TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
statystyki
chignahuapan

Aktualności

img

13.04.2017

Derby Trójmiasta. Kto z piłkarzy Lechii i Arki pogoni za Kruszczyńskim?

W 36 dotychczasowych derbach Trójmiasta pomiędzy Lechią i Arką padło w sumie 57 bramek. Indywidualnie niedościgniony jest lechista Jerzy Kruszczyński, który do siatki trafiał sześciokrotnie. Więcej niż dwa gole ma jeszcze tylko Marcin Wachowicz.
 

Derbowe mecze Lechii i Arki bardzo rzadko przeradzały się w festiwal strzelecki, tak naprawdę nie było ani jednego spotkania, o którym z emfazą moglibyśmy powiedzieć „goleada”. Wystarczy powiedzieć, że tylko trzykrotnie padło w nich więcej niż trzy bramki: w 1984 r. w Gdyni (4:1 dla Lechii), w 1994 r. w Gdańsku (3:2 dla Lechii) oraz w 2011 r. ponownie w Gdyni (remis 2:2). Za to aż 20 razy spotkanie kończyło się bezbramkowym remisem lub wygraną jednej z drużyn 1:0 (po 10 razy).

 

Tylko Kruszczyński i Piątek

 

Dlatego również w indywidualnej klasyfikacji próżno szukać wybitnych osiągnięć, z jednym wszak wyjątkiem. To oczywiście niesamowity wyczyn legendarnego napastnika Lechii Jerzego Kruszczyńskiego, który w obu meczach sezonu 1983/84 (na poziomie II ligi) popisał się hat-trickiem. Drugim i ostatnim zawodnikiem mogącym się pochwalić zdobyciem w jednym spotkaniu więcej niż jednej bramki jest Karol Piątek (na zdjęciu poniżej), który dwukrotnie trafił do bramki Arki w 2009 r.

 

Regularny Wachowicz

 

Jednak drugi w klasyfikacji derbowych strzelców jest piłkarz żółto-niebieskich Marcin Wachowicz (na zdjęciu poniżej - z lewej). W sezonach 2008/09 i 2009/10 trzykrotnie zdobywał on bramki w spotkaniach z Lechią, w tym raz w zapomnianym już Pucharze Ekstraklasy, zwanym przez niektórych pieszczotliwie „Pucharem Pasztetowej”. Były to jednak oficjalne rozgrywki, dlatego również spotkania, które odbyły się w jego ramach, zaliczane są do derbowego bilansu.

 

Poniżej lista wszystkich derbowych strzelców, z małym zastrzeżeniem. Otóż jeden z meczów pomiędzy Lechią i Arką (w sezonie 1997/98 w Gdyni) z powodu zamieszek na stadionie, został przerwany przy wyniku 2:1 dla gości i potem zweryfikowany jako walkower 3:0 dla biało-zielonych. Dlatego strzelców bramek w tym spotkaniu nie uwzględniamy w naszym zestawieniu. Byli to Artur Chrzonowski, Michał Pudysiak (Lechia) oraz Robert Zinko (Arka).

 

Strzelcy wszystkich bramek w derbach Lechia – Arka (bez towarzyskich, tylko pierwsze zespoły)

 

6 – Jerzy Kruszczyński (Lechia)

3 – Marcin Wachowicz (Arka)

2 – Marcin Kaczmarek, Mirosław Giruć, Paweł Buzała, Piotr Wiśniewski, Karol Piątek (wszyscy Lechia), Zygmunt Gadecki, Mirosław Chodakowski, Grzegorz Niciński (wszyscy Arka)

 

1 – Janusz Charczuk, Bogdan Adamczyk, Edmund Wierzyński, Janusz Orczykowski, Jerzy Kasalik, Jacek Grembocki, Sławomir Wojciechowski, Grzegorz Motyka, Jakub Zabłocki, Ivans Lukjanovs, Paweł Nowak, Luka Vucko, Marco Paixao (wszyscy Lechia), Kalinowski, Baczyński, Czesław Filipiak Adam Mięciel, Waldemar Tandecki, Andrzej Szybalski, Wojciech Cirkowski, Wojciech Sobczak, Robert Zinko, Piotr Tomecki, Dariusz Żuraw, Damian Nawrocik, Przemysław Trytko, Tadas Labukas, Emil Noll, Adrian Błąd (wszyscy Arka)

 

Tomasz OsowskiPoprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia