27.07.2011

Nasi rywale w liczbach: Piast Gliwice.

W piątek 29 lipca czeka arkowców drugi pojedynek na pierwszoligowym froncie. Po bezbramkowym remisie na inaugurację rozgrywek z Wartą Poznań przyjdzie kolej na zespół Piasta Gliwice, który także mierzy w górną część tabeli. Piast podobnie jak Arka, ma za sobą przebudowę drużyny. Po nieudanym sezonie 2010/2011 z drużyny odeszło kilku podstawowych zawodników. Zmiany mają nadać jakości w grze zespołu z Gliwic. Inauguracja w wykonaniu Piasta nie była udana, w pierwszej kolejce gliwiczanie ulegli w meczu wyjazdowym Wiśle Płock 0:1.

Poprzedni sezon miał być dla zespołu Piasta okazją do powrotu na najwyższy szczebel rozgrywek. Gliwiczanie jednak dość szybko utracili kontakt z prowadzącą dwójką. Ostatecznie Piast zajął 5 miejsce w tabeli. Poniżej przedstawiamy najważniejsze statystyki poprzedniego sezonu.

Bilans spotkań Piasta Gliwice w sezonie 2010/2011: 13 zwycięstw – 13 remisów – 8 porażek
U siebie: 8 zwycięstw– 6 remisów – 3 porażki
Na wyjeździe: 5 zwycięstw – 7 remisów – 5 porażek

Piast w poprzednim sezonie był zespołem najczęściej remisującym, aż 13 razy gliwiczanie dzielili się punktami. To właśnie remisy były jednym z głównych powodów tego, że Piast nie liczył się do końca w walce o awans. Na własnym stadionie tylko Pogoń Szczecin miała o jedno spotkanie zremisowane więcej. Natomiast w spotkaniach wyjazdowych po 7 remisów miały zespoły ŁKS – u oraz Piasta.

Bilans bramek: 45*  strzelonych – 31 straconych
U siebie: 26 strzelonych – 14 straconych
Na wyjeździe: 19 strzelonych – 17 straconych

*Wliczone bramki za walkower z zespołem GKP Gorzów Wielkopolski

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji:37                                      Bramki stracone z akcji: 30
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 5                       Bramki stracone z rzutów karnych: 1
Bramki zdobyte- samobójcze: 0                              Bramki stracone samobójcze: 0
Bramki strzelone w 1. połowie: 15                          Bramki stracone w 1. połowie: 17

Piast Gliwice pod względem bramek strzelonych był w poprzednim sezonie ligowym średniakiem. Natomiast, jeżeli chodzi o bramki stracone to zespół z Gliwic charakteryzował się jedną z lepszych defensyw. Zwłaszcza w spotkaniach wyjazdowych gdzie Piast stracił tylko 17 bramek, co było drugim wynikiem w lidze, mniej bramek stracił na wyjeździe tylko Dolcan Ząbki. Piast w poprzednim sezonie 5 bramek zdobył z rzutów karnych, stracił natomiast tylko 1 bramkę z tego stałego fragmentu gry. Gliwiczanie dużo skuteczniejsi byli w drugich częściach spotkań. Natomiast więcej straconych bramek zanotowali w pierwszych częściach meczy.

4

Jeżeli chodzi o czasy strzelanych i traconych bramek to zdecydowanie najmniej obfitujące w gole były pierwsze minuty spotkań gliwiczan. W pierwszym kwadransie spotkań Piast strzelił tylko jedną bramkę, natomiast stracił dwie. Najskuteczniejsi zawodnicy z Gliwic byli w pierwszych minutach po wyjściu na drugie części spotkań oraz w samych końcówkach. Natomiast, jeżeli chodzi o bramki tracone to również zaraz po wyjściu na drugie połowy zespół Piasta tracił ich najwięcej. Natomiast tylko jedną gliwiczanie stracili pomiędzy 60 a 75 minutą spotkań.

Bartosz Iwan (1 czerwona po dwóch żółtych) – 8 żółtych kartek,
Sławomir Szary (1 czerwona po dwóch żółtych) – 7 żółtych kartek.

O tym jak bardzo zmienił się personalnie Piast Gliwice świadczy fakt, że z wyżej przedstawionych zawodników tylko trzech nadal reprezentuje barwy Piasta. Zespół z Gliwic opuścił między innymi Jakub Biskup – najlepszy strzelec, a także najczęściej asystujący skrzydłowy. W Piaście pozostał natomiast bramkarz Jakub Szmatuła oraz obrońca Adrian Klepczyński. W roli rozgrywającego pozostał na ten sezon Mariusz Zganiacz, który w sezonie 2010/2011 otrzymał aż 10 żółtych kartoników. W zespole z Gliwic gra dobrze znany w Gdyni Marcin Pietroń, mający za sobą sezon w Ekstraklasie w barwach Arki.

Inauguracja sezonu 2011/2012 przypadła na spotkanie z Wisłą Płock. Spotkanie, w którym ciężko jednoznacznie było wskazać faworyta zakończyło się wygraną Wisły 1:0, a bramka na wagę 3 punktów padła w ostatnich minutach spotkania. Trener Piasta Gliwice Marcin Brosz jest w podobnej sytuacji, co szkoleniowiec Arki, także ma zawodników, którzy nie są ze sobą zgrani. Jednak w Gliwicach, podobnie jak w Gdyni, nikt nie wyobraża sobie sytuacji, że zespoły te miałby grać o coś innego niż powrót do Ekstraklasy.

Piątkowy pojedynek będzie bardzo istotny dla obu zespołów. Ewentualna porażka gliwiczan postawiłaby ich w bardzo trudnej sytuacji na samym początku rozgrywek. Natomiast Arka, jeżeli chce zachować optymizm musi być skuteczniejsza niż w spotkaniu z Wartą Poznań i zdobyć trzy punkty na własnym stadionie.