Z pewnością nie tak wyobrażał sobie początki przygody w Europie nowy napastnik gdynian. 30-latek całą dotychczasową karierę spędził w Meksyku, gdzie praktycznie dzień w dzień świeci słońce, a wysokie temperatury są normą.

 

Tymczasem przyzwyczajonego i wychowanego w ciepłym klimacie Esquedę, na dzień dobry w Gdyni przywitały mrozy i zasypane boiska. Nad polskim morzem poznaje zatem wszystkie "uroki" polskiej zimy. Odczuwa to na własnej skórze. Nigdy wcześniej nie musiał ubierać się tak ciepło. Nie miał też czerwonej skóry od zimna. 

 

Chyba najgorsze dla niego były pierwsze dni pobytu w Gdyni, tuż po powrocie Arki z drugiego zgrupowania. W Turcji klimat jest dużo łagodniejszy i nie doświadczył aż takiego szoku pogodowego. Inna sprawa, że na obozie arkowcy trenowali też w zupełnie innych warunkach niż obecnie. - Enrique nie tylko pierwszy raz zobaczył śnieg. Trenujemy na sztucznej murawie, co też jest dla niego pewnym utrudnieniem. Wiedział jednak gdzie przychodzi i musi sobie poradzić w takich warunkach - stanowczo stawia sprawę trener gdynian Leszek Ojrzyński. 

 

Na szczęście wszechobecna zima nie działa depresyjnie na Meksykanina. Jak to bywa w przypadku południowców, optymizm go nie opuszcza, co widać na zajęciach arkowców. - Dużo się uśmiecha. Teraz chyba jeszcze bardziej, bo przyszedł jego certyfikat z Meksyku - dodaje Ojrzyński. 

 

Certyfikat Arka otrzymała we wtorek. I dopiero teraz tak naprawdę Esqueda stał się pełnoprawnym piłkarzem naszej ekstraklasy.

 

- Od razu po podpisaniu kontraktu z Esquedą wystąpiliśmy do federacji meksykańskiej o niezbędne dokumenty. Uporali się z tym w ciągu kilku dni roboczych. Przypomnę, że Enrique posiada hiszpański paszport, dlatego żadne pozwolenie o pracę nie jest wymagane - wyjaśnia menedżer Arki Paweł Bednarczyk. Bez certyfikatu Meksykanin nie mógł grać w Arce. Ominęło go niedzielnego spotkanie z Lechem Poznań (0:0), w którym i tak zapewne by nie wystąpił.

 

- Zaległości ma duże, ale z każdym treningiem powinien niwelować braki - tłumaczy Ojrzyński. 

 

Piotr Wiśniewski