeciw Kuciakowi. Nasz napastnik był jednak na pozycji spalonej.

29 min - Wolski zacentrował spod linii bocznej z rzutu wolnego. Arka jednak bezbłędna w obronie.

30 min - świetna akcja Arki na skrzydle przerwana zagraniem ręką Stolarskiego.

30 min - z wolnego zagrywał Szwoch, piłka trafiła pod nogi da Silvy, ale ten nie opanował piłki.

31 min - groźna kontra Lechii. Dośrodkowanie Flavio przeciął Steinbors, ale nie uchronił nas przed rzutem rożnym.

32 min - centra wprost na pierwszego obrońcę, bez zagrożenia dla naszej bramki.

33 min - Augustyn fauluje Kuna z lewej strony pola karnego Lechii.

34 min - z wolnego centrował Szwoch. Wybijają piłkę gdańszczanie, ale niezbyt daleko. Piłka wraca w szesnastkę Lechii, lecz tam przejmuje ją Kuciak.

36 min - Wolski tym razem egzekwuje rzut wolny dla gości. Bardzo groźne dośrodkowanie dociera do Augustyna, ale ten z 5 metrów pudłuje!

38 min - po faulu na Krasicu znów okazję do centry ma Wolski.

39 min - znów piłka nie opuszczała długo naszego pola karnego, ale ostatecznie Lechia nie oddała strzału na naszą bramkę.

39 min - faul da Silvy na Sławczewie kończy się żółtą kartką dla naszego zawodnika.

42 min - rzut rożny dla Lechii. W narożniku Rafał Wolski.

43 min - po centrze Wolskiego piłka została przedłużona na dalszy słupek, ale tam szczęśliwie ją przejęliśmy.

45 min - Zbozień wrzucił piłkę z autu w pole karne Lechii, ale piłka po chwili do niego wróciła. Wrzutka tym razem nogą wpada w ręce Kuciaka.

PRZERWA - bardzo dużo nerwów, mniej gry w piłkę - to zapamiętamy z pierwszych 45 minut tego meczu. Trzeba przyznać, że groźniejsze sytuacje stworzyli sobie w tym spotkaniu przyjezdni, ale zawodziła ich skuteczność albo klasę demonstrował Steinbors. Arka potrafiła spowodować spore zamieszanie w pole karnym rywali i była w nich skazana na decyzję arbitra, który mógł dostrzec przewinienie obrońców Lechii. Nie dostrzegł, więc nie doczekaliśmy się wskazania na wapno.
Po przerwie liczymy, że Arka zdoła osiągnąć przewagę i stworzyć bramkowe okazje. Jeśli uda się którąś z nich zamienić na bramkę, gdyński stadion oszaleje ze szczęścia!

46 min - trener Ojrzyński decyduje się na zmianę. Za Siemaszkę wchodzi Grzegorz Piesio. Na szpicy Patryk Kun.

46 min - i od razu akcja Arki. Kun niedokładnie zagrał wzdłuż bramki Lechii, gdzie nadbiegał da Silva.

48 min - Piesio dośrodkował z lewej strony. Zbyt mocno, piłka przeszła przez pole karne i nie opanował jej da Silva.

51 min - Sołdecki zdecydował się na strzał z 22 metrów. Piłka przeszła ponad bramką Kuciaka.

52 min - przypadkowa piłka w naszym polu karnym. Czujny był Steinbors, który wyszedł z bramki i wyprzedził nadbiegającego Marco Paixao.

54 min - piłkę przejął da Silva, pokonał kilkanaście metrów i zdecydował się na strzał z dystansu. Został zablokowany.

55 min - faul na Wolskim w odległości 35 metrów od naszej bramki. Rzut wolny wykona sam poszkodowany.

56 min - bezbłędnie Arkowcy we własnym polu karnym, szybko oddalają zagrożenie.

59 min - druga zmiana w naszym zespole. Schodzi Marcus da Silva, za niego Luka Zarandia.

60 min - a na trybunach 14113 widzów! Rekord frekwencji w Gdyni pobity!

61 min - znów faulowany Wolski, tym razem 30 metrów na wprost bramki Steinborsa.

62 min - fantastycznie broni Steinbors! Bardzo groźnie uderzył z wolnego Wolski!

63 min - szybka akcja Piesio na lewym skrzydle. Centra Grześka nie dotarła do Kuna, ale tez w bardzo niedużej odległości minęła bramkę Lechii!

64 min - znów centruje Piesio, tym razem na nogę Kunowi. Patryk delikatnie trącił piłkę, ale ta mija bramkę!

67 min - kolejny faul na Wolskim tym razem bardziej z lewej strony pola karnego Arki.

68 min - gol dla Lechii! Kolejne dośrodkowanie Wolskiego znajduje adresata. Jest nim Marco Paixao...

69 min - gol anulowany! Zadziałał system VAR! Paixao był na spalonym!

72 min - teraz okazja do dośrodkowania z wolnego dla Arki. Dobrze jednak wybronili się gdańszczanie.

73 min - zmiana w Lechii. Wejdzie Mato Milos i zmieni Pawła Stolarskiego.

77 min - żółte kartki oglądają Nalepa i Wolski.

78 min - Zbozień wrzuca piłkę z autu w pole karne Lechii. Kolejny raz radzą sobie biało-zieloni.

79 min - ostatnia korekta w Arce. Za Kuna wchodzi Ruben Jurado.

80 min - po wrzutce z autu Zbozienia, piłkę wybija przed pole karne Paixao. Przejmuje ją Piesio, ale uderzenie naszego zawodnika bardzo nieudane.

82 min - potężny pocisk z 18 metrów posłał Marco Paixao. Na szczęście niecelny.

83 min - ciekawy pomysł na akcję miał Zarandia. Niestety Gruzin nieco zbyt mocno podawał do Nalepy.

84 min - celny strzał Jurado zza pola karnego, jednak zbyt lekki by zagrozić Kuciakowi.

85 min - kolejna wrzutka Zbozienia zza linii bocznej w pole karne Lechii. Tym razem sięgnął jej Marcjanik, lecz znów wychodzą obronną ręką z tej sytuacji goście z Gdańska.

86 min - kolejne spięcie między piłkarzami. Tym razem kartki dla Marciniaka i Wojtkowiaka.

88 min - schodzi Wolski, za niego Romario Balde.

90 min - Arka spróbowała kombinacyjnej akcji pod polem karnym Lechii, lecz niedokładne podanie spowodowało, że piłka trafiła do Kuciaka.

90+1 min - sześć minut doliczonych.

90+3 min - Łukasik zagrywa z wolnego w nasze pole karne, ale tam wybija piłkę Piesio.

90+5 min - korner dla Lechii... i gol. Tym razem nie ma wątpliwości. Falvio Paixao kieruje piłkę do naszej bramki.

KONIEC - nie tak to miało wyglądać. Wydawało się, że kolejne derby w Gdyni zakończą się podziałem punktów, a tymczasem w piątej doliczonej minucie spotkania goście strzelają bramkę na wagę zwycięstwa.