20.03.2015

Nasi rywale w liczbach: Widzew Łódź.

Arka rozpoczęła ten rok od dwóch ligowych zwycięstw, a teraz przyszedł czas na pierwszy wyjazdowy pojedynek. Żółto - niebiescy zagrają z Widzewem Łódź, który w tym sezonie wygrał tylko raz... w Gdyni.

Drużyna w przerwie zimowej przeszła rewolucję za sprawą Wojciecha Stawowego oraz dużych zmian w kadrze, jednak nie zmieniło to wyników w pierwszych dwóch meczach.

Od kilku tygodni większość doniesień medialnych dotyczyło licencji dla Widzewa Łódź w związku z niespełnianiem wymagań dotyczących stadionu.  Na chwilę obecną łodzianie mogą grać na boisku w Byczynie bez udziału publiczności. Kolejne spotkania mają odbywać się już w Chorzowie.

Wojciech Stawowy - nowy trener Widzewa, przeprowadził prawdziwą rewolucję kadrową. Do Łodzi przyszli byli gracze Cracovii - Edgar Bernhardt oraz Matko Perdijić, Bartosz Brodziński, Tomasz Lisowski, Tsubasa Nishi, Julien Tadrowski, Szymon Zagrada oraz Kosuke Kimura prosto z amerykańskiej MLS. Z Widzewa odeszli natomiast m.in. Rafał Augustyniak, Cristian del Toro oraz Adam Duda, który w Gdyni zdobył bramkę w jedynym wygranym do tej pory spotkaniu przez łodzian.

W okresie przygotowawczym Widzew rozegrał 10 sparingów oraz dodatkowe spotkanie zamiast meczu z Sandecją, a także sparing dzień po przegranym meczu z GKS - em Tychy.

Łodzianie wygrali 5 z tych spotkań, zremisowali z Jagiellonią Białystok oraz ponieśli 4 porażki. W meczu rozegranym zamiast spotkania ligowego z Sandecją, Widzew wygrał ze Stalą Głowno 7:1.

Bilans spotkań Widzewa Łódź w sezonie 2014/2015:  1 zwycięstwo - 6  remisów –13 porażek

U siebie: 0 zwycięstw – 6 remisów – 4 porażki

Na wyjeździe: 1 zwycięstwo – 0 remisów – 9 porażki

Widzew jest w dramatycznej sytuacji, w  20 spotkaniach zdobył tylko 9 punktów. Na własnym stadionie łodzianie jeszcze nie wygrali, tylko 6 krotnie remisując. Natomiast na wyjazdach zdobyli tylko 3 punkty wygrywając w Gdyni z Arką.

Jesień dla Widzewa rozpoczął się od porażki w Katowicach i remisu z Dolcanem. W 5 kolejce łodzianie wygrali w Gdyni, decydującą bramkę dla meczu zdobył Adam Duda w 90 minucie spotkania. Jest to jedyna bramka tego zawodnika w tym sezonie. Bramkę dla Arki zdobył Michał Nalepa.

Po tym spotkaniu były dwa remisy na własnym obiekcie ze Stomilem oraz Miedzią.

W 9 kolejce Widzew zapunktował remisując z Flotą 1:1. Po tym spotkaniu przyszła bardzo zła passa ligowych spotkań, aż 8 przegranych z rzędu. Łodzianie zdołali jeszcze zdobyć punkt w ostatnim rozegranym meczu w tamtym roku z GKS - em Katowice. Do skutku nie doszło spotkanie wyjazdowe z Dolcanem Ząbki ze względu na zmrożoną murawę.

Ten rok Widzew miał rozpocząć meczem z Sandecją, mecz jednak nie doszedł do skutku ze względu na problemy licencyjne klubu z Łodzi. Ostatecznie pierwszy mecz podopieczni Wojciecha Stawowego zagrali tydzień później z GKS - em Tychy. Po przegranej w Gdyni tyszanie podnieśli się i wygrali 1:0 na własnym boisku.

W środę Widzew rozegrał zaległy mecz z listopada z Dolcanem. Ząbczanie wygrali 2:1 mimo, że przegrywali 0:1. Prowadzenie łodzianie zdołali utrzymać zaledwie minutę.

Bilans bramek: 13 strzelonych – 33 stracone

U siebie: 4 strzelonych – 12 straconych

Na wyjeździe: 9 strzelonych – 20 straconych

Mimo, że Widzew nie ma najwięcej bramek straconych w lidze to ma zdecydowanie najmniej punktów. Głównym powodem, są problemy z ich zdobywaniem. Łodzianie w środę zdobyli dopiero 13 bramek. Na własnym stadionie Widzew zdobył tylko 4 gole. Na wyjazdach drużyna straciła aż 20 goli, co jest jednym z gorszych w lidze.

Statystyki indywidualne

Minuty na boisku:

Krystian Nowak - 1800 minut (20 spotkań),

Rafał Augustyniak - 1541 minut (18 spotkań)

Marcin Kozłowski - 1332 minut (16 spotkań)

Bramki:

Rafał Augustyniak, Marcin Kozłowski, Piotr Mroziński, Krystian Nowak, Eduards Visnakovs - 2 bramki.

Kartki:

Bartłomiej Kasprzak - 9 żółtych kartek (2xczerwona po dwóch żółtych),

Marcin Kozłowski - 6 żółtych kartek,

Piotr Mroziński - 5 żółtych kartek (czerwona po dwóch żółtych)

O tym jak zmieniła się kadra Widzewa świadczy fakt, że w tym sezonie w drużynie z Łodzi wystąpiło 33 zawodników. Wśród piłkarzy z największą liczbą minut na boisku przeważają zawodnicy w wieku 20-21 lat.

Wszystkie spotkania w pełnym wymiarze czasowym zaliczył Krystian Nowak. Drugi w klasyfikacji Rafał Augustyniak pożegnał zimą Łódź i przeniósł się do Jagiellonii Białystok.

Wśród strzelców nie ma wyraźnego lidera, 5 zawodników zdobyło po dwie bramki. Najostrzej grającym jest Bartłomiej Kasprzak, który uzbierał aż 9 żółtych kartek.

Kibice Widzewa liczyli na odmianę swojej drużyny po przerwie zimowej. Jak na razie się nie udało i łodzianie mają ogromną stratę punktową. Wydaje się, że spotkanie z Arką może być dla nich kluczowe i da odpowiedź na pytanie czy Widzew jest w stanie jeszcze powalczyć w tym sezonie. Dla Arki to mecz o potwierdzenie swojej bardzo dobrej dyspozycji z pierwszych spotkań i okazja do rewanżu za jesień.

opracował: Sebastian Jędrzejewski