28.08.2012

Nasi rywale w liczbach: Cracovia.

W niedzielę żółto - niebiescy rozegrali spotkanie w ramach 4 kolejki z Kolejarzem Stróże, zakończone remisem 1:1. Teraz czas na odrobienie zaległości z 2 kolejki, ponieważ mecz z Cracovią został przełożony na środę 29 sierpnia na godzinę 19:30. Spotkanie zapowiada się na jedno z ciekawszych w sezonie. Obie drużyny to uznane marki, kibice obu zespołów sympatyzują ze sobą, a do tego piłkarze Arki i Cracovii w trzech spotkaniach zdobyli po 7 punktów.

"Pasy" to spadkowicz z Ekstraklasy, w drużynie nastąpiło dużo zmian. Najważniejszą była zmiana trenera, do klubu po kilku latach powrócił Wojciech Stawowy. Szkoleniowiec za czasów którego Cracovia odnosiła największe sukcesy, wrócił do Krakowa aby pomóc w powrocie do najwyższej klasy rozgrywkowej. Z zespołu odeszło wielu uznanych zawodników takich jak: Radosław Cierzniak, Bartłomiej Grzelak, Mateusz Bartczak, Wojciech Kaczmarek, Łukasz Nawotczyński, Saidi Ntibazonkiza, Arkadiusz Radomski, Sebastian Szałachowski czy też Koen van der Biezen. Uznanie w oczach nowego trenera zyskali m.in. Edgar Bernhardt, Milos Budaković, Krzysztof Danielewicz, Marian Jarabica, Marcin Krzywicki, Adam Marcinak, oraz Krzysztof Pilarz.

Bilans spotkań Cracovii w sezonie 2012/2013: 2 zwycięstwa  – 1 remis – 0 porażek
U siebie: 1 zwycięstwo – 0 remisów – 0 porażek
Na wyjeździe: 1 zwycięstwo – 1 remis – 0 porażek

Sezon Cracovia rozpoczęła od zwycięstwa na wyjeździe z Zawiszą Bydgoszcz 2:0 w ramach 1/16 Pucharu Polski. Krakowianie ligę rozpoczęli pojedynkiem z GKS Katowice rozgrywanym w ramach 3 kolejki, spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Wyrównującą bramkę "Pasy" straciły w końcówce spotkania. W drugim meczu podopieczni trenera Wojciecha Stawowego wygrali w Brzesku z tamtejszym Okocimskim 2:0. W ubiegłą sobotę "Pasy" podejmowały na własnym stadionie Stomil Olsztyn. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 1:0, a decydująca bramka padła w 84 minucie.

Bilans bramek: 4 strzelone – 1 stracone
U siebie: 1 strzelona – 0 straconych
Na wyjeździe: 3 strzelone – 1 stracona

Statystyki bramek:
Bramki zdobyte z akcji: 4                                      Bramki stracone z akcji: 1
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 0                    Bramki stracone z rzutów karnych: 0
Bramki zdobyte- samobójcze: 0                            Bramki stracone samobójcze: 0
Bramki strzelone w 1. połowie: 1                          Bramki stracone w 1. połowie: 0

Bilans bramkowy zawodnicy Cracovii mają dodatni, zdobyli w trzech spotkaniach 4 bramki, natomiast stracili 1. Na własnym stadionie rozegrali jedno spotkanie w którym zdobyli bramkę, nie tracąc żadnej. Natomiast na wyjeździe bramkę krakowianom strzelił GKS Katowice, gol padł w ostatnich minutach spotkania. Natomiast jeżeli chodzi o bramki strzelone to więcej padło ich w drugich połowach.

1

Jeżeli chodzi o czasy zdobywanych bramek to najskuteczniejszy zespół Wojciecha Stawowego zdobył dwie bramki w pierwszych minutach drugich połów. Jedyną bramkę Krakowianie stracili w końcówce spotkania z GKS Katowice.

Statystyki zawodników:

Najwięcej minut na boisku:
Vladimir Boljević, Milos Kosanović, Adam Marciniak, Krzysztof Pilarz, Andraz Struna, Mateusz Żytko - 270 minut (3 mecze)

Najlepsi strzelcy:
Vladimir Boljević, Bartłomiej Dudzic, Milos Kosanović, Łukasz Zejdler- po 1 bramce.

Najostrzej grający:
Barłomiej Dudzic - 1 czerwona kartka,
Sławomir Szeliga - 2 żółte kartki.

Wśród statystyk indywidualnych 6 zawodników Cracovii rozegrało dotychczasowe spotkania w pełnym wymiarze czasowym. Czterech zawodników "Pasów" zdobyło po 1 bramce: Vladimir Boljević, Bartłomiej Dudzic, Milos Kosanović, oraz Łukasz Zejdler. W ostatnich minutach spotkania z Okocimskim czerwoną kartkę ujrzał Bartlomiej Dudzic. Natomiast Sławomir Szeliga w 3 spotkaniach dwukrotnie został ukarany żółtym kartonikiem.

W środowy wieczór na Stadionie przy ul. Kałuży dojdzie do bardzo ciekawego pojedynku pomiędzy Cracovią a Arką. Obie drużyny dobrze rozpoczęły sezon, a to spotkanie będzie  poważnym sprawdzianem dla obu ekip.

Ostatni raz obie ekipy grały ze sobą w sezonie 2010/2011. W Krakowie było 2:0 dla "Pasów": br.  Norbert Witkowski 3 (s), Bartosz Ślusarski 59, a w Gdyni rewanż wygrała Arka 3:0: br. Wojciech Kaczmarek 13 (s), Tadas Labukas 15, Mirko Ivanovski 78. To jednak Cracovia została wtedy w Ekstraklasie. Dziś obie ekipy i ich kibice marzą o powrocie do krajowej elity.

opracował: Sebastian Jędrzejewski