13.11.2020

Arka Gdynia - GKS Bełchatów 1:2

Choć Arce udało się przełamać szczelną obronę GKS-u Bełchatów, to jedna bramka Letniowskiego z rzutu karnego okazała się zbyt małą zdobyczą, aby sięgnąć po choćby jeden punkt. Dwa trafienia Zdybowicza przesądziły o wygranej zespołu gości.

Fortuna 1 Liga - 12. kolejka

Arka Gdynia - GKS Bełchatów  1:2 (0:1)

Bramki: Letniowski 74'(k) - Zdybowicz 20', 59'

Arka: Kajzer - Wawszczyk (46' Danch), Kwiecień, Marcjanik, Marciniak - Drewniak - Żebrowski (58' Wolsztyński), Markiewicz (46' Młyński), Letniowski, da Silva (85' Mazek) - Jankowski

GKS: Lenarcik - Sierczyński, Michalski, Magiera, Szymorek, Wroński (81' Einzenchart), Gancarczyk, Najemski (56' Pawlik), Błanik (81' Łapiński), Zdybowicz (75' Winsztal), Makuch (75' Mas)

Żółte kartki: Wawszczyk, Marcjanik, Kwiecień - Magiera, Michalski

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz)

Widzów: mecz bez publiczności

0 min – po efektownej wygranej w Nowym Sączu, o kolejne ligowe punkty Arka walczyć będzie w Gdyni.

0 min – na Olimpijską przyjechał zespół GKS-u Bełchatów, który nie może mieć zbyt dobrych wspomnień z wypraw nad morze, bo w rozegranych tu jedenastu meczach, tylko raz udało mu się odnieść zwycięstwo.

0 min – także najświeższa statystyka, dotycząca tylko tego sezonu, nie jest sprzymierzeńcem naszych rywali. GKS w sześciu meczach na wyjeździe nie tylko ani razu nie wygrał, ale nawet nie zdobył choćby jednej bramki! Trzeba jednak podkreślić bardzo mocną stronę bełchatowian, którą w ostatnich meczach jest defensywa – w ostatnich pięciu meczach ligowych GKS nie dał sobie strzelić ani jednego gola.

0 min – w zespole z Bełchatowa trudno wskazać jednoznacznie najlepszych zawodników. Najskuteczniejszym piłkarzem jest 21-letni Patryk Makuch, który uzbierał trzy gole. Ze względu na niedużą ilość wpuszczonych bramek warto wspomnieć o bramkarzu Pawle Lenarciku – szczególne wrażenie robi wspomniana wcześniej jego passa pięciu ostatnich meczów bez straty gola.

0 min – na uwagę zasługuje arbiter wyznaczony do poprowadzenia dzisiejszych zawodów. Będzie nim znany z boisk Ekstraklasy Daniel Stefański, oficjalnie reprezentujący Bydgoszcz. Spotkanie w Gdyni będzie dla niego okazją do przypomnienia sobie, jak prowadzi się zawody bez technologii VAR, która wspomaga sędziów tylko w najwyższej klasie rozgrywkowej.

0 min - trener Mamrot przeprowadził jedną zmianę w wyjściowym składzie Arki. Za Kasperkiewicza, który w Nowym Sączu uległ kontuzji, na prawej obronie zagra Wawszczyk.

0 min - nie zabrakło miejsca w wyjściowym składzie dla Marcusa da Silvy, który imponuje formą w ostatnich meczach. Przypomnijmy, że tylko trzech bramek brakuje mu, aby w klasyfikacji strzelców wszechczasów Arki dogonić Stanisława Gadeckiego (62 gole), a zaledwie jednego trafienia, aby wyrównać osiągnięcie Grzegorza Nicińskiego.

0 min - piłkarze GKS-u już na murawie. Zagrają dziś w swoich podstawowych kompletach strojów, czyli zielono-czarnych. Chwilę po nich pojawili się Arkowcy, którzy wybiegli oczywiście na żółto-niebiesko.

1 min - gramy

5 min - w pierwszych minutach piłka właściwie nie opuściła środkowej strefy boiska. Obie drużyny zacięcie walczą o uzyskanie przewagi w tej strefie, co przekłada się na dużo przerw w grze i mało dokładności.

7 min - zagranie Letniowskiego w pole karne zostało zablokowane i mamy pierwszy rzut rożny. Centrował Julek, ale wybili piłkę goście. Zawodnicy z Bełchatowa poradzili sobie także z piłką, która była chwilę później wstrzelona w pole karne przez Drewniaka.

8 min - Wawszczyk ręką zatrzymał podanie rywala i otrzymał żółta kartkę.

10 min - Kajzer dwa razy wypiąstkowywał piłkę z naszej szesnastki. Skutecznie, bo goście nie wypracowali sobie pozycji do oddania strzału.

14 min - da Silva zszedł z piłką do środka i oddał strzał z 20 metrów, który zablokował Michalski.

15 min - dobra interwencją w obronie wykazał się Marcjanik, który przeciął dośrodkowanie Błanika z lewego skrzydła.

17 min - Michalski wybił piłkę z linii bramkowej! Marciniak zacentrował z lewej strony, a Lenarcik niepewnie wypiąstkował piłkę. Ta spadła na głowę Żebrowskiego, który uderzył w bramkę, ale środkowy obrońca z Bełchatowa uchronił swój zespół przed utratą gola.

20 min - gol dla Bełchatowa! To była efektowna akcja gości. Udanym dryblingiem popisał się Najemski, który dostrzegł na prawym skrzydle Wrońskiego. Ten z pierwszej piłki dokładnie dograł do Zdybowicza, a młodzieżowiec GKS-u precyzyjnym strzałem przy słupku otworzył wynik spotkania!

23 min - Marcjanik faulem przerwał groźną kontrę gości. Żółta kartka.

24 min - Magiera oddał strzał bezpośrednio z rzutu wolnego z 23 metrów. Niewiele się pomylił zawodnik gości.

26 min - Jankowski zagrał wzdłuż bramki GKS-u. Niewiele zabrakło Markiewiczowi, aby skierować piłkę do siatki! Futbolówkę sprzed bramki ostatecznie wybił Szymorek.

31 min - Szymorek o mały włos nie umieścił piłki we własnej bramce! Obrońca GKS-u wyprzedził swojego bramkarza i nieczysto trafił w piłkę, która przeszła tuz nad bramką!

32 min - Magiera zacentrował z rzutu wolnego, a Kwiecień w gąszczu zawodników wyskoczył najwyżej i oddalił niebezpieczeństwo.

38 min - z ponad 30 metrów uderzył Letniowski. Strzał był celny, ale w środek bramki, a największą trudność sprawił kozioł, jaki zrobiła piłka kilka metrów przed celem.

39 min - świetna akcja Marcusa wzdłuż linii końcowej. Po udanym dryblingu zagrana piłka przed bramkę nie dotarła, bo przeciął to podanie Michalski.

41 min - żółta kartka dla Magiery za faul na Jankowskim. Rzut wolny dla Arki, choć w miejscu trudnym do oddania strzału na bramkę.

42 min - rozegrany rzut wolny sfinalizował dośrodkowaniem Drewniak. Makuch wybił piłkę, choć ta przeleciała tuż obok bramki Lenarcika!

43 min - nie było zagrożenia po rzucie rożnym wykonanym przez Letniowskiego.

44 min - Letniowski znów zacentrował piłkę, tym razem z rzutu wolnego spod linii bocznej. Obrońcy GKS-u znów bezbłędni - potwierdzają swoją wzorową grę z ostatnich meczów.

PRZERWA - to nie było udane 45 minut w wykonaniu Arki. Dużo dośrodkowań, dużo podań w pole karne gości, ale ci potwierdzili, dlaczego zachowują czyste konto od pięciu meczów. Nie popełniają prostych błędów, więc aby dziś sięgnąć po punkty, trzeba zrobić coś specjalnego. Goście nie stronią też od akcji ofensywnych, więc trzeba zachować pełną koncentrację także pod własną bramką.

Można się spodziewać podwójnej zmiany w Arce, bo mocno grzeją się Danch i Młyński.

46 min - zgodnie z zapowiedzią - Młyński zmienia Markiewicza, a Danch Wawszczyka.

47 min - Arkowcy zaczęli z dużym animuszem, ale ponownie na niezbyt wiele pozwolili obrońcy GKS-u naszej drużynie.

49 min - Danch w roli prawoskrzydłowego. Nieudana próba dogrania spod linii końcowej - piłka opuściła pole gry.

51 min - 2:0 dla GKS-u! Tracimy gola w dość niepozornej sytuacji, bo Zdybowicz okazał się przy bliższym słupku szybszy od Kwietnia i strzałem głową zmieścił piłkę między słupkiem a Kajzerem! Asysta Wrońskiego!

53 min - żółta kartka dla Kwietnia.

55 min - dobra akcja Żebrowskiego, ale kompletnie nieudane dośrodkowanie. Piłka z prawego skrzydła poszybowała w trybuny.

56 min - Pawlik za Najemskiego w zespole GKS-u

58 min - Marcjanik wystawił piłkę na strzał Żebrowskiemu z 18 metrów. Nieznacznie pomylił się nasz pomocnik!

58 min - Wolsztyński zmienia Żebrowskiego.

62 min - kolejny raz bezbłędni byli w defensywie goście. Wybili piłkę zacentrowaną przez Letniowskiego z rzutu wolnego i wyprowadzili kontrę, którą przerwał Marciniak.

63 min - piłka wstrzelona w pole karne przez Magierę, a Zdybowicz mimo bardzo trudnej sytuacji w ekwilibrystyczny sposób tracił piłkę na 12 metrze, a ta trafiła w poprzeczkę! Bliski hat-tricka jest młodzieżowiec GKS-u.

66 min - znów groźnie pod naszą bramką. Zagrał z prawej strony Sierczyński, a głową uderzył Błanik, lecz nie trafił w światło bramki.

69 min - celny strzał głową Wolsztyńskiego, który skorzystał z precyzyjnego dośrodkowania Marciniaka! Niestety Lenarcik przypilnował tej części bramki, w którą przymierzył nasz napastnik.

71 min - strzał da Silvy z 20 metrów przeszedł wysoko nad bramką gości.

72 min - Wroński uderzył z 25 metrów, a Kajzer z trudem przeniósł piłkę nad poprzeczką!

73 min - Młyński sfaulowany w polu karnym! Jedenastka!

74 min - pewny strzał Letniowskiego z "wapna". 1:2!

75 min - podwójna zmiana w GKS-ie. Winsztal i Mas za Makucha i Zdybowicza.

76 min - Młyński oddał strzał z 17 m, a piłka odbija się od nóg Magiery i nieznacznie mija bramkę!

77 min - dobrze wybronili się goście z rzutu rożnego.

78 min - Danch dobrze chciał dograć do da Silvy, który pokazał się na 12 metrze od bramki, ale w ostatniej chwili obrońca przeszkodził w oddaniu strzału

79 min - Magiera zacentrował z rzutu wolnego, a Pawlik uderzył głową tuż obok naszej bramki!

81 min - w zespole GKS-u schodzą Błanik i Wroński, a w ich miejsce weszli Einzenchart i Łapiński.

83 min - Lenarcik wyłapał dośrodkowanie Młyńskiego z prawej strony pola karnego.

85 min - Mazek wszedł za Marcusa da Silvę.

87 min - nawet jak się uda przebić przez pierwsze zasieki obronne gości, to każde dogranie w pole karne zatrzymuje się defensorach, którzy nie gubią krycia pod bramką.

88 min - to mogła być zabójcza kontra gości, ale poradzili sobie z nią Marcjanik z Kwietniem.

90 min - Drewniak zacentrował z wolnego w pole karne GKS-u, ale znów skutecznie wybronili się bełchatowianie.

90 min - 4 minuty doliczone.

90+1 min - strzał zza pola karnego Młyńskiego broni Lenarcik.

90+2 min - Michalski fauluje 30 metrów od swojej bramki i otrzymuje żółtą kartkę.

90+3 min - Wolsztyński... i kapitalnie broni Lenarcik!

90+4 min - z rożnego zacentrował Letniowski, wybili to goście.

KONIEC - Arka zamiast zacząć drugą połowę od odrabiania strat, te straty powiększyła po drugim golu Zdybowicza. Dopiero po tym fakcie udało się wywalczyć rzut karny i zdobyć kontaktowego gola. Żółto-niebiescy nie ustawali w dążeniach do wyrównania, ale drugiego błędu bełchatowianie już nie popełnili i ostatecznie wywieźli z Gdyni trzy punkty.