04.08.2012

Da Silva i Formella: Debiutanci z rekordami.

Kolejni zawodnicy którzy dołączyli do kadry Arki zaznaczają już od pierwszych spotkań swoją obecność w składzie. O ile mecz pucharowy z Olimpią to debiuty w pierwszej drużynie  Arki Juliena Tadrowskiego, Marcina Dettlaffa, Macieja Górskiego i Marcusa Da Silvy to odrębną kategorię stanowią mecze ligowe.

Dziś w pierwszym  swoim występie ligowym w Arce bramkę strzelił już po niepełnej minucie od wejścia Marcus Da Silva.  Przyjmując do analizy tylko mecze ligowe, Marcus zdobył bramkę najszybciej po wejściu na boisko gdyż już po 45 sek!, a do tej pory najszybciej w lidze zrobili to: Patryk Jędrzejowski – 89 sekunda meczu z Termalicą wiosną tego roku (był to debiut Patryka w Arce!) oraz Maciej Kaczorowski – w meczu z RKS Radomsko w 1986 roku – 4 minuty po wejściu oraz Zbigniew Kupcewicz – 11 minut po wejściu w meczu z GKS Tychy w 1974 roku.

Są to więc czterej zawodnicy, którzy zdobyli gola po wejściu na boisko.

Pozostali robili to grając od pierwszej minuty. Najszybsze takie gole zdobywali: Sławomir Kułyk w 2001 roku i Tomasz Parzy w 2006 (były to 7 minuty gry).

Poprzednim zawodnikiem który trafił w lidze w debiucie był Dariusz Żuraw – zrobił to 10 sierpnia 2008 roku w meczu przeciwko Jagiellonii (1:1)  w 51 minucie debiutu.

Z kolei minutę przed końcem na boisko wszedł Dariusz Formella , który miał w tym momencie 16 lat i 288 dni. Jak wyliczył skrupulatnie wcześniej nasz dokumentalista Maciej Witczak najmłodszym debiutantem był Tomasz Unton , który 2 sierpnia 1986 roku wszedł w meczu pucharowym w Bydgoszczy przeciwko Polonii. Miał wtedy 15 lat i 274 dni.

W II lidze (obecna I ) także najmłodszy wiekiem był Unton – 27 września 1986 roku w meczu z Dozametem Nowa Sól miał 15 lat i 332 dni. Po nim najmłodszym zawodnikiem w II lidze był Grzegorz Pyc  - miał 16 lat i 168 dni.

Dariusz Formella na tej liście  I (II) ligowej będzie na piątym miejscu, a w klasyfikacji ogólnej wskoczył do dziesiątki spychając z tego miejsca Zygmunta Gadeckiego.

W Ekstraklasie najmłodszym zawodnikiem był Krystian Żołnierewicz – 17 lat 212 dni – 19 listopada 2010 w meczu przeciwko Legii Warszawa, a w III lidze był to Jacek Ptach – miał 16 lat i 207 dni.

Więcej ciekawostek w monografii "Żółto-niebiescy" Macieja Witczaka.