04.03.2020

Piast Gliwice - Arka Gdynia 1:0

Mistrz Polski okazał się lepszy o jedną bramkę od Arki Gdynia. Zdobył ją w pierwszej części gry Parzyszek. Po tej serii spotkań Arka nadal pozostaje w strefie spadkowej, ale szansę na punkty będziemy mieli już w najbliższą sobotę.

PKO Bank Polski Ekstraklasa - 25. kolejka

Piast Gliwice - Arka Gdynia 1:0 (1:0)

Bramki: Parzyszek 29'

Piast: Plach - Kirkeskov, Jodłowiec (81' Vida), Czerwiński, Parzyszek (76' Tuszyński), Jorge Felix, Sokołowski, Milewski, Konczkowski (84' Rymaniak), Huk, Korun

Arka: Steinbors - Zbozień, Helstrup (57' Marić), Bergqvist, Wawszczyk - Kopczyński - Jankowski, Nalepa (76' Skhirtladze), Vejinović, Mihajlović - Serrarens (61' Zawada).

Żółte kartki: Vejinović, Skhirtladze oraz Bednarczyk (na ławce rezerwowych)

Sędzia: Wojciech Myć (Lublin)

Widzów: 3363

0 min - najpierw była euforia po końcówce meczu z Rakowem, która przyniosła Arce trzy punkty. Tydzień później doliczony czas gry odebrał naszej drużynie dwa oczka i już tak wesoło być nie mogło. Jakie humory będą po meczu w Gliwicach?

0 min - na Śląsk Arka udała się bez swojego kapitana Adama Marciniaka, który w meczu z ŁKS-em obejrzał ósmą już żółtą kartkę w sezonie. W tej sytuacji jego miejsce na boisku zajmie młodzieżowiec Adam Wawszczyk.

0 min - obecność w składzie Wawszczyka pozwoliła trenerowi na roszadę na prawej stronie pomocy, gdzie zamiast Mateusza Młyńskiego zagra Maciej Jankowski.

0 min - po pauzie za kartki wraca Nalepa. Ponadto w pierwszym składzie zadebiutuje dziś Michał Kopczyński.

0 min - zagrożeni pauzą pozostają Maghoma, Zbozień i Wawszczyk.

0 min - Arkowcy, mimo meczu w delegacji, zagrają w swoim podstawowym komplecie strojów. Gospodarze wystąpią na niebiesko.

1 min - sędzia Myć rozpoczął zawody w Gliwicach. Pierwsze kopnięcie piłki należało do gdynian!

1 min - rzuca się w oczy zły stan murawy w Gliwicach. Zobaczymy, komu ten fakt będzie bardziej przeszkadzał.

2 min - pierwszy korner dla Piasta. Bez zagrożenia dla naszej bramki.

3 min - Kirkeskov drugi raz posłał piłkę z narożnika boiska pod naszą bramkę. Tym razem do piłki doszedł Parzyszek i oddał strzał głową, który na raty wyłapał Steinbors.

5 min - Konczkowski dośrodkował z prawej strony boiska, a strzałem głową zamykał akcję Jodłowiec. Uderzył jednak bardzo niecelnie.

9 min - Zbozień wrzucił piłkę z autu w pole karne gospodarzy. Wybijali ją obrońcy Piasta, ale doszedł do niej Vejinović, który oddał celny strzał na bramkę! Zbyt lekki, aby sprawić problem Plachowi.

10 min - znów rzut rożny dla Piasta. Tym razem przejął piłkę Steinbors.

11 min - druga próba Zbozienia wrzucenia z autu w pole karne Piasta. Tym razem skutecznie gospodarze wybili piłkę daleko poza swoją szesnastkę.

15 min - składna akcja gdynian. Z prawego skrzydła dobrze dogrywał piłkę Nalepa, dotarła ona do Jankowskiego, ale ten chybił przy próbie oddania strzału bez przyjęcia!

17 min - Konczkowski zagrywał w nasze pole karne ze stałego fragmentu gry, lecz dobre ustawienie naszych obrońców sprowokowało gospodarzy do ustawienia się na pozycji spalonej.

20 min - groźny atak Piasta, znów Konczkowski osamotniony na prawym skrzydle, lecz udało się przeciąć jego zagranie wzdłuż 11 metra przed naszą bramką.

24 min - Kirkeskov z rzutu wolnego dośrodkował w pole karne Arki. Piłka spadła wprost na głowę Serrarensa.

25 min - znów stały fragment, tym razem z prawej strony boiska. Zacentrował Konczkowski, a w tłoku piłkę trącił Jodłowiec! Na szczęście Steinbors nie dał się zaskoczyć.

27 min - kolejny rzut rożny wykonał Piast i znów dobrze się bronimy.

29 min - gol dla Piasta. Jorge Felix jednym zwodem oszukał Bergqvista i oddał strzał. Piłka trafiła słupek i spadła pod nogi Parzyszka, który nie miał problemu ze skierowaniem jej do siatki.

31 min - Jankowski sięgnął głową piłkę zacentrowaną przez Zbozienia, lecz nie udało mu się oddać celnego strzału.

40 min - bardzo groźna akcja gospodarzy. Kirkeskov przejął piłkę w momencie wejścia w pole karne i skorzystał z dogodnej sytuacji do oddania strzału, lecz uczynił to dokładnie w miejsce, gdzie stał Steinbors!

43 min - gospodarze przejęli piłkę w momencie, gdy rozgrywaliśmy atak pozycyjny. Na szczęście czujny Steinbors wyszedł poza pole karne i wyprzedził Parzyszka pędzącego do piłki zagranej za plecy naszych obrońców.

45 min - strzał przy bliższym słupku Koczkowskiego odbija Steinbors!

45+1 min - i jeszcze jeden strzał celny Piasta! Uderzenie po ziemi Sokołowskiego broni bramkarz żółto-niebieskich.

PRZERWA - nie ma się co oszukiwać - Piast zasłużenie prowadzi w tym spotkaniu. Arka rzadko gościła pod bramką gospodarzy, a gdy już tam się znalazła, to nie potrafiła stworzyć realnego zagrożenia. Z kolei Piast raz po raz zagrażał nam ze stałych fragmentów gry, ale bramkę zdobył po prostej i składnej akcji. Dużo musi się zmienić w naszej grze, aby myśleć o odmianie losów meczu.

46 min - gospodarze wznowili grę.

51 min - w krótkim czasie Tomasz Jodłowiec dwukrotnie uderzał z dystansu na naszą bramkę. Za pierwszym razem z najwyższym wysiłkiem odbił uderzenie Steinbors, za drugim były piłkarz Legii nieznacznie chybił.

53 min - popłoch w naszym polu karnym. Ofiarnie odbijamy uderzenia Piasta, ale unikamy straty drugiego gola! Przypłaciliśmy to jednak kontuzją Helstrupa, który chyba nie będzie mógł kontynuować gry!

55 min - za chwilę na boisko wejdzie Marić, ale na razie musimy radzić sobie w dziesiątkę.

57 min - Marić wszedł na boisko. A tymczasem żółta kartka dla Vejinovicia.

60 min - strzał Konczkowskiego z 13 metrów trafia w boczną siatkę!

61 min - druga zmiana w Arce. Zawada zastępuje Serrarensa.

63 min - dwa razy uderzał Zawada, ale dwa razy został zablokowany! Jeszcze rozpaczliwie poprawiał Kopczyński, ale niecelna była to próba Michała z 20 metrów.

66 min - Zbozień wrzucił piłkę z autu w pole karne Piasta, jednak wprost na głowę Parzyszka.

67 min - po faulu Wawszczyka przy linii bocznej okazję z rzutu wolnego ma Piast Gliwice.

68 min - dobrze wybijamy piłkę ze swojej szesnastki.

69 min - mogło być groźnie  pod polem karnym Piasta Gliwice, gdyby tylko Mihajlović dokładnie dograł piłkę do jednego z dwóch wbiegających tam kolegów z drużyny!

71 min - rzut rożny dla Piasta. Dwunasty. Arka wciąż czeka na pierwszy taki stały fragment gry.

71 min - Jodłowiec trącił piłkę głową, a Steinbors był zmuszony znów wybijać ja poza pole gry.

72 min - po kolejnym rzucie rożnym ponownie starał się dojść do piłki Jodłowiec, lecz tym razem wyszliśmy z własnego pola karnego.

74 min - miał okazję Vejinović, mając piłkę przy nodze na 20 metrze od bramki Placha. Holender nie zdecydował się jednak na strzał, a na dogranie w pole karne, które przejął bramkarz gospodarzy.

76 min - Skhirtladze na boisku. Zmienił Nalepę. Zmienił też trener Fornalik, wprowadzając Tuszyńskiego za Parzyszka.

79 min - pocisk Vejinovicia z 22 metrów poszedł wprost w Placha, który z problemami, ale jednak obronił to uderzenie Holendra.

80 min - pierwszy w tym meczu korner dla Arki wywalczył Wawszczyk.

80 min - po krótkim rozegraniu piłki zacentrował Mihajlović, lecz spokojnie wyłapał ją Plach.

81 min - Vida zmienia Jodłowca w zespole Piasta.

82 min - Jankowski zamykał akcję Mihajlovicia! Uderzył głową metr od słupka bramki gospodarzy!

84 min - ostatnia zmiana w zespole Mistrza Polski. Rymaniak zastąpi Konczkowskiego.

86 min - rzut rożny wykonywać będzie Vida.

86 min - celne dośrodkowanie zawodnika gospodarzy, bo doszedł do strzału głową Czerwiński, lecz posłał piłkę ponad poprzeczką naszej bramki.

87 min - ależ okazję miał Mihajlović! pograł na jeden kontakt ze Skhirtladze i znalazł się w idealnej pozycji do uderzenia albo nawet dogrania wzdłuż bramki! Serb zdecydował się na strzał, ale uderzył wysoko nad poprzeczką!

88 min - żółta kartka dla Skhirtladze.

90 min - cztery minuty jeszcze pogramy w tym meczu.

90+2 min - i jeszcze jeden korner dla Piasta. Rozegranie piłki wyprowadziło Milewskiego na pozycję do oddania strzału, jednak okazał się on mocno niecelny.

90+3 min - Kopczyński fauluje Kirkeskova i mieli okazję zawodnicy z Piasta na posłanie piłki w nasze pole karne. Gospodarze woleli jednak rozegrać piłkę.

KONIEC - Arka po zmianie stron nieco częściej gościli na połowie gospodarzy, ale nie zdołali zmienić losów spotkania. Najbliższy był tego w samej końcówce meczu Mihajlović, jednak przestrzelił w bardzo dogodnej sytuacji. Mistrz Polski dopiął swego i zatrzymał komplet punktów, a my musimy ich szukać w kolejnym meczu, który już w najbliższą sobotę!