07.10.2018

Arka Gdynia - Zagłębie Lubin 3:1. Wygrana po 12 latach w Gdyni!

Pierwsza połowa dla Zagłębia, druga bezdyskusyjnie dla Arki! Świetne widowisko stworzyły w Gdyni ekipy Arki i Zagłębia Lubin. Wynik otworzyli goście i prowadzenie utrzymali do przerwy. Na początku drugiej połowy zapłacili cenę za dużą ilość żółtych kartek i Tosik musiał szybciej zejść do szatni. To napędziło Arkę, która strzeliła trzy gole i wygrała drugi mecz z rzędu przy Olimpijskiej. To była pierwsza wygrana Arki nad Zagłębiem w Gdyni od 12 lat.

Lotto Ekstraklasa - 11. kolejka

Arka Gdynia - Zagłębie Lubin 3:1 (0:1)

Bramki: Nalepa 56', Jankowski 81', Jankowski 90+1' - Balić 12'

Arka: Steinbors - Zbozień, Marić (52' Sołdecki), Helstrup, Marciniak - Nalepa (90' Aankour), Danch - Zarandia, Janota, Jankowski - Siemaszko (72' Cvijanović)

Zagłębie Lubin: Hładun - Tosik, Guldan, Dąbrowski, Balić, Matras (85' Janoszka), Matuszczyk, Jagiełło, Pawłowski, Bohar (85' Sirotov), Tuszyński

Żółte kartki: Zarandia - Matras, Matuszczyk, Tosik (dwie), Dąbrowski, Bohar, Sirotov
Czerwona kartka: Tosik (55' za dwie żółte)

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock)

Widzów: 7776

0 min - do Gdyni zawitało dziś Zagłębie Lubin, kolejna czołowa drużyna ubiegłego sezonu. W dwóch poprzednich kolejkach Arka ograła wicemistrza Polski i zremisowała z mistrzem na jego boisku. Liczymy na podtrzymanie tej passy także z Miedziowymi.

0 min - w porównaniu z meczem w Warszawie w wyjściowym składzie Arki zaszły dwie zmiany. Adama Deję zastąpi Adam Danch, który w stolicy zagrał już od 30. minuty oraz Rafał Siemaszko zagra w miejsce Koleva.

0 min - w składzie Zagłębia w oczy rzuca się przede wszystkim brak Filipa Starzyńskiego, czyli siły napędowej zespołu z Dolnego Śląska. Brakuje także Jakuba Mareśa, który w poprzednim meczu złamał kość jarzmową.

0 min - Zagłębie ma swoje problemy, jak chociażby porażkę z Huraganem Morąg w Pucharze Polski, ale my patrzymy na siebie i chcemy dziś po prostu być zespołem lepszym.

0 min - to ostatnie spotkanie przed przerwą na mecze reprezentacyjne. Dopiero za dwa tygodnie przyjdzie czas na mecze ligowe, a wtedy Arka uda się na mecz do Wrocławia.

0 min - warto zwrócić uwagę, że arbitrem zawodów będzie Szymon Marciniak, który nie przynosi nam nazbyt dużo szczęścia. Ale to też tylko kolejna okazja do przełamania pewnej serii.

0 min - inną passą jest 10 lat bez zwycięstwa w Gdyni nad Zagłębiem. Arka jednak ostatnio przełamuje swoje nieszczęśliwe serie, więc liczymy dziś na kolejne takie zakończenie.

0 min - rota, więc obie drużyny wychodzą na murawę. Arka oczywiście na żółto-niebiesko, goście na biało.

1 min - rozpoczęli goście!

2 min - groźne zagranie Balića z lewej strony, ale piłka przechodzi przez całe nasze pole karne. Z drugiej strony próbował za chwilę podawać Pawłowski, lecz Arkowcy oddalają niebezpieczeństwo.

2 min - kontra Arki przerwana faulem Matrasa na Siemaszce. Pierwsza żółta kartka w tym meczu.

3 min - strzał Nalepy bezpośrednio z rzutu wolnego z 25 metrów. Piłka szybuje nieznacznie ponad poprzeczką!

3 min - i znów okazja Nalepy! Tym razem Michał dostał dokładne podanie od Jankowskiego na 15 metr, uderzył z pierwszej piłki, ale chybił o pół metra!

5 min - Arka wychodzi z kontrą i znów są faulowani. Znów żółta kartka, tym razem ukarany Adam Matuszczyk.

7 min - i znów to samo! Tym razem z akcją wychodził Nalepa i został sfaulowany przez Tosika! Kolejna kartka.

9 min - kapitalne zachowanie Siemaszki, który przepuścił piłkę, wiedząc, że w pole karne wbiega Marciniak i przejmie to podanie! Marciniak od razu chciał odegrać do Siemaszki, ale trącona przez obrońcę piłka wpadła do rąk Hładuna.

12 min - gol dla Zagłębia! Najpierw Steinbors kapitalnie odbił strzał głową Tuszyńskiego, który groźnie uderzył z 8 metrów. Po chwili jednak piłka trafiła pod nogi Balića, który płaskim strzałem nie dał szans łotewskiemu bramkarzowi!

14 min - czwarta żółta kartka dla lubinian. Tym razem ukarany Dąbrowski.

15 min - goście kolekcjonują kartki, ale są też bardzo groźni. Znów zagotowało się w naszej szesnastce, lecz tym razem wybijamy piłkę.

16 min - niezłe dośrodkowanie Zbozienia z prawej strony, lecz żaden z gdynian nie sięgnął tej piłki.

20 min - bardzo dobra akcja Jankowskiego, który z łatwością ograł rywala i wszedł z piłką w pole karne Zagłębia. Zacentrował pod samą bramkę, gdzie wbiegał Siemaszko, lecz Rafał niestety nie sięgnął tej piłki!

23 min - szybko rozegrany rzut wolny na środku boiska pozwolił Jankowskiemu wbiec z piłką w pole karne i wyłożyć piłkę wychodzącemu na pozycję Janocie! Niestety znów zabrakło centymetrów, aby dojść do piłki!

24 min - kolejna efektowna akcja, lecz bez szczęśliwego finału! Janota znalazł szczelinę, przez którą podał w kierunku Zarandii, lecz Gruzin rozminął się z tym zagraniem...

28 min - błąd Janoty i piłkę przejął Jagiełło. Zagrał na prawą stronę do Pawłowskiego, który uderzył z 17 metrów, lecz bardzo niecelnie.

31 min - rzut rożny dla Arki. Z lewego narożnika piłkę posłał Nalepa i wydawało się, że Siemaszko urwał się obrońcom, lecz zderzył się z Hładunem, co sędzia uznał za faul naszego napastnika.

33 min - rzut rożny dla gości wykonał Pawłowski, a przy dalszym słupku znalazł się Balić, który sięgnął piłkę głową, ale nie skierował do siatki!

34 min - i znów Pawłowski z narożnika boiska, lecz tym razem Marciniak wybija piłkę daleko poza szesnastkę.

35 min - po faulu Nalepy, Zagłębie będzie miało rzut wolny z okazją na dośrodkowanie.

35 min - stały fragment wykonał ponownie Pawłowski, szukał podaniem Guldana, ale nie było tam dokładnego odegrania i szansy na uderzenie.

39 min - strzał Janoty z 25 metrów zablokowany.

41 min - dośrodkowanie Zbozienia z prawej strony wybijają obrońcy. Piłka spadła jednak na 20 metrze pod nogi Janoty, który bez zastanowienia uderzył i chybił o kilka centymetrów! Brakuje odrobiny szczęścia gdynianom...

42 min - Luka Marić poszkodowany, jest zmuszony na chwilę opuścić plac gry.

44 min - nasz stoper już na boisku, gramy w komplecie.

45+1 min - świetną okazje zmarnował Pawłowski! Wszedł z piłką w naszą szesnastkę i oddał strzał, który po nodze Dancha wychodzi tylko na rzut rożny!

PRZERWA - intensywne, ciekawe spotkanie w Gdyni, lecz najmniej "ciekawy" jest dla nas wynik, bo prowadzą goście z Lubina. Obie drużyny stworzyły sobie kilka dogodnych sytuacji do zdobycia gola, lecz szczęście w pierwszej połowie nie było sprzymierzeńcem żółto-niebieskich. Z pewnością Arka musi ograniczyć ilość strat w środkowej strefie boiska, co pozwala agresywnie grającym gościom wyprowadzać niebezpieczne kontry. Jeśli do tego dojdzie lepsza skuteczność, w tym meczu można będzie jeszcze powalczyć o zwycięstwo.

46 min - gra wznowiona.

48 min - Zarandia faulowany przez Balića tuż przy narożniku pola karnego. Będzia okazja dla Arki.

49 min - Janota zdecydował się na strzał. Hładun był jednak na to przygotowany i odbił piłkę! Potem długo jeszcze piłka nie opuszczała bezpośredniego otoczenia pola karnego Zagłębia, lecz nie udało się wykreować pozycji strzeleckiej.

52 min - znów poszkodowany Marić i wygląda na to, że tym razem nie uniknie zmiany.

52 min - Sołdecki już na boisku.

54 min - akcja Zarandii w polu karnym gości, lecz nie udało się wywalczyć tym razem choćby rzutu rożnego.

55 min - Tosik fauluje Jankowskiego przed polem karnym i ogląda drugą zółtą kartkę w tym meczu! Gramy w przewadze!

56 min - gooolll dla Arki! Rzut wolny wykonał Michał Nalepa... i fantastycznie uderzył pod poprzeczkę! Hładun bez szans!

57 min - to mogła być błyskawiczna odpowiedź Zagłębia! Steinbors jednak wyśmienicie odbił strzał Bohara!

58 min - rzut rożny dla Zagłębia i znów było gorąco! Steinbors odbija strzał Balića z kilku metrów!

58 min - co tu się dzieje? Kolejny korner, kolejny strzał głową Balića i tym razem Steinbors kapitalnie odbija piłkę na słupek!

63 min - to powinno być 2:1! Janota uderzył zza pola karnego, Hładun odbił piłkę przed siebie, a Nalepa doszedł do dobitki i... trafił w Hładuna!

65 min - Zarandia pada w polu karnym Zagłębia, ale sędzia Marciniak wstrzymuje się z decyzją o rzucie karnym! Czeka na VAR... ale nie zmienia decyzji!

66 min - żółta kartka dla Bohara.

69 min - Zarandia spróbował uderzenia technicznego z 17 metrów. Wyraźnie jednak chybił.

72 min - Zagłębie bije rzuty rożne, ale nie ma z tego większego zagrożenia.

72 min - Siemaszko opuszcza boisko, za niego wchodzi Cvijanović.

74 min - bardzo nieudana próba strzału z dystansu Sołdeckiego.

77 min - znów imponująca akcja Zarandii, ale tym razem boisko okazało się dla niego za krótkie! Wyjechał z piłką za linię końcową, choć wcześniej z łatwością minął dwóch rywali.

79 min - bardzo dobra próba dośrodkowania Janoty, lecz tym razem obrońcy z Lubina nie dali się zaskoczyć i wybili piłkę.

81 min - znów Zarandia w polu karnym gości. Strzelił, ale tylko rzut rożny!

81 min - gooooollll dla Arki! Znów Zarandia pociągnął do linii końcowej, wyłożył piłkę na 10 metr Jankowskiemu, a ten uderzył nie do obrony! W samo okno!

83 min - Hładun odbija strzał Janoty!

83 min - Zbozień centruje na piąty metr, gdzie główkować próbował Cvijanović! Znów Hładun ratuje swój zespół!

84 min - żółta kartka dla Zarandii

85 min - podwójna zmiana w Zagłębiu. Zeszli Bohar i Matras, a za nich weszli Janoszka i Sirotov.

86 min - Pawłowski uderza z rzutu wolnego! Rykoszet, a po nim piłka przechodzi ponad poprzeczką naszej bramki!

87 min - Janota faulowany, żółta kartka dla Sirotova.

89 min - jak tego Cvijanović nie trafił?? Zarandia wyłożył piłkę Słoweńcowi, a ten chybia z 10 metrów!

90 min - ostatnia zmiana w Arce. Za Nalepę wchodzi Aankour.

90+1 min - kolejna kontra Arki! Tym razem Jankowski do Aankoura, a ten uderza wprost w Hładuna!

90+2 min - tym razem już gooooollll dla Arki! Kontra, Janota podaje na czystą pozycję do Jankowskiego, a ten pakuje piłkę do siatki!

90+3 min - i znów czysta sytuacja, ale tym razem znów pudłuje Cvijanović!

KONIEC - Zagłębie zapłaciło srogą cenę za kolekcję żółtych kartek. Tosik obejrzał dwie i osłabił zespół już na początku drugiej połowy. Arka od razu wyrównała, a kolejne gole wydawały się kwestią czasu. Rzeczywiście tak się stało, gdynianie jeszcze dwukrotnie pokonali Hładuna, choć tych goli mogło być jeszcze więcej, bo goście całkowicie ryzykowali, próbując ratować choćby punkt. To był kolejny świetny mecz Arkowców, których znów trzeba docenić jako cały zespół, choć oczywiście jak zwykle wyróżnili się Janota, Zarandia, Steinbors, Nalepa, czy strzelec dwóch goli Jankowski.