22.09.2017

Piast - Arka 0:1! Pierwszy raz na wyjeździe!

Po raz pierwszy w tym sezonie zwycięstwo poza Gdynią odnieśli Arkowcy! Po złotym golu Rafała Siemaszki i bardzo skutecznej grze w destrukcji, żółto-niebiescy popsuli debiut trenera Fornalika w roli szkoleniowca Piasta Gliwice.

10. kolejka Lotto Ekstraklasy

Piast Gliwice - Arka Gdynia 0:1 (0:0)

Bramki: Siemaszko 50'

Piast: Szmatuła - Konczkowski, Sedlar, Pietrowski, Korun - Rugasević, Vassiljev, Vranjes (69' Krakowczyk), Valencia (78' Jagiełło), Zivec - Papadopulos (60' Jankowski).

Arka: Steinbors - Zbozień, Marcjanik, Helstrup, Marciniak - Sołdecki - da Silva (62' Kun), Sambea, Nalepa (69' Szwoch), Piesio - Siemaszko (77' Jurado)

Żółte kartki: Valencia, Zivec, Korun - Zbozień

Sędzia: Mariusz Złotek (Stalowa Wola)

Widzów: 3850

0 min - przed Arką do wykonania drugie 50% planu. Po wywalczeniu awansu do 1/4 finału Pucharu Polski, dziś chcemy wywieźć punkty z Gliwic. Poprzeczka przed Arka poszła w górę po tym, jak gospodarze dzisiejszego meczu zdecydowali się na zmianę szkoleniowca, a wiadomo, że takie impulsy wydobywają z drużyny dodatkowe pokłady energii i mobilizacji.

0 min - w ubiegłym sezonie bezsprzecznie kluczową rolę w Piaście odgrywał Gerard Badia. Obecnie Hiszpan leczy kontuzję, ale rolę lidera przejął Kostia Vassiljev, choć do tej pory Estończyk był daleki od formy, którą imponował w Jagiellonii.

0 min - skład Arki skrajnie odbiega od tego, który oglądaliśmy we wtorek w meczu pucharowym. Z wyjściowej jedynie Grzegorz Piesio miał okazję pojawić się na murawie w Bielsku-Białej, choć Leszek Ojrzyński pozwolił mu zagrać jedynie 45 minut.

0 min - w trakcie meczu prawdopodobnie doczekamy się występu innych bohaterów wtorkowego spotkania. Niewykluczone, że trener Ojrzyński pośle do boju Lukę Zarandię, który zdaniem naszych kibiców był najlepszym zawodnikiem w naszym zespole. Nie ma się zresztą co dziwić temu wyborowi, jeśli Gruzin zdobywa tak wyjątkowej urody bramki jak z Podbeskidziem.

0 min - od ławki rezerwowych rozpoczyna mecz Ruben Jurado, który reprezentował niegdyś barwy Piasta Gliwice, a dziś stara się o zdobywanie bramek dla Arki.

1 min - zaczęli gospodarze.

1 min - od razu groźnie pod naszą bramką. Helstrup skutecznie zablokował strzał Papadopulosa w naszym polu karnym!

4 min - Arkowcy mieli dużą szansę na zdobycie gola! Piesio przedarł się w pole karne, a gdy znalazł się przy linii końcowej boiska wycofał piłkę na 16 metr, gdzie uderzył Nalepa. Michał zablokowany.

5 min - rzut rożny dobrze wykonany przez Nalepę, piłka zawieszona na dobrym pułapie, ale to obrońcy Piasta zdołali sięgnąć jej głową i wybić poza obręb pola karnego.

9 min - Papadopulos sięgnął piłkę głową w naszym polu karnym po tym, jak z naszej prawej strony zacentrował ją Rugasević. Uderzenie napastnika Piasta przeszło nad poprzeczką naszej bramki.

11 min - Szmatuła przejął piłkę zagraną w szesnastkę gospodarzy przez Marciniaka.

14 min - tym razem Steinbors wyłapuje piłkę zagraną w swoją szesnastkę przez jednego z gliwiczan.

15 min - łotewski bramkarz dwukrotnie w przeciągu kilku sekund zmuszony do piąstkowania piłki. Najpierw prawą, a potem lewą ręką, ale za każdym razem skutecznie.

16 min - pracowity okres dla Steinborsa. Nasz bramkarz musiał zachować koncentrację przy uderzeniu zza pola karnego Valencii i tak też się stało.

18 min - bardzo groźna akcja Piasta. Valencia podaniem pomiędzy naszymi obrońcami znalazł w polu karnym Vassiljeva, ale ten na nasze szczęście za mocno wypuścił sobie piłkę, a ta opuściła pole gry.

19 min - w odpowiedzi niezłe dośrodkowanie Piesio w pole karne gliwiczan, ale zawodnicy trenera Fornalika nie popełnili błędu i wybili tą piłkę.

23 min - po faulu na Siemaszce będziemy mieli rzut wolny, z którego można groźnie zacentrować w szesnastkę gospodarzy.

24 min - było groźnie. Zacentrował Nalepa, piłka ugrzęzła w polu karnym, a gdy została wycofana na 18. metr pod nogi da Silvy, ten uderzył mocno, ale metr nad bramką Szmatuły.

26 min - bardzo nieudana próba uderzenia z dystansu Vassiljeva.

27 min - Konczkowski w ostatniej chwili przeciął podanie Piesio do Siemaszki. Gdyby nie ta interwencja, Rafał mógłby mieć doskonałą okazję na oddanie strzału.

27 min - piłka wrzucona zza linii bocznej przez Zbozienia na środek pola karnego Piasta, lecz wybronili się gospodarze.

28 min - strzał po ziemi Valencii z 20 metrów spokojnie przejmuje Steinbors.

30 min - odważna decyzja Sambei o oddaniu strzału z blisko 30 metrów, ale ta próba nie była udana.

32 min - bardzo odpowiedzialnie w obronie zachował się Helstrup, który nie pomylił się, gdy wybijał spod nóg piłkę Vassiljevowi. Estończyk byłby sam na sam ze Steinborsem!

34 min - gorąco pod bramką Piasta. Znów akcja Piesio z Siemaszką i tylko Sedlarowi gospodarze zawdzięczają, że nie udało się tej akcji sfinalizować strzałem.

35 min - strzał z 25 metrów da Silvy minął światło bramki Szmatuły, ale to była dobra decyzja Marcusa o uderzeniu.

37 min - da Silva teraz dobrze wrócił we własne pole karne i wybił dośrodkowanie Ziveca.

38 min - Vranjes doszedł do dośrodkowania Vassiljeva z rzutu wolnego, ale był na pozycji spalonej i nie umknęło to uwadze sędziego Złotka.

42 min - znów strzelał z dystansu Sambea. Niemiec uderzył z powietrza z 25 metrów, ale bardzo niecelnie.

44 min - bardzo niedużo zabrakło, aby podanie Siemaszki wyprowadziło Nalepę na sytuację oko w oko ze Szmatułą. Sedlar jednak nie dał się oszukać.

PRZERWA - pierwsze 45 minut miało swoje fazy, gdzie w jednych dominowali gospodarze, w innych groźniejsi byli gdynianie. Remis z pewnością właściwie oddaje przebieg tego meczu, ale liczymy, że po przerwie zmieni się to na naszą korzyść.

46 min - Arkowcy wznowili spotkanie.

46 min - Piesio został sfaulowany w odległości ok. 28 metrów od bramki Piasta. Mamy rzut wolny.

46 min - Nalepa zdecydował się na strzał, szkoda, że posłał piłkę 1,5 metra nad poprzeczką.

50 min - gooolll dla Arki!!! Zbozień wrzucił piłkę z autu w szesnastkę Piasta, przedłużył ją tyłem głowy Sołdecki, a na dalszym słupku zamknął akcję Siemaszko, który skuteczną główką pokonał Szmatułę!

53 min - mogło być już 0:2! Siemaszko poszedł za piłką w pole karne, nie zdecydował się na strzał, lecz podanie do Piesio, a uderzenie Grześka po ziemi obronił Szmatuła!

54 min - żółta kartka dla Valencii za faul na Sambei i rzut wolny dla Arki z ok. 30 metrów.

55 min - strzał Piesio z wolnego trafił prosto w mur.

56 min - żółta kartka dla Ziveca za próbę wymuszenia rzutu karnego.

58 min - skuteczne, nie pierwsze w tym meczu, piąstkowanie Steinborsa po dośrodkowaniu z naszej lewej strony.

60 min - pierwsza zmiana w zespole trenera Formalika. Jankowski zastąpił Papadopulosa.

61 min - wygląda na to, że teraz będziemy szukać akcji w kontrataku. Piast rzuca się do ataku, a my wyczekiwać będziemy błędów gospodarzy.

62 min - i zmienia także trener Ojrzyński. Schodzi da Silva, a za niego Patryk Kun. Opaska kapitańska wędruje na ramię Marciniaka.

63 min - mamy rzut wolny spod linii bocznej po faulu na Siemaszce. Pewnie centrować będziemy w pole karne Piasta.

64 min - dośrodkowanie Marciniaka wypiąstkował Szmatuła.

64 min - Piesio zagrał płasko w pole karne gospodarzy, ale przecięli to zagranie obrońcy.

65 min - mają więcej miejsca Arkowcy, więc skrzętnie z tego korzystają częściej goszczą w polu karnym Piasta.

66 min - bardzo groźny kontratak Piasta. Zivec precyzyjnie zagrał do wychodzącego na pozycję Vassiljeva, a jego strzał zablokował wracający Sambea!

68 min - rzut rożny wykonuje Vassiljev, ale wyrzucił piłkę poza pole karne. Po chwili w polu karnym przerwracał się Valencia, ale nie mogło być mowy o przewinieniu Arkowca.

69 min - Szwoch za Nalepę.

69 min - Krakowczyk zmienia Vranjesa.

70 min - przed polem karnym Piasta faulowany był Kun. Znów okazja dla gości.

70 min - ależ niewiele brakowało po strzale z wolnego Szwocha! Piłka musnęła poprzeczkę bramki Szmatuły!

71 min - teraz zablokowany strzał z ostrego kąta Jankowskiego!

74 min - niedokładne podanie Szwocha w kierunku Siemaszki, ale pomysł Mateusza na tą akcję dobry.

76 min - Korun zbyt ostro fauluje teraz Siemaszkę i otrzymuje żółtą kartkę.

77 min - ostatnia korekta w składzie Arki. Były zawodnik Piasta Ruben Jurado zastępuje Siemaszkę.

78 min - a teraz były Arkowiec wchodzi w koszulce Piasta na boisko. To Aleksander Jagiełło, który zastąpił Valencię.

81 min - Kun bardzo dobrze blokuje dośrodkowanie z lewej strony Rugasevića.

83 min - skutecznie się bronimy. Piast nie może stworzyć sobie sytuacji do oddania strzału na naszą bramkę.

85 min - rzut rożny wykonuje Vassiljev. Faul na Piesio w naszym polu karnym i sędzia przerwał grę.

86 min - Zivec za mocno w kierunku wbiegającego w pole karne Jagiełły. Od bramki rozpocznie Steinbors.

88 min - doszedł do pozycji strzeleckiej Zivec po zagraniu z naszej lewej strony Konczkowskiego. Posłał jednak piłkę wysoko ponad naszą bramką.

89 min - żółta kartka dla Zbozienia. Faulował Ziveca.

90 min - indywidualna akcja Ziveca, który zaczął dryblować w naszym polu karnym i zakończył akcję strzałem z ostrego kąta w boczną siatkę.

90+1 min - trzy minuty doliczone.

90+2 min - ależ była okazja dla Arki! Jurado zaatakował na lewym skrzydle, świetnie wyłożył piłkę na 15 metr nadbiegającemu Szwochowi, ale ten skutecznie zablokowany przez obrońcę!

KONIEC - kolejne trafienie Rafała Siemaszki dało dziś Arce pierwszy wyjazdowy sukces w sezonie. Arka zagrała bezbłędnie w defensywie, z przodu zamieniła jeden ze stałych fragmentów gry na gola i to wystarczyło dziś na wywiezienie z Gliwic kompletu punktów. A zatem z wyjazdu na południe Polski zespół trenera Ojrzyńskiego wraca z planem wykonanym w 100%!