02.04.2019

Arka - Lechia Gdańsk 0:0. Derby bez rozstrzygnięcia. Ostatni punkt Smółki

Derby na remis. W ostatnim meczu pod wodzą trenera Smółki Arka zremisowała z Lechią 0:0, choć była zdecydowanie bliższa zgarnięcia kompletu punktów od swoich rywali zza miedzy. Raz gdańszczan uratował VAR, raz słupek, a raz poprzeczka. Brawo za walkę dla  żółto-niebieskich!

Lotto Ekstraklasa - 28. kolejka

Arka Gdynia - Lechia Gdańsk  0:0

Arka: Steinbors - Zbozień, Maghoma, Helstrup, Marciniak - Nalepa, Vejinović - Aankour (74' Siemaszko), Janota (82' Deja), Jankowski - Kolev

Lechia: Kuciak - Nunes, Nalepa, Augustyn, Mladenović, Makowski, Łukasik (90' Vitoria), Kubicki, Michalak (65' Sobiech), Haraslin (85' Arak), F. Paixao

Żółte kartki: Marciniak, Nalepa, Vejinović - Makowski

Sędzia: Paweł Gil (Lublin)

Widzów: 10012

0 min - wyniki ligowe mogą być dobre albo złe, ale mecze derbowe zawsze piszą swoją historię, dają nieporównywalne z niczym innym emocje i rządzą się swoimi prawami. Dlatego dziś nie jest ważne, co za nami, liczy się tylko te 90 minut, które przed nami.

0 min - przed chwilą właściciel większościowy klubu p. Dominik Midak poinformował, że derbowy pojedynek z Lechią będzie ostatnim dla Zbigniewa Smółki w roli szkoleniowca Arki.

0 min - jak ta decyzja wpłynie na zawodników Arki? Oby sprawili swojemu trenerowi prezent, a przy okazji kibicom i samym sobie, i dalinam derbowe zwycięstwo!

0 min - o wygraną powalczą m.in. Zbozień, Aankour i Helstrup, którzy wracają po krótkiej przerwie do wyjściowej jedenastki.

0 min - Lechia jest liderem i z pewnością ograć ją nie będzie łatwo, ale też nie porywa stylem gry. Każdy jej rywal potrafi stwarzać sobie dogodne  sytuacje do zdobywania bramek, ale to gdańszczanie są do bólu skuteczni i oddając dwa strzały w meczu, najczęściej po stałych fragmentach, wygrywają kolejne spotkania. A zatem sposób na sukces jest jeden - przypilnować rywala pod bramką, nie dopuszczając do rzutów wolnych bądź rożnych i samemu bezwzględnie wykorzystywać każdą okazję na zdobycie gola, a tych może nie być zbyt dużo.

0 min - ponieważ dziś będzie biegało po boisku dwóch Michałów Nalepów, dla jasności tego z Lechii oznaczać będziemy jako "drugiego".

0 min - istotną informacją przy okazji takiego meczu jest nazwisko arbitra. Dziś rozjemcą będzie pan Paweł Gil z Lublina, natomiast przy monitorach podpowiadać mu będzie Zbigniew Dobrynin.

0 min - bardzo ważny będzie także dwunasty zawodnik Arki. Na niego zawsze można liczyć i z pewnością nie inaczej będzie dzisiejszego wieczoru.

0 min - mecz z Lechią dla kapitana Arki Adama Marciniaka zawsze był wyjątkowy, o czym wielokrotnie nas przekonywał. Dziś będzie także dodatkowy powód do zapisania tego meczu w CV pogrubioną czcionką - Adam zagra dziś w Arce po raz setny!

0 min - rota! Arka na żółto-niebiesko, goście na biało. A na trybunie Tory wspaniała kartoniada z napisem "TYLKO ARKA GDYNIA".

1 min - gramy! Zaczęli goście.

1 min - pierwsza składna akcja Arki. Janota znalazł sie z prawej strony pola karnego, zagrał do wbiegającego w pustą przestrzeń Nalepy, ale piłkę trącił obrońca i Kuciak mógł ją przejąć.

3 min - znów Arka z piłką pod bramką Lechii. Tym razem powstrzymany został Jankowski, ale dopiero 7 metrów przed Kuciakiem!

5 min - pierwszy stały fragment dla Lechii. Będzie okazja na dośrodkowanie w szesnastkę.

6 min - centra Mladenovića, a do piłki doszedł Nalepa II, ale zagłówkował wprost w Steinborsa!

7 min - korner dla Arki. Janota będzie wykonywał ten stały fragment.

8 min - gdańszczanie wybili piłkę od Janoty, choć jej parabola była całkiem obiecująca.

10 min - żółta kartka dla Marciniaka za faul w środku pola. Trudno ocenić, czy decyzja sędziego była słuszna, bo spore pretensje mieli zawodnicy z Gdańska.

13 min - akcja Haraslina na prawym skrzydle i zagranie pod bramkę, gdzie Paixao nie opanował futbolówki. Akcje Lechii tą stroną boiska będą jednak z pewnością bardzo groźne, zwłaszcza, że Marciniak ma już na koncie kartkę.

17 min - to była kapitalna okazja przed Arką!Z kontrą pobiegł Nalepa, zagrał w pole karne do Aankoura, a ten spod linii końcowej zagrał wzdłuż bramki, gdzie nieznacznie minął się z piłką Jankowski, a Koleva uprzedził Nalepa II !

19 min - i znów kontra Arki, ale tym razem zagranie w pole karne nie było już tak groźne.

20 min - odpowiedź Lechii. Haraslin pognał lewym skrzydłem, wbiegł z piłką w pole karne i niebezpiecznie uderzył, jednak Steinbors fantastycznie broni!

21 min - będzie przerwa w grze, bo nad boiskiem rozeszła się żółto-niebieska mgła...

25 min - gramy. Sprytne zachowanie Haraslina przynosi rzut wolny z lewej strony naszego pola karnego.

26 min - przydały się centymetry Maghomy,  który wybił głowa groźną centrę Mladenovića.

29 min  - Lechia wrzut z autu przekuła w rzut rożny.Centrę Mladenovića udało się wybić, ale piłka wróciła po chwili pod naszą bramkę i Zbozień był zmuszony ją wybić na rzut rożny.

30 min - Helstrup skutecznie wybija piłkę daleko od naszego pola karnego.

34 min - po akcji Janoty z Marcniniakiem mamy korner.

34 min - centrował z rzutu rożnego Nalepa, lechiści wybili piłkę wysoko na 18 metr, a tam znalazł się Vejinović, który uderzył sprytnie głową pod poprzeczkę, lecz Kuciak nie dał się zaskoczyć.

36 min - świetna akcja Arki. Jankowski pognał z piłką do linii końcowej, a stamtąd poszukał podaniem Koleva. Bułgar został jednak w ostatniej chwili wyprzedzony przez obrońcę!

37 min - po kapitalnym zachowaniu Vejinovića mamy rzut wolny z prawej strony szesnastki Lechii. Centra Janota bardzo dobra, ale obrońcy Lechii jednak wyskoczyli wyżej od naszych zawodników.

41 min - rzut rożny dla Lechii. Próbowali Haraslin z Michalakiem zaskoczyć nas krótkim rozegraniem, ale wzorowo spisali się nasi defensorzy - piłka opuściła boisko i wznowi grę Steinbors.

44 min - Jankowski trafia w poprzeczkę! Idealne dalekie dośrodkowanie Janoty spada na głowę Jankowskiego, a ten trafia w obramowanie bramki Kuciaka!

45 min - Zbozień wywalczył rzut rożny.

45+1 min - wybronili się z kornera goście, a po chwili sami wywalczyli ten sam stały fragment.

45+2 min - 4 lechistów w naszej bramce. Pierwszy stały fragment skończył się wybiciem piłki przez naszych obrońców na kolejny róg. Powtórkę wypiąstkował Steinbors.

PRZERWA - ciekawe derbowe 45 minut za nami. Obie drużyny miały swoje okazje do strzelenia bramek, a to zapowiada niemałe emocje także po zmianie stron. Przyjemnie patrzy się na grę Arki, która potrafi być bardzo groźna, no i wciąż widzimy piłkę odbijającą się od poprzeczki po uderzeniu głową Jankowskiego... Na pewno trochę za dużo stałych fragmentów pod naszą bramka wykonuje Lechia, wiemy, że w tym elemencie są bardzo groźni, tego powinniśmy unikać.

46 min - Arka rozpoczęła drugą połowę

46 min - goooooooolllll dla Arki!!!! Wrzucił piłkę z autu Zbozień, przedłużył ją Kolev, a w zamieszaniu przed bramką odnalazł się Aankour i wepchnął ją do siatki!

47 min - sędzia sprawdza jednak długo sytuację na VARze...Idzie do monitora. NIE MA GOLA! Spalony...

51 min - rzut rożny dla Arki.Janota prosto w ręce Kuciaka.

52 min - Nalepa fauluje Makowskiego w szybkim ataku. Żółta kartka i rzut wolny dla Lechii z prawej strony naszej szesnastki.

54 min - Mladenović postanowił spróbować strzału na bramkę. Pomylił się o metr.

55 min - ładna akcja Janoty, zagranie z lewego skrzydła wzdłuż 15 metra, tam Aankour przegrał walkę o pozycję z obrońcami Lechii.

60 min - po faulu Aankoura tym razem rzut wolny z lewej strony naszego pola karnego.

61 min - wybijamy piłkę, ale goście wywalczyli tym razem rzut rożny.

62 min - Steinbors pewnie piąstkuje i oddalamy zagrożenie.

63 min - dośrodkowanie w biegu Zbozienia bardzo bliskie celu, czyli Koleva, lecz Kuciak zdążył przed Bułgarem złapać piłkę.

65 min - pierwsza zmiana w zespole Lechii. Wchodzi Artur Sobiech, a boisko opuścił Michalak.

68 min - po interwencji Marciniaka, który zablokował zagranie Nunesa, rzut rożny dla gości.

69 min - faul Haraslina na Aankourze i nic z tego rzutu rożnego nie mogło wyjść gdańszczanom.

72 min - to mogło być groźne, gdyby Jankowski lepiej opanował piłkę w polu karnym po zagraniu Janoty.

73 min - Haraslin fauluje Janotę i daje nam rzut wolny z prawej strony pola karnego.

74 min - zanim wykonamy stały fragment, za Aankoura melduje się na boisku Siemaszko.

74 min - zbyt głębokie zagranie w szesnastkę Janoty, piłka opuszcza boisko kilka metrów od bramki Kuciaka.

75 min - przejeli piłkę w środku pola lechiści i natychmiast przenieśli grę pod naszą pole karne. Tam przyjął ją Haraslin, uderzył, ale ponad bramką!

76 min - znów było groźnie w polu karnym Lechii po wrzucie z aut. Siemaszko zostawił piłkę Janocie na strzał, ale ten został zablokowany.

77 min - żółta kartka dla Vejinovića.

78 min - Nalepa fauluje Sobiecha 25 metrów od naszej bramki. Z tego miejsca groźnie uderzyć, ale tez zagrozić celnym dośrodkowaniem.

79 min - Mladenović zacentrował za wysoko i piłka poza boiskiem.

80 min - znów Serb pokusił się o strzał, tym razem z gry i dużej odległości. Piłka przeleciała nad bramką Steinborsa w bezpiecznej odległości.

81 min - fenomenalnie Steinbors! Doskonały strzał Haraslina z dystansu, a Łotysz doskonale broni!

82 min - na boisku pojawi się Adam Deja. Schodzi Michał Janota.

83 min - Marciniak podał do Jankowskiego w pole karne, Michał zaczął dryblować, jeden, drugi rywal oszukany, ale do zbyt mocno wypuszczonej piłki najszybciej dobiegł Kuciak i zakończył akcję gdynian.

84 min - Nunes padł w naszym polu karnym, nie było faulu, ale zawodnik z Gdańska potrzebuje interwencji masażystów.

85 min - Arak zmienia Haraslina.

86 min - no i z pozornie niegroźnej piłki mogło być groźnie, bo do wstrzelonej z daleka piłki w nasze pole karne niespodziewanie wbiegł Arak i zdołał ją trącić, lecz skierował wprost w ręce Steinborsa.

87 min - strzał Siemaszki z okolic narożnika pola karnego przeszedł wysoko nad bramką Kuciaka.

89 min - Michał Nalepa wykona rzut wolny i zacentruje pod bramkę Lechii.

89 min - zatańczyła piłka w pole karnym Lechii, lecz ostatecznie wybili ją zawodnicy w białych strojach.

90 min - 6 minut doliczonych.

90+1 min - niewiele brakowało... Kubicki zagrał w nasze pole karne, gdzie niewiele zabrakło Sobiechowi, by ją sięgnąć!

90+2 min - Kolev! Słupek! Będąc tyłem do bramki, Kolev uderzył z półobrotu, trafił w słupek, a piłka przetoczyła się po linii bramkowej i wyszła w pole!

90+3 min - żółta kartka dla Makowskiego. Vitoria zmienia Łukasika.

KONIEC - VAR, poprzeczka, słupek - to uratowało Lechię od porażki w derbach. Arka była dziś bardzo groźna, zdeterminowana, aby sięgnąć po trzy punkty, ale gdańszczan, jak przez cały sezon, nie opuszczało ogromne szczęście.Trener Smółka opuszcza Gdynię z podniesioną głową, bo jego zespół zaprezentował się dziś z bardzo dobrej strony. Jeśli podobną dyspozycję będziemy demonstrować w kolejnych meczach, możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość.