15.12.2018

Górnik Zabrze - Arka 1:1. Piękny gol Nalepy!

Przepiękne uderzenie z rzutu wolnego Michała Nalepy dało Arce w Zabrzu cenny punkt. Mecz obfitował w sytuacje podbramkowe dla obu drużyn, ale żadna ze stron nie była w stanie przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. Wynik otworzył po półgodzinie gry Suarez, a wyrównał po blisko godzinie Nalepa. Arka była bliska objęcia prowadzenia, bo sędzia podyktował rzut karny po faulu na Młyńskim, ale po analizie VAR anulował swoją decyzję, bo wcześniej dopatrzył się przewinienia Adama Dancha.

Lotto Ekstraklasa - 19. kolejka

Górnik Zabrze - Arka Gdynia 1:1 (1:0)

Bramki: Suarez 31' - Nalepa 57'

Górnik: Bielica - Wolniewicz, Suarez, Bochniewicz, Gryszkiewicz - Zapolnik, Matuszek Żurkowski, Jimenez (76' Nowak) - Urynowicz (62' Wolsztyński), Angulo.

Arka: Steinbors - Zbozień, Marić, Maghoma, Marciniak - Deja, Nalepa (78' Danch) - Zarandia, Janota, Aankour (71' Młyński) - Jankowski

Żółte kartki: Matuszek, Suarez - Nalepa, Aankour, Deja, Danch

Sędzia: Łukasz Szczech (Warszawa)

Widzów: 11190

0 min - ci sami piłkarze, którzy grali w poniedziałkowym meczu z Cracovią, dziś rozpoczną rywalizację w Zabrzu z Górnikiem. Z Pasami się nie udało, teraz trener Smółka postanowił dać szansę na rehabilitację tej samej grupie zawodników.

0 min - w składzie gospodarzy rzuca się w oczy brak pewniaka do tej pory do obsady pozycji bramkarza Tomasza Loski. Trener Brosz zdecydował się postawić dziś na 19-letniego Daniela Bielicę, dla którego będzie to debiut w Lotto Ekstraklasie. Do tej pory Bielica zagrał dwukrotnie w Pucharze Polski - w Hrubieszowie z Unią, gdzie nie wpuścił żadnej bramki, a później w Katowicach z Rozwojem (dał się raz pokonać).

0 min - najgroźniejszy w ofensywie w zespole Górnika jest oczywiście Hiszpan Igor Angulo. Do tej pory zabrzański snajper ustrzelił już tuzin bramek!

0 min - dziś 2 stopnie poniżej zera w Zabrzu. A zatem po raz kolejny przyjdzie żółto-niebieskim rywalizować w mrozie.

0 min - spotkanie z Arką będzie wyjątkowe dla całego Zabrza. Właśnie dziś Górnik obchodzi swoje 70-lecie, więc motywacji w grze przeciwko Arce gospodarzom z pewnością nie zabraknie.

0 min - zawody poprowadzi Łukasz Szczech z Kobyłki k/Warszawy. Ten arbiter w tym sezonie jeszcze nie prowadził meczu z udziałem Arki. Na VARze zasiadł dziś Tomasz Musiał z Krakowa.

0 min - wyjątkowe spotkanie będzie także dla Adama Dancha. Dziś rezerwowy w Arce spędził w Górniku blisko 11 lat, był kapitanem zespołu, a na dodatek obchodzi dziś 31 urodziny.

0 min - nasz zespół w żółto-niebieskich kompletach strojów, gospodarze w czerwono-czarnych, wyjątkowo na ten mecz przygotowanych strojach.

1 min - zaczęło się spotkanie w Zabrzu!

3 min - niesamowita akcja Urynowicza na lewym skrzydle! Mijał kolejnych gdynian, wszedł z piłką w pole karne i dopiero Marić uspokoił sytuację, wybijając piłkę na rzut rożny.

4 min - faulowany w tłoku Steinbors i nic nie będzie z tego stałego fragmentu gry.

5 min - ależ było groźnie pod bramką Górnika! Z lewej strony zaatakował Zarandia, płasko wstrzelił piłkę na 12 metr, gdzie nabiegał Janota. Michał nie uderzył z pierwszej piłki, ale chwilę później groźnie podawał, lecz przecięli to gospodarze!

5 min - piłka po rzucie rożnym została wybita na 20 metr, gdzie bez zastanowienia uderzył Zarandia - tuż obok słupka!

8 min - kapitalne zagranie z głębi pola Nalepy do Aankoura! Pozostaje żałować, że Marokańczyk osaczony przez obrońców lepiej nie spożytkował tej sytuacji.

10 min - powinno być 1:0 dla Arki! Jak Bielica obronił sytuację sam na sam z Jankowskim? Wszystko działo się 5 metrów przed bramką!

12 min - Steinbors przerzucił nad poprzeczkę centrostrzał Jimeneza. Rzut rożny.

13 min - było groźnie, bo piłka wybita była na 14-15 metr, gdzie nabiegał Żurkowski i oddał strzał. Został zablokowany!

16 min - Jankowski zderzył się głowami z Bochniewiczem i mamy przerwę. Źle wspominamy takie sytuacje z tego stadionu, bo w ubiegłym roku Socha skończył z poważnym urazem w szpitalu. Teraz wygląda to lepiej, ale Jankowski zakrwawiony opuszcza plac gry.

19 min - Jimenez z rzutu rożnego. Spokojnie wybijamy piłkę z naszej szesnastki.

20 min - faul Nalepy pozwoli rywalom zagrać z rzutu wolnego w pole karne.

21 min - i było bardzo groźnie! Wolniewicz dośrodkował, a w powietrzu walkę wygrał Matuszek, uderzył głową i nieznacznie chybił! A my wciąż czekamy na na powrót na boisko Jankowskiego...

22 min - żółta kartka dla Aankoura za trafienie łokciem w głowę Żurkowskiego. A tymczasem Jankowski wraca do gry.

25 min - od kilku minut zarysowała się przewaga Górnika. To oni szybko przejmują piłkę i od razu przenoszą grę pod nasze pole karne.

28 min - wreszcie Arka znów pod polem karnym gospodarzy. Zbozień zacentrował z prawej strony, a główkować próbował Jankowski, ale z opatrunkiem na głowie nie było to łatwe...

30 min - Żurkowski uciekł Janocie i pokusił się o strzał z linii bocznej pola karnego! Steinbors wybija piłkę na korner.

31 min - gol dla Górnika. Krótkie rozegranie rzutu rożnego Jimeneza z Wolniewiczem, ten drugi dośrodkował, a Suarez wyskoczył najwyżej i strzelił bramkę.

33 min - za faul na Dei żółtą kartkę otrzymał Matuszek.

36 min - nieudany strzał z dystansu Żurkowskiego.

38 min - Arka dłużej utrzymuje piłkę na połowie gospodarzy. Na razie jednak nie udaje się skonstruować akcji, którą można sfinalizować strzałem na bramkę Bielicy.

41 min - kolejny faul w środkowej strefie boiska na zawodniku Górnika. Znów centruje Wolniewicz, znów główkuje Suarez, tym razem broni Steinbors, choć problemów mu nie brakowało.

45+1 min - ależ pecha ma Jankowski. Teraz Suarez kopnął w wyskoku w twarz "Jankesa" i dostał zółtą kartkę. Tyle tylko, że Maciek sznowu solidnie krwawi, tym razem z nosa...

PRZERWA - nasz zespół świetnie rozpoczął mecz i jesteśmy ciekawi, jaki byłby jego przebieg, gdyby doskonałą sytuację na gola zamienił Jankowski. Stało się jednak inaczej i od tego momentu do głosu doszli zabrzanie. Swoją przewagę udokumentowali golem, a trener Smółka i jego podopieczni mają o czym myśleć, aby odwrócić przebieg tej rywalizacji. Na pewno trzeba przyśpieszyć grę, poszukać zagrożenia ze skrzydeł, być może oddawać więcej strzałów z daleka, aby dać się wykazać młodemu Bielicy. Obyśmy mogli cieszyć się z bramek Arki po zmianie stron!

46 min - gra zwznowiona.

46 min - i od razu doskonała okazja Zarandii! Nie miał łatwej sytuacji, bo był ustawiony bokiem do bramki i naciskali go obrońcy, a piłkę wysoko zawieszoną, ale mógł się pokusić o lepszy strzał niż zagranie górą w kierunku bramkarza!

47 min - i znów Zarandia! Slalom między obrońcami w polu karnym, lecz zablokowany przy próbie strzału!

49 min - kontra Arki. Precyzyjne długie podanie Janoty w kierunku pędzącego lewą stroną Zarandii, lecz w ostatniej chwili wślizg obrońcy uniemożliwił kontynuowanie akcji.

54 min - faul na Zbozieniu z prawej strony pola karnego Górnika.

54 min - dośrodkowanie Janoty zmierzało w kierunku Aankoura, ale obrońca go uprzedził i wybił piłkę na rzut rożny.

55 min - Janota w narożnika na 25 metr do osamotnionego tam Zarandii. Gruzin piłkę przyjął i uderzył, ale niecelnie.

56 min - faul Suareza na Janocie. 35 metrów od bramki Bielicy.

57 min - gooooolllll dla Arki! Nieprawdopodobne uderzenie Nalepy wpada tuż przy słupku!

57 min - oczywiście jest kołyska dla niedawno narodzonego syna Nalepy!

59 min - rzut rożny dla Arki. Krótko rozegrana piłka z Janotą i zablokowane dośrodkowanie.

60 min - ależ okazja przed Angulo! Nie trafił w piłkę Marić, a Hiszpan skorzystał z prezentu i uderzył, lecz Steinbors fantastycznie broni!

62 min - zmienia trener Brosz. Opuszcza plac gry Urynowicz, za niego melduje się na boisku Łukasz Wolsztyński.

63 min - kolejny faul Matuszka. Nie ma drugiej żółtej kartki dla kapitana Górnika.

64 min - firmowa akcja Zarandii wzdłuż linii końcowej boiska. Zagranie na jedenasty metr trafiło jednak do obrońcy gospodarzy.

65 min - znów szczęście przy Arce! Maghoma nie sięgnął piłki zagranej przez Gryszkiewicza, z czego mógł skorzystać Angulo, ale na szczęście posłał piłkę obok bramki!

70 min - Nalepa przerywa akcję Górnika i otrzymuje żółtą kartkę.

71 min - Młyński zmienia Aankoura.

74 min - efektowna akcja Górnika, kilka podań na jeden kontakt, na szczęście Wolsztyński nie opanował piłki w momencie, gdy już mógł postraszyć Steinborsa.

75 min - Nowak zmienia Jimeneza w zespole Górnika.

76 min - Deja otrzymuje żółtą kartkę.

78 min - wchodzi na boisko jubilat Danch, który zmienia Nalepę.

79 min - lekki strzał Zapolnika, nie miał problemów z piłką lecącą z 17 metrów.

80 min - Młyński powalony przez Wolniewicza w polu karnym! Karny dla Arki! Strzelać będzie Janota? Ale sędzia sprawdza jeszcze tą sytuację!

82 min - nie ma rzutu karnego, chwilę przed faulem na Młyńskim faulował Danch!

83 min - kolejna próba strzału z dystansu Żurkowskiego. Metr nad bramką!

86 min - świetna okazja Łukasz Wolsztyńskiego, który uciekł w polu karnym Danchowi i zamykał strzałem głową dośrodkowanie Gryszkiewicza! Na szczęście spudłował!

87 min - trafiony w twarz przez Żurkowskiego Zarandia. Będzie rzut wolny.

88 min - Janota zagrał na 16 metr, tam przyjął piłkę Jankowski, obrócił się oddał strzał! Piłka przeszła minimalnie nad poprzeczką, ale był rykoszet!

89 min - nic nie wyszło z tego rzutu rożnego.

90+2 min - Górnik naciska. Będzie rzut rożny.

90+2 min - mieliśmy szczęście, bo piłka spadła pod nogi Matuszkowi, ale udało się ją wybić i uniemożliwić oddanie strzału!

KONIEC - zdecydowanie lepsza była w naszym wykonaniu druga odsłona tego spotkania. Nagrodą za poprawę gry była wyjątkowej urody bramka Nalepy, a potem nie brakowało okazji, aby wyjść na prowadzenie. Gdy jednak ta sztuka się nie udała, bliscy szczęścia byli także Górnicy, jednak wynik już nie uległ zmianie. Arka zapunktowała i to z pewnością cieszy w perspektywie ostatniego meczu o punkty w tym roku, który już w najbliższy piątek.