23.09.2011

Nasi rywale w liczbach: Bogdanka Łęczna.

Po środowym awansie do 1/8 finału Pucharu Polski arkowcy  mieli niewiele czasu do następnego pojedynku w I lidze. Już w sobotę żółto- niebiescy wyjdą na murawę stadionu przy ulicy Olimpijskiej, aby zmierzyć się z Bogdanką Łęczna. Obie drużyny dzieli aż 9 punktów w ligowej tabeli. Łęcznianie z 19 punktami na koncie zajmują miejsce 3, tuż za pozycjami premiowanymi awansem.

Poprzedni sezon dla zielono - czarnych nie był tak udany, czego konsekwencją było odejście trenera Mirosława Jabłońskiego. Ostatecznie łęcznianie poprzedni sezon zakończyli na 8 pozycji, zdobywając w 34 spotkaniach 50 punktów. Na własnym stadionie Bogdanka słynęła z bardzo dobrej defensywy, w 17 spotkaniach straciła jedynie 11 bramek. Łączny bilans łęcznian był dodatki: zdobyli 44 bramki, a stracili 39 bramek.

W przerwie zimowej doszło do dość poważnych zmian, najważniejszą było przyjście nowego szkoleniowca w postaci trenera Piotra Rzepki, bardzo dobrze znanego w Gdyni. Jako piłkarz wystąpił w ponad 200 spotkaniach Bałtyku Gdynia. Występował także w Arce, gdzie w sezonie 97/98 zdobył 27 bramek!

Z kadry Bogdanki ubyło aż 12 zawodników, w tym kilku mających duży wpływ na grę zielono – czarnych. Między innymi byli to Mariusz Zasada- podstawowy pomocnik, który przeniósł się do Miedźi Legnica, Paweł Sasin- skrzydłowy, który trafił do Warty Poznań, Brazylijczyk Ricardinho – również pomocnik, który odszedł do Wisły Płock, Tomasz Nowak – pomocnik trafił do ŁKS, Dejan Miloseski – pomocnik, zdobywca 6 goli, oraz napastnik Prejuce Nakoluma. Do klubu z Łęcznej przyszło natomiast 13 piłkarzy. Miejsce w podstawowym składzie ma natomiast tylko kilku z nich. Jest to między innymi Michał Renusz – pomocnik, który przyszedł z OKS 1945 Olsztyn, obrońca Łukasz Pielorz z Energetyka ROW Rybnik, Wojciech Łuczak pomocnik który przyszedł z Cracovii, Jacek Falkowski z młodej drużyny Polonii Bytom, oraz Brazylijczyk Jhonatan.

Bilans spotkań Bogdanki Łęczna w sezonie 2011/2012: 6 zwycięstw – 1 remis – 3 porażki
U siebie: 5 zwycięstw – 1 remis – 1 porażka
Na wyjeździe: 1 zwycięstwo – 0 remisów – 2 porażki

Drużyna z Łęcznej bardzo dobrze rozpoczęła sezon od dwóch zwycięstw na własnym boisku, przeciwnikami były obie Olimpie, z którymi zielono- czarni wygrali po 2:0. Następnie przyszedł zimny prysznic w postaci przegranego spotkania na własnym stadionie z Ruchem Radzionków 0:2. W następnym łęcznianie także przegrali tym razem z Flotą Świnoujście 0:1. 5 kolejka miała być przełomowa gdyż na własnym stadionie zielono- czarni podejmowali Dolcan Ząbki, spotkanie jednak nieoczekiwanie zakończyło się podziałem punktów. W następnych trzech kolejkach zawodnicy z Łęcznej zdecydowanie poprawili nastroje w zespole wygrywając te spotkania, najpierw z Kolejarzem Stróże 2:1, następnej z KS Polkowice 3:0, a na koniec z GKS Katowice 2:0. Dobra seria jednak skończyła się w 9 kolejce kiedy to łmusieli uznać wyższość rewelacyjnego beniaminka Zawiszy Bydgoszcz, ulegając w meczu wyjazdowym 2:3. W ostatniej kolejce zielono –czarni wrócili na właściwe tory wygrywając  spotkanie z Wisłą Płocka 2:1.

Patrząc na bilans spotkań Bogdanki można zauważyć, że jest to jeden z dwóch zespołów który zremisował tylko 1 z 10 spotkań. Na wyjeździe łęcznianie są bezkompromisowi, do tej pory wygrali jedno spotkanie i dwa przegrali. Drużyna zielono –czarnych nie ustrzegła się porażki na własnym stadionie, pogromcą okazał się Ruch Radzionków.

Bilans bramek: 16 strzelonych – 9 straconych
U siebie: 12 strzelonych – 4 stracone
Na wyjeździe: 4 strzelone – 5 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 14                                     Bramki stracone z akcji: 8
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 2                        Bramki stracone z rzutów karnych: 1
Bramki zdobyte- samobójcze: 0                              Bramki stracone samobójcze: 0
Bramki strzelone w 1. połowie: 5                            Bramki stracone w 1. połowie: 7
Bramki strzelone w 2. połowie: 11                          Bramki stracone w 2. połowie: 2

Bogdanka Łęczna jest jednym ze skuteczniejszych zespołów w I lidze, w 10 spotkaniach zawodnicy tej drużyny zdobyli 16 bramek. Dużo więcej bramek zdobytych zostało w meczach na własnym stadionie.  Dwie bramki łęcznianie zdobyli z rzutów karnych, natomiast tylko jedną stracili z tego stałego fragmentu. Zielono – czarni ponad dwukrotnie więcej bramek zdobywają w drugich częściach meczy. Natomiast w przypadku goli traconych zależność jest odwrotna w pierwszych częściach meczy stracili aż 7 bramek, a w drugich połowach tylko 2.

0

Czasy strzelonych goli pokazują, że największy problem ze zdobywaniem bramek łęcznianie mają w końcówkach pierwszych połów. Natomiast najskuteczniejsi są w pierwszych minutach po wznowieniu gry oraz w końcówkach spotkań. Jeżeli chodzi o bramki tracone to w dotychczasowych spotkaniach zawodnicy Bogdanki ustrzegli się błędu w ostatnich minutach spotkań. Natomiast najwięcej bramek stracili zaraz po rozpoczęciu gry.

Statystyki zawodników:

Łukasz Pielorz – 900 minut (10 spotkań),

Veljko Nikitović – 883 minut (10 spotkań),

Sergiusz Prusak – 855 minut (10 spotkań).