19.05.2011

Nasi rywale w liczbach: Polonia Bytom.

W sobotę o godzinie 19:15 czeka arkowców arcyważny pojedynek z Polonią Bytom. Dla obu zespołów będzie to mecz o być albo nie być w walce o utrzymanie w Ekstraklasie. Po sobotnim spotkaniu obu zespołom pozostaną bardzo trudne pojedynki z czołowymi zespołami w lidze. Podopieczni trenera Roberta Góralczyka zajmują po 27 kolejkach 14 miejsce w tabeli z 27 punktami na koncie.

Bilans spotkań Polonia Bytom: 6 zwycięstw – 9 remisów – 12 porażek
U siebie: 4 zwycięstwa– 5 remisów – 5 porażek
Na wyjeździe: 2 zwycięstw – 4 remisy – 7 porażek

Polonia Bytom to zespół który w tych rozgrywkach prowadziło już 4 szkoleniowców. Sezon rozpoczął na ławce trenerskiej Jurij Szatałow, następnie trenerem przez jeden dzień był Jacek Trzeciak. 30 Października zespół objął Jan Urban, jednak trenerem był tylko do końca rundy. W rundzie wiosennej bytomian prowadzi Robert Góralczyk. Polonia Bytom wygrała 6 spotkań w Ekstraklasie, mniej wygranych ma tylko… Arka Gdynia. Na własnym stadionie bytomianie mają najmniej meczów wygranych – tylko 4 spotkania. Oba zespoły na własnym stadionie remisowały pięciokrotnie. W rundzie jesiennej Polonia gościła Arkę na własnym stadionie. Spotkanie zakończyło się wygraną bytomian 2:0. Ostatnie dwa mecze Polonia rozegrała na własnym stadionie i oba mecze zakończyły się porażką gospodarzy. Najpierw zawodnicy z Bytomia ulegli Cracovii 1:2, a w następnej kolejce Górnikowi Zabrze także 1:2. Co ciekawe w obu meczach bramki dla Polonii Bytom zdobył Mateusz Żytko z rzutów karnych.W meczach wyjazdowych Polonia wygrała dwa spotkanie, 1:0 z Cracovią w 11 kolejce, oraz 2:0 z Ruchem Chorzów w 21 kolejce. Bytomianie zremisowali także 4 spotkania na wyjazdach.

Bilans bramek: 27 strzelonych – 37 straconych
U siebie: 16 strzelonych – 16 straconych
Na wyjeździe: 11 strzelonych – 21 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 22                                      Bramki stracone z akcji: 32
Bramki zdobyte z rzutów karnych:  2                     Bramki stracone z rzutów karnych: 4
Bramki zdobyte- samobójcze: 3                              Bramki stracone samobójcze: 1

Bramki strzelone w 1. połowie: 13                          Bramki stracone w 1. połowie: 12

Polonia Bytom w 27 spotkaniach Ekstraklasy strzeliła 27 bramek tracąc 37. Bilans bramkowy na własnym stadionie jest bardzo wyrównany i wynosi 16 bramek strzelonych jak i straconych. W meczach wyjazdowych bytomianie stracili prawie dwa razy więcej bramek niż strzelili. Polonia strzeliła 2 bramki z rzutów karnych, było to w dwóch ostatnich kolejkach. Jeżeli chodzi o strzelone bramki w poszczególnych połowach to statystyka jest ta dosyć wyrównana, tylko jedna bramka strzelona więcej w drugich częściach spotkań. Zawodnicy z Bytomia w drugich częściach spotkań tracą ponad dwa razy więcej bramek niż w pierwszych częściach meczy.

14

Pod względem czasów strzelanych bramek to najgorsze 15 minut bytomianie mają pomiędzy minutą 15 a 30. W dotychczasowych meczach w tym kwadransie strzelili tylko 1 bramkę. Najbardziej skuteczna Polonia jest w ostatnim kwadransie pierwszej połowy, do tej pory strzelili w tym czasie zdobyli 7 bramek. W drugich częściach spotkań zawodnicy z Bytomia najbardziej skuteczni są pomiędzy minutą 60 a 75 – 6 bramek. W końcówkach spotkań bytomianie zdobyli tylko 3 bramki. Jeżeli chodzi o bramki tracone to najlepiej w defensywie bytomianie spisują się pomiędzy minutą 30 a 45 kiedy to stracili 3 bramki. Najwięcej bramek Polonia straciła w ostatnich kwadransach spotkań – 14 bramek.

Mariusz Ujek  – 3 bramki,
Miroslav Barcik, Marcin Radzewicz, Błażej Telichowski, Szymon Sawala, Mateusz Żytko – po 2 bramki.

Michal Hanek  -  6 żółtych kartek,
Peter Hricko -  5 żółtych kartek (czerwona kartka po dwóch żółtych),
Miroslav Barcik, Dariusz Jarecki, David Kobylik, Łukasz Tyminski– po 4 żółte kartki.

Pod względem statystyk indywidualnych w Polonii Bytom wyróżnia się Michal Hanek. Słowacki obrońca jest podporą defensywy bytomian, rozegrał 25 spotkań w pełnym wymiarze czasowym, strzelił jedną bramkę, sześciokrotnie był ukarany żółtym kartonikiem. Drugi w tej klasyfikacji Mateusz Żytko, także obrońca także wystąpił w 25 spotkaniach, zdobył także 2 bramki w ostatnich dwóch kolejkach, oba gole z rzutów karnych. Marcin Radzewicz pomocnik który ma za sobą 173 występy w Ekstraklasie wystąpił w 26 spotkaniach, zdobył w nich 2 bramki. Najlepszym strzelcem bytomian jest Dariusz Jarecki, zawodnik który przed sezonem przeniósł się do Polonii z Jagielloni Białystok w tym sezonie strzelił 6 bramek. Drugi najlepszy strzelec drużyny – Mariusz Ujek, nie występuje już w klubie z Bytomia. Zanotował bardzo dobry początek rozgrywek jednak szybko popadł w niełaskę i w przerwie zimowej opuścił klub. Bardzo dobrą rundę jesienną zanotował Szymon Sawala, dobre występy zaowocowały transferem do GKS- u Bełchatów w którym zastąpił Janusza Gola. Najostrzej grającymi zawodnikami są Michal Hanek – 6 żółtych kartek oraz Peter Hricko – 5 żółtych kartek. Czterech zawodników ma także po 4 żółte kartoniki.

Sobotni mecz będzie bardzo ważny dla końcowego wyglądu tabeli. Zwycięstwo jednej z drużyn zadecyduje w jakich nastrojach i z jakimi nadziejami przystąpią do ostatnich dwóch pojedynków. Nie bez znaczenia jest wynik z pierwszego meczu. Walka o utrzymanie jest tak wyrównana że o utrzymaniu mogą decydować bezpośrednie starcia, aby mieć te statystyki po swojej stronie arkowcy muszą w sobotę wygrać co najmniej trzema bramkami.

opracowanie: Sebastian Jędrzejewski