10.06.2020

Legia Warszawa - Arka Gdynia 5:1

Nie było niespodzianki w Warszawie. Legia potwierdziła swoje mistrzowskie aspiracje i wygrała z Arką 5:1. Jubileusz pięciuset meczów na najwyższym szczeblu rozgrywek Arka uczciła zdobyciem najszybszej bramki w historii tych gier, bo już w 42. sekundzie, a jej autorem był Adam Danch.

PKO Bank Polski Ekstraklasa - 29. kolejka

Legia Warszawa - Arka Gdynia 5:1 (1:1)

Bramki: Wszołek 44', Marciniak 50'(s), Luquinhas 57', Cholewiak 62', Sanogo 86' - Danch 1'

Legia: Majecki - Vesović (77' Pyrdoł), Jędrzejczyk, Wieteska, Karbownik - Antolić, Gvilla (67' Andre Martins) - Wszołek, Luquinhas, Cholewiak - Pekhart (67' Sanogo)

Arka: Steinbors - Zbozień, Danch, Marić, Marciniak - Kopczyński , Nalepa - Antonik (55' Mihajlović), Vejinović, Samanes (46' Młyński) - Skhirtladze (78' Zawada)

Żółte kartki: Vejinović

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)

VAR: Bartosz Frankowski

Mecz bez udziału kibiców

0 min - podbudowani wygraną ze Śląskiem Wrocław, Arkowcy udali się do stolicy, aby zmierzyć się z głównym faworytem Mistrzostwa Polski Legią Warszawa.

0 min - w Warszawie świętować będziemy jubileusz pięciuset spotkań na poziomie ekstraklasy, a wygrana nad Legią oznaczałaby przekroczenie granicy 500 punktów na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce!

0 min - ewentualne zwycięstwo Arki w Warszawie z pewnością trzeba by postrzegać jako dużą niespodziankę, ale wystarczy przypomnieć sobie, jakie wyniki padały w rywalizacji tej pary w ostatnich latach, aby przekonać się, że takie rozstrzygnięcie jest możliwe. Więcej starciach Arki z Legią można przeczytać TUTAJ.

0 min - na przedmeczowej konferencji trener Vuković zapowiadał, że mało prawdopodobny jest dziś występ ostatnio kontuzjowanych: Kante, Novikovasa i Slisza. Nadal poza treningiem pozostaje także Remy.

0 min - wciąż najskuteczniejszym w lidze zawodnikiem Legii pozostaje zdobywca 14 goli Jarosław Niezgoda, który zimą zasilił szeregi amerykańskiego Portland Timbers. Drugi na klubowej liście strzelców utrzymuje się wspomniany Jose Kante (10 goli). Uwagę z pewnością trzeba zwrócić na Czecha Tomasa Pekharta, który mimo rozegrania w PKO Ekstraklasie raptem 205 minut, zdobył już w niej 4 bramki.

0 min - o dwie zmiany pokusił się trener Mamrot w wyjściowym składzie w porównaniu do tego, który rozpoczynał mecz ze Śląskiem. Od pierwszej minuty zagrają Antonik i Skhirtladze kosztem Młyńskiego i Zawady.

0 min - Arka zagra w żółto-niebieskich kompletach strojów, gospodarze na zielono-czarno.

0 min - zanim rozpocznie się to spotkanie mamy minutę ciszy poświęconą zmarłemu byłemu zawodnikowi Legii - Piotrowi Rockiemu.

1 min - rozpoczęli Arkowcy.

1 min - piłka w siatce Legii!!! Goooolll dla Arki!!! Nalepa wrzucił piłkę przed pole karne Legii, przedłużył jej lot Marciniak, a potem zgrał piłkę na 9 metr Skhirtladze, gdzie Danch precyzyjnym uderzeniem prawą nogą pokonał Majeckiego!

3 min - niecelny strzał głową Pekharta.

7 min - było groźnie. Wszołek wpadł z piłką w pole karne i spod linii końcowej wyłożył piłkę Luquinhasowi, który jednak wyraźnie przestrzelił z 12 metrów.

11 min - rzut rożny dla Legii bez zagrożenia, bo Cholewiak sfaulował Skhirtladze przy wyskoku do piłki.

13 min - Steinbors pewnie broni płaski strzał z dystansu Vesovicia.

15 min - kontrę Legii wyprowadził Luquinhas, ale nieprecyzyjnie zagrał prostopadle do Pekharta i przejął piłkę łotewski bramkarz Arki.

17 min - składna akcja gospodarzy zakończyła się dokładnym podaniem do Cholewiaka i kiks byłego piłkarza Śląska Wrocław przy próbie oddania strzału!

18 min - Steinbors przeniósł piłkę nad poprzeczkę po uderzeniu głową Jędrzejczyka!

19 min - gdynianie bardzo dobrze wybronili się z rzutu rożnego gospodarzy.

20 min - znów groźnie pod naszą bramką, bo Pekhart pofrunął w powietrzu, ale nie dosięgnął czysto piłki posłanej na 12 metr przez Wszołka.

25 min - po faulu Marciniaka na Vesoviciu rzut wolny dla Legii z lewej strony naszego pola karnego. Arkowcy jednak świetnie wybronili się z dośrodkowania Antolicia.

30 min - Marić świetnie blokuje strzał z dystansu Vesovicia.

36 min - trochę przypadku w akcji Legii, ale piłka przebiła się w pole karne do Pekharta, który nie potrafił oddać celnego strzału.

38 min - trwa ofensywa gospodarzy. Wywalczyli kolejny rzut rożny.

38 min - inne rozegranie Antolicia, bo ze stojącym nieopodal Karbownikiem. Piłka wróciła do Antolicia, który jednak sfaulował Samanesa.

39 min - Pekhart znów bardzo gropźny, tym razem uderzył głową z 11 metrów w poprzeczkę! Próbował dobijać Gvilla, ale fatalnie dla siebie spudłował!

40 min - żółta kartka dla Vejinovicia za faul na Cholewiaku.

42 min - będzie świetna okazja dla Legii, bo Vesović został sfaulowany 20 metrów przed naszą bramką.

43 min - Antolić... wysoko ponad bramką Arki!

44 min - gol dla Legii... Świetna centra z prawego skrzydła Vesovicia i jeszcze lepsze uderzenie głową Wszołka. Steinbors bez szans.

PRZERWA - świetne otwarcie meczu przez Arkę. Najszybciej zdobyta bramka w PKO Ekstraklasie pozwoliła Arce prowadzić w tym meczu aż do 44. minuty. Niestety Wszołek udokumentował przewagę swojego zespołu i strzelił bramkę "do szatni". Arka broniła się do tego momentu umiejętnie i szczęśliwie, ale szkoda, że zbyt rzadko zbliżała się do bramki gospodarzy, którzy z każdą akcją stawali się coraz groźniejsi. Nasz zespół pod wodzą trenera Mamrota jednak lepiej spisuje się w drugiej połowie spotkań, więc liczymy, że i tym razem będziemy w stanie zagrozić pod bramką Legii.

46 min - od początku drugiej połowy oglądać będziemy Młyńskiego, który zmienił Samanesa.

47 min - ależ szczeście miała Arka! Vesović znów popisał się świetnym dośrodkowaniem z prawej strony, a Cholewiak "szczupakiem" uderzył głową, ale tylko w boczną siatkę!

50 min - niestety gol dla Legii... szybka akcja gospodarzy, piłka trafiła do Wszołka, który chciał zagrać pod bramkę, ale przeciął to zagranie Marciniak. Niestety uczynił to tak nieszczęśliwie, że piłka wpadła do bramki...

54 min - Kopczyński fauluje Luquinhasa 25 metrów przed własną bramką. Legia będzie miała rzut wolny,. Michała zabraknie w meczu z Wisłą.

55 min - Gvilla spróbował strzału bezpośredniego na bramkę Steinborsa, ale uczynił to zbyt lekko, by zaskoczyć naszego bramkarza.

55 min - Mihajlović zmienił Antonika.

55 min - Antolić posyła piłkę ponad bramką z dystansu!

56 min - Wszolek! W ostatniej chwili zablokowany zawodnik Legii w naszym polu karnym!

57 min - Luquinhas podwyższa prowadzenie Legii. Wykorzystał świetną pozycję strzelecką wypracowaną przez kolegów i precyzyjnym strzałem pokonał Steinborsa.

60 min - rzut rożny dla Arki. Piłka posłana przez Nalepę dociera do Marciniaka, ale ten nie miał możliwości oddania strzału.

62 min - Legia jest już bardzo skuteczna. Płaskie podanie Wszołka z prawej strony dotarło do Cholewiaka, który uderzeniem z 13 metrów podwyższa na 4:1 dla gospodarzy.

67 min - podwójna zmiana w Legii. Schodzą Pekhart i Gwilla, a w ich miejsce Sanogo i Andre Martins

70 min - tym razem szczęście było przy Arkowcach. Vesović płasko zagrał z prawego skrzydła, a Wszołek próbował zamknąć akcję strzałem w kierunku dalszego słupka. Chybił o kilka centymetrów!

71 min - akcja Arki. Nalepa próbował podać w pole karne do Mihaljovicia, ale młody Serb nie miał większych szans przejąć piłki.

72 min - czujny Steinbors nie pozwolił, aby zagrana z powietrza piłka przez Vesovicia mogła wpaść przy słupku do naszej bramki.

74 min - Luquinhas chciał efektownym uderzeniem z powietrza zaskoczyć naszego bramkarza, ale trafił... w plecy Sanogo.

76 min - Adam Danch w zaskakującej dla niego akcji pod polem karnym Legii, bo udanym dryblingiem oszukał dwóch rywali, ale z trzecim już nie dał rady.

77 min - ostatnia zmiana w Legii. Pyrdoł za Vesovicia.

78 min - Zawada za Skhirtladze. Trener Mamrot wykorzystał limit zmian.

81 min - zablokowany strzał Młyńskiego z 17 metrów.

86 min - Sanogo w indywidualnej akcji. Zszedł na lewą nogę i uderzył nie do obrony z 14 metrów!

90+2 min - Pyrdoł oddał płaski, ale też niecelny strzał.

KONIEC - druga połowa od początku do końca toczyła się pod dyktando gospodarzy. Legia nie tylko potrafiła stwarzać sytuacje pod naszą bramką, ale do tego dopisywała jej skuteczność. Arkowcy o tym meczu muszą szybko zapomnieć i skupić się na arcyważnym spotkaniu z Wisłą Kraków.

Arkadiusz Skubek , foto: 400mm