26.06.2020

Raków Częstochowa - Arka Gdynia 3:2

Arka dwa razy zdobywała bramki kontaktowe w Bełchatowie, ale ostatecznie nie dogoniła wyniku. Raków Częstochowa wygrał 3:2 i jeszcze bardziej skomplikował i tak już trudną sytuację żółto-niebieskich. Marcus da Silva zdobył 53. bramkę w 199 występach w barwach Arki.

PKO Bank Polski Ekstraklasa - 33. kolejka

Raków Częstochowa - Arka Gdynia 3:2 (2:0)

Bramki: Piątkowski 29', Schwarz 43', Kościelny 65' - Kun 56'(s), da Silva 81'

Raków: Szumski - Piątkowski, Petrasek, Kościelny - Kun, Sapała, Schwarz (46' Lederman), Tijanić, Bartl (78' Tudor) - Musiolik, Forbes (86' Oziębała)

Arka: Staniszewski - Zbozień, Danch, Marić, Marciniak - Kopczyński (75' Vejinović), Nalepa - Młyński, Serrarens (70' Skhirtladze), Jankowski (52' da Silva) - Zawada

Żółte kartki: Petrasek, Kościelny - Kopczyński, Zbozień, Nalepa

Sędzia: Paweł Gil (Lublin)

VAR: Szymon Marciniak

Widzów:

0 min - zwycięstwo, ale też dobra gra zaprezentowana przez Arkę w meczu z Zagłębiem, wlała nadzieję w serca kibiców, a przede wszystkim samych piłkarzy. Dziś zwyżkę formy trzeba potwierdzić w Bełchatowie, gdzie swoje mecze rozgrywa Raków Częstochowa.

0 min - zaledwie trzy dni upływają od spotkania z lubinianami - wierzymy, że tak krótki czas nie wpłynie w negatywny sposób na dyspozycję naszej drużyny w dzisiejszym starciu.

0 min - na spotkanie wyjechał z drużyną ostatnio kontuzjowany Mirko Vejinović. Holender nie pojawił się jednak w wyjściowym składzie - zasiądzie na ławce rezerwowych.

0 min - w kadrze brakuje wciąż Pavelsa Steinborsa. Pod jego nieobecność miejsce w bramce utrzymuje Marcin Staniszewski.

0 min - miejsce w składzie utrzymał nie tylko golkiper żółto-niebieskich, ale też wszyscy pozostali zawodnicy Arki, którzy rozpoczynali mecz z Zagłębiem.

0 min - aż pięciu naszych piłkarzy musi uważać, aby otrzymana dziś żółta kartka nie wykluczyła ich z kolejnego spotkania. Są nimi: Vejinović, Jankowski, Skhirtladze, Serrarens i Kopczyński.

0 min - w wyjściowym składzie gospodarzy jest obecny Patryk Kun, były piłkarz Arki.

0 min - odważne, ofensywne ustawienie gospodarzy. W obronie Raków gra trójką obrońców, a w ataku wystąpi dziś aż dwóch zawodników.

0 min - aż 10 ostatnich meczów w Bełchatowie Raków nie przegrał. Ostatnie trzy mecze ligowe tego zespołu kończyły się zwycięstwami.

1 min - rozpoczęły się zawody w Bełchatowie.

3 min - Tijanić faulowany z lewej strony naszego pola karnego. Okazja dla gospodarzy na groźne dośrodkowanie.

3 min - i było groxnie. Dośrodkowanie Schwarza w ostatniej chwili wybił Zawada, a na piłkę czaił się już Petrasek!

5 min - kolejny korner i kolejne kłopoty naszego zespołu. Schwarz znów posłał piłkę w nasze pole karne, Arkowcy ją wybili, ale tylko pod nogi Bartla przed linią 16 metra. Uderzenie Bartla ofiarnie odbija Staniszewski!

12 min - Marciniak świetnie ustawiony we własnym polu karnym, wybił piłkę niebezpiecznie posłaną tam przez Kuna z lewego skrzydła.

17 min - faul Michała Kopczyńskiego na Sapale i żółta kartka dla naszego pomocnika. Michał będzie pauzował w kolejnym spotkaniu.

17 min - kolejny raz Kun posyła piłkę w naszą szesnastkę. Całe szczęście za każdym razem radzą sobie z tymi podaniami goście.

22 min - rzut wolny dla Arki, ale zbyt daleko na bezpośrednie uderzenie. Nalepa zatem centruje, lecz bardzo niedokładnie.

23 min - nieporozumienie Maricia i Staniszewskiego. W konsekwencji rzut rożny dla gospodarzy.

23 min - Danch świetnie spisuje się w powietrzu wybija piłkę.

26 min - Zbozień faulował Kuna, bo nasz były zawodnik już się rozpędzał z kontratakiem. Żółta kartka. Siódma w sezonie.

28 min - znów rzut rożny dla podopiecznych trenera Papszuna.

29 min - gol dla Rakowa... Mocno wstrzelona piłka przez Schwarza trafiła w nogę Jankowskiego, ociera się jeszcze o Piątkowskiego i wpada do siatki.

32 min - Jankowski wybija piłkę za linię końcową i znów korner dla Rakowa.

33 min - Schwarz tym razem rozegrał piłkę z Bartlem, a dośrodkowanie tego drugiego wybił głową Marciniak.

35 min - Tijanić przejął piłkę i mocno uderzył z dystansu. Nie sprawiło to problemu Staniszewskiemu, który spokojnie złapał piłkę.

35 min - pierwszy rzut rożny dla Arki. Do narożnika biegnie Nalepa.

37 min - piłka rozegrana do bliższego słupka, potem wróciła do Nalepy, który zacentrował na piąty metr przed bramkę. Jankowski walczył w powietrzu, ale celnego strzału nie mógł oddać.

38 min - celny strzał Młyńskiego z 17 metrów! Niestety Szumski skutecznie broni to uderzenie.

40 min - Petrasek miał idealną okazję do podwyższenia prowadzenia Rakowa! Piłka spadła mupod nogi na 11 metrze, ale kapitan gospodarzy przestrzelił!

43 min - 2:0 dla Rakowa! Schwarz bardzo precyzyjnie uderzył z 19 metrów! Staniszewski był bez szans...

45 min - Nalepa szukał podaniem w polu karnym Rakowa Jankowskiego. Nasz piłkarz jednak dokładnie pilnowany przez Petraska nie miał szans na dojście do piłki.

45+1 min - Staniszewski w ostatniej akcji przed przerwą zmuszony do interwencji przy strzale z 30 metrów.

PRZERWA - dwie bramki Rakowa w pierwszej połowie to efekt ofensywnej postawy tego zespołu i naporu na naszą bramkę od pierwszej do ostatniej minuty. Arka potrafiła odgryźć się tylko jednym celnym strzałem Młyńskiego. Podobnie było jednak w lutowym meczu tych drużyn w Gdyni, a po przerwie nastąpiło radykalne odwrócenie losów spotkania - oby historia się powtórzyła!

46 min - Arka wznowiła grę. Jedna zmiana w zespole Rakowa - za Schwarza wszedł Lederman.

47 min - Musiolik korzysta z dośrodkowania Ledermana i uderza głową, co broni jednak Staniszewski.

48 min - ależ niewiele brakowało! Nalepa do Młyńskiego na prawą stronę, a nasz młodzieżowiec dokładnie zacentrował w pole karne, gdzie głową uderzył Zawada, a piłka o centymetry minęła słupek!

51 min - dobrze wybijamy dośrodkowanie z rzutu wolnego Sapały.

52 min - pierwsza zmiana w Arce. Zmęczonego Jankowskiego zastępuje Marcus da Silva. 199. występ tego zawodnika w barwach Arki.

53 min - Szumski łapie piłkę posłaną w pole karne przez Nalepę.

54 min - da Silva zdecydował się na strzał z 18 metrów. Piłka poszybowała metr nad poprzeczką bramki Szumskiego.

55 min - Petrasek fauluje Zawadę i ogląda żółtą kartkę.

56 min - gol dla Arki!!! Kun chciał wyprzedził da Silvę przed własną bramką i udało mu się, lecz piłkę posłał do siatki! Centrował w szesnastkę Zbozień, walczył w powietrzu Zawada, a piłka skierowana była w kierunku Marcusa.

63 min - rzut rożny dla Rakowa. Petrasek walczył mocno w powietrzu, ale górą nasi zawodnicy!

65 min - Staniszewski kapitalnie obronił strzał głową Petraska!Dokładne dośrodkowanie Ledermana na głowę kapitana gospodarzy.

65 min - tym razem Staniszewski bezradny... Piątkowski zacentrował z prawej strony pola karnego, a Kościelny przystawił głowę i zdobył trzecią bramkę dla Rakowa.

67 min - Danch w polu karnym Rakowa doszedł do uderzenia lewą nogą, ale zabrakło precyzji naszemu stoperowi.

70 min - Skhirtladze pojawia się na boisku. Zastąpił Serrarensa.

71 min - kolejne celne uderzenie z dystansu, choć lekkie, broni Staniszewski.

72 min - Kościelny faulował Młyńskiego tuż przed linią boczną własnego pola karnego. Żółta kartka dla obrońcy Rakowa.

73 min - bardzo dobre dośrodkowanie Nalepy wzdłuż bramki Rakowa. Ofiarnie bronią się gospodarze!

73 min - i znów spore zamieszanie pod bramką Szumskiego, ale ponownie nie udaje się gdynianom oddać strzału!

74 min - Nalepa faulem przerywa akcję rywali i ogląda żółtą kartkę.

75 min - na ostatni kwadrans pojawia się na boisku Marko Vejinović. Zmienił Kopczyńskiego.

78 min - zmiana w zespole Rakowa. Tudor zmienia Bartla.

80 min - do wybitej piłki, którą w pole karne Rakowa posłał Marciniak doszedł Vejinović. Holender spróbował akcji indywidualnej w szesnastce gospodarzy, ale po dwóch miniętych rywalach zatrzymał się na trzeciej przeszkodzie.

81 min - goool dla Arki! Rzut rożny wykonał Nalepa, przedłużył piłkę Zawada, a da Silva dołożył nogę i zdobył bramkę!

83 min - faulowany Młyński przy linii bocznej. Nalepa będzie miał szansę na dokładne dośrodkowanie w pole karne.

84 min - walczył w polu karnym Marciniak, ale ostatecznie piłka trafia w ręce Szumskiego.

85 min - da Silva tym razem w roli podającego w pole karne, a Skhirtladze zdecydował się na strzał... tyłem głowy! Strzał celny, ale nie sprawił problemów Szumskiemu.

86 min - Oziębała wchodzi na plac gry. Opuszcza je Brown Forbes.

87 min - nieudany strzał Vejinovicia z okolic narożnika pola karnego.

88 min - niesamowite uderzenie lewą nogą Ledermana z 25 metrów! Trafia w spojenie słupka z poprzeczką pomocnik Rakowa!

90 min - cztery minuty doliczył arbiter

90+2 min - rzut rożny dla Arki. Nalepa zacentrował, a Arkowcy mocno walczyli w powietrzu, lecz bez powodzenia!

90+2 min - gospodarze chcieli pokarać Arkę szybką kontrą, ale Staniszewski czujnie wyszedł do podania Tudora!

90+3 min - Zbozień z autu w pole karne Rakowa! Tam radzą sobie częstochowianie, a uderzenie zza szesnastki Nalepy zablokowane!

90+4 min - Szumski broni strzał głową Zawady! Ależ walczą Arkowcy w końcówce!

KONIEC - Arka w drugiej połowie zagrała zdecydowanie lepiej niż przed przerwą, ale to nie wystarczyło, aby sięgnąć choćby po jeden punkt. Ożywienie do naszyj gry wprowadził Marcus da Silva, dla którego to było 199 spotkanie w Arce. Najpierw wymusił błąd Kuna, który posłał piłkę do własnej bramki, a potem już sam wpisał się na listę strzelców. Marcus tym golem zrównał się z ilością zdobytych bramek w historii naszego klubu z Grzegorzem Lisewskim (53 gole) i wskoczył na 4. miejsce na liście najskuteczniejszych Arkowców.