19.10.2012

Nasi rywale w liczbach: Olimpia Grudziądz

Po ostatnim spotkaniu żółto- niebieskich jest na pewno niedosyt, a następną okazją do zdobycia kompletu punktów będzie sobotni pojedynek z Olimpią Grudziądz. Zespół który w poprzednim walczył w dolnych rejonach tabeli, teraz gra dużo lepiej i efektywniej. Po 12 kolejkach zespół z Grudziądza zajmuje 7 miejsce w tabeli z takim samym dorobkiem punktowym jak Arka – 18 punktów.

W przerwie letniej w zespole Olimpijczyków doszło do kilku zmian, na stanowisku szkoleniowca dotychczasowego trenera Marcina Kaczmarka zastąpił dotychczasowy asystent Tomasz Asensky. Do biało – zielonych dołączyli uznani zawodnicy, mający za sobą występy w Ekstraklasie tacy jak: Michał Łabędzki, Robert Szczot, Maciej Rogalski oraz Marcin Smoliński. Do zespołu dołączyło także dwóch obrońców, którzy byli podstawowymi graczami w swoich poprzednich klubach – Marcin Woźniak z Sandecji oraz Sławomir Mazurkiewicz z drużyny Arki. Z zespołu odeszli natomiast m.in. Janusz Dziedzic, Maciej Dąbrowski, Jarosław Ratajczak, Bartłomiej Kowalski oraz Przemysław Sulej.

Bilans spotkań Olimpii Grudziądz w sezonie 2012/2013: 5 zwycięstw  – 3 remisy – 4 porażki
U siebie: 4 zwycięstwa – 2 remisy – 0 porażek
Na wyjeździe: 1 zwycięstwo – 2 remisy – 4 porażki

Tomasz Asensky w swoim debiucie w roli trenera przegrał z Flotą Świnoujście 0:1 Jednak w kolejnych spotkaniach było dużo lepiej, remis z Dolcanem 0:0 oraz dwie wygrane z Polonią Bytom oraz ŁKS – em. Drużyna z Grudziądza gra w kratkę i lepsze występy, takie jak wygrana z Wartą Poznań 4:2, przeplata z porażkami np. z Sandecją 0:2. Ostatnie spotkanie biało – zieloni przegrali 22 września na wyjeździe z Miedzią Legnica. Później Olimpijczycy tylko remisowali lub wygrywali. Awansowali także do ćwierćfinału Pucharu Polski dzięki zwycięstwu nad Górnikiem Wałbrzych 3:1. W ostatnim meczu ligowym Olimpia zwyciężyła z Kolejarzem Stróże 2:1, obie bramki z rzutów karnych zdobył Adam Cieśliński.

Zespół z Grudziądza na własnym stadionie jest niepokonany, 4 zwycięstwa oraz 2 remisy. Słabiej Olimpijczykom idzie na wyjazdach gdzie wygrali tylko jedno spotkanie, podobnie jak Arka, z Polonią Bytom.W poprzednim sezonie oba zespoły dwukrotnie ze sobą zremisowały. W 6 kolejce w Grudziądzu było 0:0, natomiast w rewanżu w Gdyni było 1:1. Bramkę dla Arki zdobył Sławomir Mazurkiewicz, natomiast dla rywali bramkę samobójczą zdobył Piotr Tomasik.

Bilans bramek: 16 strzelonych – 13 straconych
U siebie: 12 strzelonych – 5 straconych
Na wyjeździe: 4 strzelone– 8 straconych

Statystyki bramek:
Bramki zdobyte z akcji: 14                                    Bramki stracone z akcji: 13
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 2                     Bramki stracone z rzutów karnych: 0
Bramki zdobyte- samobójcze: 0                            Bramki stracone samobójcze: 0
Bramki strzelone w 1. połowie: 6                          Bramki stracone w 1. połowie: 4
Bramki strzelone w 2. połowie: 10                        Bramki stracone w 2. połowie: 9

Bilans bramkowy biało – zielonych jest dodatni, 16 bramek zdobytych przy 13 straconych. Statystyka ta jest dodatnia głównie ze względu na dobry bilans na własnym stadionie. Dużo słabiej wyglądają statystyki na wyjeździe, tylko 4 bramki strzelone. Obie bramki zdobyte z rzutów karnych padły w ostatniej kolejce z Kolejarzem Stróże. Dużo więcej bramek, zarówno zdobytych jak i straconych pada w drugich częściach spotkań.

3

Pod względem czasów zdobywanych bramek, to najwięcej pada ich w końcówkach spotkań – 7 bramek. Tylko po jednej strzelonej bramce zanotowali w poszczególnych kwadransach pomiędzy minutą 15 a 60 minutą. Najwięcej bramek biało – zieloni stracili w pierwszych minutach drugich części gry. Żadnej bramki nie zanotowali natomiast w ostatnich minutach pierwszych połów.

Statystyki zawodników:

Adam Cieślinski  – 1064 minut (12 meczów),

Michał Wróbel, Dariusz Kłus – 990 minut (11 meczów).

Najlepsi strzelcy:
Adam Cieśliński, Piotr Ruszkul – po 4 bramki,

Robert Szczot, Marcin Woźniak – po 2 bramki.

Marcin Woźniak – 5 żółtych kartek (czerwona po dwóch żółtych),

Dariusz Kłus – 5 żółtych kartek,

Michał Łabędzki – 4 żółte kartki.

Wśród statystyk indywidualnych, pod względem ilości minut na boisku wyróżnia się napastnik Adam Cieśliński – 1064 minuty. Po 11 pełnych spotkań rozegrali natomiast Michał Wróbel oraz Dariusz Kłus. Najlepszymi snajperami w zespole Olimpii są Adam Cieśliński oraz Piotr Ruszkul – zdobyli po 4 bramki. Po 2 bramki zdobyli Robert Szczot oraz Marcin Woźniak. Ten ostatni jest także najostrzej grającym zawodnikiem z 5 żółtymi kartkami. Także 5 „żółtek” ujrzał Dariusz Kłus, o jedną kartkę mniej ujrzał były gracz Arki Michał Łabędzki.

Olimpia Grudziądz, podobnie jak Arka, zajmuje miejsce tuż za czołówką 1 ligi. Po dokonaniach obu drużyn widać podobieństwa takie jak dobra gra na własnym stadionie oraz problem ze skutecznością na wyjazdach. Dla obu zespołów 3 punkty będą niezwykle ważne, tym razem jednak statystyki przemawiają za naszym zespołem – to Olimpia gra na wyjeździe.

opracował: Sebastian Jędrzejewski