27.04.2012

Nasi rywale w liczbach: Bogdanka Łęczna.

Ostatnia porażka na własnym stadionie sprawiła, że sytuacja Arki w tabeli wróciła niemal do punktu wyjścia. Plusem jest to, iż przed trudnym spotkaniem z Bogdanką Łęczna, żółto- niebiescy mogli się w tygodniu skupić na treningach. Dziś mieli trening zamknięty i mamy nadzieję, że trenerzy i zawodnicy wymyślili coś specjalnego na gospodarzy.

Zielono- czarni po 27 kolejkach zajmują 6 miejsce w tabeli z 43 punktami na koncie. W przerwie zimowej w zespole „Górników” doszło do kilku zmian w kadrze. Największym osłabieniem było odejście Peresa Benevente do Arki. Poza środowym obrońcą z Dumy Lubelszczyzna odeszli także Jacek Falkowski, Jhonatan, Jakub Majewski, Damian Maleszyk, Marko Matić oraz Łukasz Mitaszka. Do zespołu dołączyli natomiast: Peter Borovićanin, Piotr Hermann, Marcin Kalkowski, Ivan Labrado, El Mehdi SIdgy, oraz Tomasz Tymosiak.

Bilans spotkań Bogdanki Łęczna w sezonie 2011/2012: 12 zwycięstw  – 7 remisów – 8 porażek
U siebie: 9 zwycięstw – 2 remisy – 2 porażki
Na wyjeździe: 3 zwycięstwa – 5 remisów – 6 porażek

Bogdanka w tym sezonie zdobyła do tej pory 43 punkty. Zespół z Łęcznej dużo lepiej radzi sobie na własnym stadionie gdzie zdobył 29 punktów, przy 17 zdobytych na wyjeździe. W niedzielę „Górnicy” powalczą o 10 wygraną na własnym stadionie w tym sezonie. Na wyjeździe zielono- czarni spisują się dużo gorzej. Głównym powodem tego, że podopieczni Piotra Rzepki nie zajmują miejsca na podium, jest słabsza postawa na wyjazdach. W 14 spotkaniach na obcych boiskach zdobyli 14 punktów. Wśród remisów na wyjeźdźie jest także ten z Gdyni 2:2 z Arką. Bramki w tamtym spotkaniu dla Łęcznej zdobyło dwóch Brazylijczyków, Peres oraz Nildo. Pierwszy z nich zagra w rewanżu już w żółto- niebieskich barwach, natomiast Nildo był jedynie przymierzany do zespołu Arki.

W tym roku Bogdanka prezentuje się dobrze. W 7 spotkaniach 4 zwycięstwa, 1 remis oraz 2 porażki. Jeżeli Łęczna wygrywała to w meczach tych zdobywała co najmniej 3 bramki: z Flotą Świnoujście 5:2, z Kolejarzem Stróże 3:0, z KS Polkowice 4:1 oraz z Zawiszą Bydgoszcz 4:2. W poprzedniej kolejce podopieczni Piotra Rzepki przegrali na wyjeździe z Wisłą Płock 1:3.

Bilans bramek: 41 strzelonych – 31 straconych
U siebie: 27 strzelonych – 12 straconych
Na wyjeździe: 14 strzelonych – 19 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 35                                      Bramki stracone z akcji: 29
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 6                      Bramki stracone z rzutów karnych: 2
Bramki zdobyte- samobójcze: 0                              Bramki stracone samobójcze: 0
Bramki strzelone w 1. połowie: 13                          Bramki stracone w 1. połowie: 17

Oba zespoły, które zaprezentują swoje umiejętności w niedzielę, mają zbliżony bilans bramkowy. „Arkowcy” zdobyli o 2 bramki więcej, oraz jedną więcej stracili. Zespół z Łęcznej jest jednym ze skuteczniejszych w lidze. Dużo lepiej statystyki strzeleckie prezentują się na własnym stadionie, na wyjeździe bilans bramkowy jest ujemny. Aż 6 bramek zielono- czarni zdobyli z rzutów karnych, a tylko 2 w ten sposób stracili. Drużyna z Łęcznej jest skuteczniejsza w drugich połowach spotkań. Odwrotnie jest w przypadku bramek traconych.

4

Jeżeli chodzi o czasy zdobywanych bramek to najmniej pada ich w pierwszych i ostatnich kwadransach drugich części spotkań – po 3 bramki. Zawodnicy z Łęcznej najskuteczniejsi są w ostatnich dwóch kwadransach spotkań – po 10 goli zdobytych. W przypadku bramek straconych to równo po 5 bramek tracili łęcznianie w każdym kwadransie pierwszych części gry. Najmniej bramek straconych gracze Bogdanki mają po przerwie w pierwszym kwadransie – 3 bramki, natomiast najwięcej pomiędzy minutą 60-75 – 7 goli.

Statystyki zawodników:

Sergiusz Prusak – 2385 minut (27 spotkań),

Dawid Sołdecki – 2340 minut (26 spotkań),

Velijko Nikitović – 2298 minut (26 spotkań).

Najlepsi strzelcy:

Nildo – 11 bramek,

Wojciech Łuczak – 5 bramek,

Velijko Nikitović – 4 bramki.

Michał Renusz – 9 żółtych kartek (2x czerwona po dwóch żółtych),

Radosław Bartoszewicz – 8 żółtych kartek (2x czerwona po dwóch żółtych),

Wallace – 7 żółtych kartek (czerwona po dwóch żółtych).

Wśród statystyk indywidualnych najwięcej rozegranych minut ma bramkarz Sergiusz Prusak, który rozegrał przebywał na boisku przez 2385 minut. Gracz Bogdanki opuścił jedynie 45 minut w meczu z GKS Katowice. Drugi w tej klasyfikacji jest pomocnik Dawid Sołdecki, a trzeci obrońca Velijko Nikitović. Najlepszym strzelcem zielono- czarnych jest Brazyliczyk Nildo – 11 goli. W przerwie zimowej tego napastnika łączono z kilkoma klubami m.in. z Arką, ale ostatecznie został w Łęcznej. Drugim najlepszym strzelcem jest Wojciech Łuczak z 5 bramkami, natomiast trzeci Velijko Nikitović z 4 golami. Najwięcej kartek do tej pory uzbierał Michał Renusz – 9 żółtych kartoników. Drugi w tej klasyfikacji jest były zawodnik Arki – Radosław Bartoszewicz, a trzeci… obecny gracz żółto- niebieskich Peres Benevente.

Po trwającym ponad miesiąc czasu maratonie spotkań, trener Petr Nemec miał okazję spędzić trochę więcej czasu z drużyną na treningach. Mimo ostatnich niekorzystnych wyników żółto- niebiescy pojadą do Łęcznej po 3 punkty. Będzie to bardzo ciężki mecz, Bogdanka jest jednym z lepiej radzących sobie zespołów na własnym stadionie w lidze.

opracował: Sebastian Jędrzejewski