07.04.2011

Nasi rywale w liczbach: Jagiellonia Białystok

W niedzielę o godzinie 17:15 Arkę Gdynia czeka drugi mecz wyjazdowy rozgrywany pod wodzą nowego trenera Franciszka Straki. Przeciwnikiem żółto- niebieskich będzie wicelider tabeli Ekstraklasy – Jagiellonia Białystok. Drużyna trenera Michała Probierza w 20 spotkaniach zdobyła 32 punkty. Białostoczanie po rundzie jesiennej zajmowali pozycję lidera.

Bilans spotkań Jagielloni Białystok: 9 zwycięstw – 5 remisów – 6 porażek
U siebie: 7 zwycięstw– 1 remis – 1 porażka
Na wyjeździe: 2 zwycięstwa – 4 remisy – 5 porażek

Jagiellonia to zespół własnego boiska, bo aż 22 punkty zostały zdobyte na własnym stadionie z 32 punktów zdobytych łącznie. Bilans punktowy wyglądałby jeszcze lepiej gdyby nie słaby początek 2011 roku. Pomimo że Jaga w meczach wyjazdowych prezentuje się słabiej to żółto- czerwoni przez długi czas zajmowali pozycję lidera Ekstraklasy.  Jedną z pięciu porażek w meczach wyjazdowych zawodnicy Jagi odnotowali w meczu z Arką, bramkę na wagę trzech punktów  w tym meczu zdobył  – Tadas Labukas.

Bilans spotkań Jagielloni Białystok w 2011 roku: 0 zwycięstw – 2 remisy – 3 porażki
U siebie: 0 zwycięstw– 1 remis – 1 porażka
Na wyjeździe: 0 zwycięstw – 1 remis – 2 porażki

Początek tego roku był dla podopiecznych trenera Michała Probierza bardzo ciężki, tylko 2 punkty w 5 meczach dają przedostatnią pozycję w rundzie rewanżowej 2011 roku. Gorsza jest tylko Korona Kielce która także zremisowała dwa spotkania, jednak ma gorszy bilans bramkowy. Arkowcy z 3 zdobytymi punktami w tej klasyfikacji znajdują się na pozycji 14 tuż przed Jagą.  Niedzielne spotkanie będzie szansą dla obu drużyn na poprawę tej niechlubnej statystyki.

Bilans bramek: 24 strzelonych - 20 straconych
U siebie: 19 strzelonych – 7 straconych
Na wyjeździe: 5 strzelonych – 13 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 21                                      Bramki stracone z akcji: 18
Bramki zdobyte z rzutów karnych:  3                     Bramki stracone z rzutów karnych: 0
Bramki zdobyte- samobójcze: 0                              Bramki stracone samobójcze: 2
Bramki strzelone w 1. połowie: 10                          Bramki stracone w 1. połowie: 9

Jagiellonia w rundzie jesiennej była w czołówce Ekstraklasy pod względem skuteczności. Tercet napastników tworzony przez Kamila Grosickiego, Tomasza Frankowskiego oraz Tomasza Kupisza był postrachem bramkarzy. Zimą jednak Kamil Grosicki opuścił klub, w jego miejsce sprowadzono Bartłomieja Grzelaka jednak ten doznał kontuzji i nie wystąpi już w tym sezonie. Fakt ten diametralnie zmienił sytuację, jeden z najskuteczniejszych zespołów rundy jesiennej ma powody do zmartwień, tylko dwie zdobyte bramki to najgorszy wynik w lidze. Czarę goryczy nieskuteczności przelał niestrzelony karny „króla pola karnego” – Tomasza Frankowskiego w spotkaniu z liderem Wisłą Kraków.

Skuteczność Jagiellonii na własnym stadionie mimo wszystko budzi szacunek  - 19 strzelonych bramek stawia Jagę w ścisłej czołówce. Tomaszowi Frankowskiemu i spółce trochę lepiej wychodzi strzelanie w drugich połowach spotkań. Natomiast bramki tracone przez żółto- czerwonych rozkładają się niemalże równomiernie w obu częściach. Co ciekawe 2 z 20 bramek Jaga straciła po bramkach samobójczych.

3

Pod względem czasów traconych oraz strzelanych bramek można zaobserwować kilka ciekawych faktów. W obu połowach zawodnicy trenera Michała Probierza rozkręcają się, liczba bramek wraz z kolejnymi kwadransami rośnie. Mistrzowie końcówek tak można nazwać drużynę z Białegostoku, aż 9 z 24 bramek zawodnicy Jagi zdobyli w ostatnich 15 minutach spotkań. Bardzo często były to bramki na wagę 3 punktów. Bramki tracone przez Jagiellonię na przestrzeni kolejnych kwadransów spotkań rozkładają się dosyć równomiernie.

Statystyki zawodników:

Najwięcej minut na boisku:       Grzegorz Sandomierski – 1800 minut (20 spotkań),
                                                  Andrius Skerla – 1800 minut (20 spotkań),
                                                  Alexis Norambuena – 1650 minut (19 spotkań).

Hermes –  4 żółte kartki.

Trener Jagielloni Białystok Michał Probierz przy ustalaniu składu ma dwóch reprezentacyjnych pewniaków, reprezentant Polski Grzegorz Sandomierski oraz reprezentacyjny obrońca Litwy Andrius Skerla, wystąpili we wszystkich ligowych spotkaniach w pełnym wymiarze czasowym. Na trzecim miejscu pod względem rozegranych minut znajduje się boczny obrońca Jagi - Alexis Norambuena. Wcześniej wspomniane trio w ataku strzeliło aż 18 bramek, statystyk nie poprawi już Kamil Grosicki który odszedł z klubu, ani Vuk Sotirovic, który po wypożyczeniu w tym tygodniu pożegnał się z klubem. Pod względem żółtych kartek Jagiellonia należy do zespołów grających z dużą agresją czego wynikiem są dwaj piłkarze mający na koncie po 5 żółtych kartoników.

Wicelider tabeli – Jagiellonia Białystok pomimo mało efektownego początku tego roku należy do czołówki tabeli. Dla żółto- niebieskich słabe występy Jagi są nadzieją na przełamanie fatalnej serii braku zwycięstwa w meczach wyjazdowych. Aby to osiągnąć będzie potrzebne podtrzymanie słabej serii Jagielloni.