17.06.2012

Arka w liczbach cz 3. Puchar "pocieszenia".

Zakończony niedawno sezon ligowy nie spełnił oczekiwań zespołu i kibiców, jednak bardzo dobrze będziemy wspominać rozgrywki o Puchar Polski. Żółto –niebiescy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony dochodząc do półfinału, po drodze eliminując m.in. Polonię Warszawa oraz późniejszego mistrza Polski - drużynę Śląska Wrocław.

Bilans spotkań Arki Gdynia w Pucharze Polski w sezonie 2011/2012: 2 zwycięstwa – 1 remis – 3 porażki
U siebie: 2 zwycięstwa – 0 remisów – 1 porażka
Na wyjeździe: 0 zwycięstw – 1 remis - 2 porażki

W sumie w tym sezonie „Arkowcy” zagrali 6 spotkań Pucharu Polski w których dwukrotnie zwyciężyli, raz zremisowali oraz trzykrotnie przegrali. Pierwsze spotkanie w 1/16 finału, z Olimpią Elbląg zakończyło się remisem w regulaminowym czasie gry o awansie zadecydowały rzuty karne, które lepiej egzekwowali piłkarze Arki. Na kolejnym szczeblu rozgrywek rywal był dużo bardziej wymagający – Polonia Warszawa. Podopieczni Petra Nemca zaprezentowali się w tym spotkaniu bardzo dobrze i wygrali przekonywująco 3:1. Kolejnym przeciwnikiem w 1/4 finału był Śląsk Wrocław, lider Ekstraklasy. Mecz rozpoczynający rok 2012 dla żółto – niebieskich zakończył się zwycięstwem 2:0. W rewanżu było bardzo dużo emocji, ale ostatecznie zakończyło się ono po myśli żółto – niebieskich. Mecz rozpoczął się od gola Tomasza Jarzębowskiego, niestety Śląsk odpowiedział na tą bramką minutę później. Wrocławianom udało się zdobyć jeszcze dwa gole, ale dzięki bramce strzelonej na wyjeździe to „Arkowcy” zagrali w półfinale. W następnej fazie los przydzielił Arce, klub ze stolicy – Legię Warszawa.

Pierwsze spotkanie odbyło się w Gdyni, mecz rozpoczął się lepiej dla żółto- niebieskich, którzy za sprawą Sławomira Mazurkiewicza wyszli na prowadzenie. Niestety strzelec bramki musiał w 32 minucie opuścić boisko. Sędzia odgwizdał rzut karny i dał stoperowi Arki czerwoną kartkę. Karnego na bramkę zamienił Ismael Blanco. W 74 minucie wynik na 1:2 ustalił Daniel Ljuboja, który na murawie pojawił się 12 minut wcześniej. W drugim spotkaniu emocji nie zabrakło, podopieczni Petra Nemca walczyli o korzystny rezultat. Niestety powtórzył się wynik z Gdyni i w finale zagrali „Wojskowi”. W finale spotkali się z Ruchem Chorzów i wygrali mecz finałowy aż 3:0.

Bilans bramek: 7 strzelonych – 8 straconych
U siebie: 6 strzelonych – 3 stracone
Na wyjeździe: 2 strzelone – 5 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 7                                        Bramki stracone z akcji: 7
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 0                      Bramki stracone z rzutów karnych: 1
Bramki strzelone w 1. połowie: 4                            Bramki stracone w 1. połowie: 4

Bilans bramkowy w Pucharze Polski jest ujemny, żółto – niebiescy stracili o jedną bramkę więcej niż zdobyli. Na własnym stadionie bilans jest dodatni, dwukrotnie więcej bramek strzelonych niż straconych. Jedną bramkę Arka straciła po rzucie karnym, w meczu z Legią karnego wykorzystał Ismael Blanco. „Arkowcy” więcej bramek zdobyli w pierwszych połowach spotkań. Natomiast bramki stracone w poszczególnych częściach się bilansują – po 4 gole.

2

W tej edycji Pucharu Polski żółto – niebiescy nie strzelili bramki w ostatnich kwadransach pierwszych połów. Natomiast po dwie bramki podopieczni Petra Nemca zdobyli w pierwszych dwóch kwadransach pierwszych części. Najwięcej bramek „Arkowcy” stracili pomiędzy minutą 15 a 30 – 3 bramki. Natomiast żadnego gola straconego nie odnotowali w pierwszych minutach spotkań.

Statystyki zawodników:

Maciej Szlaga – 570 minut (6 spotkań),

Tomasz Jarzębowski – 479 minut ( 6 spotkań),

Piotr Kuklis – 474 minuty (5 spotkań).

Najlepsi strzelcy:

Tomasz Jarzębowski, Piotr Kuklis, Sławomir Mazurkiewicz – po 2 bramki,

Mirko Ivanovski, Piotr Tomasik – po 1 bramce.

Sławomir Mazurkiewicz – 3 żółte kartki (czerwona kartka po dwóch żółtych),

Piotr Kuklis – 3 żółte kartki,

Radosław Pruchnik – 2 żółte kartki (czerwona po dwóch żółtych).

Wśród statystyk indywidualnych najwięcej minut na boisku spędził bramkarz Maciej Szlaga, wszystkie 6 spotkań w pełnym wymiarze czasowym ( w meczu z Olimpią Elbląg bramkarz Arki zagrał także 30 minut dogrywki). Drugi w tej klasyfikacji jest Tomasz Jarzębowski, który zagrał także we wszystkich 6 meczach jednak zagrał 479 minut, 5 minut mniej zagrał Piotr Kuklis. Obaj zawodnicy strzelili po 2 bramki w Pucharze Polski, także 2 bramki zdobył jeszcze Sławomir Mazurkiewicz. Po jednej bramce zdobyli Mirko Ivanovski oraz Piotr Tomasik. Najostrzej grającym zawodnikiem tych rozgrywek był Slawomir Mazurkiewicz który trzykrotnie był ukarany żółtym kartonikiem. Dwie z tych trzech kartek otrzymał w meczu z Legią Warszawa i musiał przedwcześnie opuścić boisko. Drugi w tej klasyfikacji jest Piotr Kuklis, a trzeci Radosław Pruchnik.

Arkowcy w minionych rozgrywkach Pucharu Polski zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. Wyeliminowali dwa zespoły z Ekstraklasy, ale niestety w półfinale późniejszy zdobywca wygrał z żółto- niebieskimi. Pozostaje mieć nadzieję że "Arkowcy" niedługo powtórzą ten sukces, a być może dojdą po raz drugi do finału!

opracował: Sebastian Jędrzejewski