05.08.2016

Jagiellonia - Arka 4:1. "...powieźli i wilka".

Dwukrotnie Arka wygrywała w Gdyni trzema bramkami, teraz w tych samych rozmiarach uległa w Białymstoku. Wygrana 4:1 Jagiellonii przypomniała nam, że wciąż dużo pracy przed zespołem trenera Nicińskiego, zwłaszcza w grze obronnej, gdzie nie ustrzegliśmy się kosztownych błędów.

4. kolejka Lotto Ekstraklasy

Jagiellonia Białystok - Arka Gdynia  4:1 (2:0)
Bramki: Vassiljev 4', 59'(k), Cernych 44', 50' - Sołdecki 72'

Jagiellonia: Kelemen - Burliga, Guti, Wasiluk, Tomasik (68' Straus) - Grzyb, Romanczuk - Frankowski, Vassiljev (90' Górski), Mackiewicz (69' Świderski) - Cernych

Arka: Jałocha - Socha, Marcjanik, Sołdecki, Warcholak - da Silva (77' Yussuff), Łukasiewicz, Sambea (46' Marciniak), Bożok - Szwoch - Zjawiński (61' Siemaszko)

Żółte kartki: Vassiljev - Socha, Marciniak.

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce).

0 min - podobnie jak przed tygodniem, mecz z udziałem Arki inauguruje kolejkę Lotto Ekstraklasy. Tym razem będzie to mecz dwóch drużyn, które bardzo udanie weszły w ten sezon - Arka jest na drugim, Jagiellonia na trzecim miejscu w tabeli.

0 min - trener Niciński konsenkwentnie stawia na tą samą jedenastkę. Jest w niej jeden zawodnik, który ma za sobą grę w zespole Jagiellonii - to Dawid Sołdecki.

0 min - w zespole gospodarzy dostrzegamy dwóch byłych zawodników Arki - Piotra Tomasika i Macieja Górskiego.Ten drugi rozpocznie mecz na ławce rezerwowych.

0 min - Arka przyciąga kibiców na stadiony. Dziś obiekt przy ul. Słonecznej w Białymstoku będzie wypełniony niemal po brzegi! Swoją cegiełkę dołożą do tego także nasi kibice, którzy już się meldują na trybunach.

0 min - choć Podlasie nie słynie z najwyższych temperatur, dziś temperatura bliska 30 stopni. Trochę zbyt wysoka dla piłkarzy, ale my oczywiście liczymy na doskonałą dyspozycję żółto-niebieskich!

0 min - trener Niciński w wywiadzie przedmeczowym wyraźnie wskazał gospodarzy jako faworytów spotkania. W takim razie pozostaje ograć faworyta!

0 min - Arka zagra dziś w jednolitych niebieskich kompletach strojów. Gospodarze oczywiście w swoich żółto-czerwonych pasiakach.

1 min - zaczęli gospodarze!

1 min - pierwsza piłka w nasze pole karne, a stamtąd Sołdecki wybija ją poza linię boczną.

4 min - gol dla Jagiellonii! Cernych wygrał walkę o piłkę z Sołdeckim przy linii końcowej, zagrał ją na 10 metr, a tam niezawodny Vassiljev uderzył nie do obrony dla Jałochy! Fatalny początek meczu dla Arki.

6 min - tym razem Jałocha pewnie broni strzał Mackiewicza.

8 min - centra Bożoka pod bramkę gospodarzy nie dociera do żadnego z jego kolegów z drużyny.

11 min - Warcholak w swoim stylu wrzuca piłkę z autu w pole karne Jagiellonii, ale bronią się skutecznie zawodnicy trenera Probierza.

12 min - rzut rożny dla Arki. Wykonał go Szwoch, podbił piłkę głową Marcjanik, ale Kelemen ostatecznie wyłapuje futbolówkę.

13 min - tym razem korner dla białostocczan. Piłka kopnięta przez Vassiljeva wyszła jednak poza linię końcową boiska.

15 min - Szwoch zacentrował tym razem z rzutu wolnego w pole karne. Wasiluk wybił piłkę na rzut rożny.

16 min - Szwoch z rożnego, znów na głowę Marcjanika, lecz piłkę wybijają ostatecznie obrońcy.

17 min - i jeszcze jeden rzut rożny dla Arki. Tym razem wykonał go Bożok i piłka była "dochodząca" do bramki. Niestety nie sięgnął jej żaden z gdynian, a najbliżej tego był Sołdecki.

19 min - niepewna interwencja Jałochy po dośrodkowaniu Frankowskiego i jagiellonia w prezencie otrzymuje rzut rożny.

20 min - oj, mało brakowało! Świetnie zacentrował były Arkowiec - Piotr Tomasik, Guti wyszedł wysoko w powietrze i uderzył minimalnie nad okienkiem naszej bramki!

21 min - najlepsza akcja Arki! Dużo czasu i miejsca w polu karnym miał da Silva, kilku kolegów wokół, lecz ostatecznie zdecydował się na strzał po ziemi w kierunku bliższego słupka bramki, ale Kelemen nie dał się zaskoczyć!

25 min - dobrze zapowiadała się akcja Arki, dlatego tym bardziej szkoda, że nie udało się dośrodkowanie Warcholakowi.

28 min - znow ciężką przeprawę z Cernychem miał Dawid Sołdecki. Tym razem skończyło się na rzucie z autu dla naszej drużyny.

29 min - sędzia zarządził przerwę podyktowaną wysoką temperaturą. Zawodnicy uzupełniają płyny i wracają do gry.

31 min - Zjawiński próbował opanować piłkę w polu karnym gospodarzy, ale nie pozwolił mu na to Guti.

32 min - zaskakujący wariant wybrał Vassiljev przy wykonaniu rzutu wolnego spod linii bocznej boiska. Estońcyk spróbował strzał i piłka zahaczyła o górną część siatki za poprzeczką!

39 min - Arkowcy wymusili błąd obrońców Jagi, piłkę otrzymał Szwoch z lewej strony pola karnego, ogra rywala i zagrał na 10 metr, gdzie jednak nie wbiegł żaden z gdynian!

39 min - błyskawiczna odpowiedź Jagiellonii! Cernych wyprowadził i kontrę i zagrał na dobieg do Frankowskiego w nasze pole karne, ale przeczytał ta akcję Jałochę i pierwszy dopadł futbolówkę!

40 min - Mackiewicz był bardzo bliski podwyższenia wyniku! Jego uderzenie głową po centrze Vassiljeva minimalnie mija naszą bramkę!

44 min - niestety gol dla Jagiellonii! Frankowski zagrywa piłkę spod linii końcowej, przedłuża to podanie Romańczuk, a Czernych zdołał piłkę przyjąć i uderzyć w róg naszej bramki. Znów gol, którego mozna było uniknąć!

PRZERWA - niestety dwie bramki Jagiellonii do przerwy przy braku jakichkolwiek naszych zdobyczy bardzo komplikuje sprawę Arkowcom. Oba gole dla gospodarzy dość podobne, bo padły po podaniach spod linii końcowej i braku pokrycia rywali w środku naszej szesnastki. Z pewnością obu można było uniknąć. Optymistycznym jest fakt, że zdecydowanie dłużej jesteśmy w posiadaniu piłki i wymieniamy więcej dokładnych podań. Teraz trzeba to jeszcze przekuć na okazje bramkowe i gole.

46 min - trener Niciński zdecydował się w przerwie na pierwszą zmianę. Za Yannicka Sambeę wszedł Adam Marciniak.

47 min - pierwsza centra pod naszą bramkę. Posłał ją tam Tomasik, ale pewnym chwytem wykazał się Konrad Jałocha.

50 min - szybką akcję Jagiellonii udało się zatrzymać tuż przed naszym polem karnym.

51 min - gol dla Jagiellonii! Bramka kuriozum, tak się zwykło o takich trafieniach mówić. Z autu wyrzucił piłkę Vassiljev, ta wpadła w nasze pole karne, gdzie doszło do nieporozumienia między Marcjanikiem, Sołdeckim i wychodzącym z bramki Jałochą. Piłka odbiła się w kierunku linii końcowej, a mimo bardzo ostrego kąta Cernych zdołał ją zmieścić między słupkami!

56 min - mieliśmy okazję na stworzenie sytuacji bramkowej, lecz nie udało się szybko i precyzyjnie rozegrać piłki na 16 metrze.

57 min - niecelna próba strzału z dystansu Vassiljeva.

58 min - koszmarny mecz naszej drużyny w defensywie. Sołdecki faulem przerywa szybki atak Cernycha. W naszym polu karnym. Oczywiście rzut karny dla gospodarzy.

59 min - Vassiljev z rzutu karnego na 4:0. Jalocha w lewym rogu swojej bramki, piłka w drugim.

61 min - Siemaszko zmienia Zjawińskiego.

62 min - o mały włos Siemaszko już w pierwszej sytuacji pod bramką gospodarzy nie miałby idealnej okazji do zdobycia bramki. Przebojowa akcja lewym skrzydłem Bożoka, Słowak posłał piłkę w kierunku naszego napastnika, ale w ostatniej chwili przeciął to zagranie Wasiluk.

62 min - dośrodkowanie Sochy spada na głowę Bożoka, ale strzał kapitana Arki nieudany.

63 min - po starciu Siemaszki z Tomasikiem, dłużej podnosi się z murawy zawodnik z Białegostoku. Będzie jednak rzut wolny dla naszej drużyny.

66 min- dośrodkowywał z wolnego Bożok, ale piłka za linią końcową, bedzie korner.

66 min - dwie bardzo dogodne okazje dla Arki. Za pierwszym razem piłkę wzdłuż bramki do Siemaszki próbował zagrać da Silva, ale przecięli to obrońcy "Jagi". Chwilę później Brazylijczyk sam próbował pokonać Kelemena, ale przy strzale z ostrego kąta górą okazał się bramkarz z Białegostoku.

68 min - pierwsza korekta w składzie gospodarzy: Straus zastępuje utykającego Tomasika.

69 min - i druga zmiana trenera Probierza - Świderski za Mackiewicza.

72 min - Szwoch dosrodkowywał z rzutu wolnego i da Silva był bliski trącenia piłki tuż przed bramką! Rzut rożny dla gdynian.

72 min - goooll dla Arki! Bożok zacentrował z rzutu rożnego, a Sołdecki wyskoczył najwyżej i posłał piłkę do siatki!

73 min - pierwsza żółta kartka w tym meczu. Zobaczył ją Tadek Socha.

74 min - niezła centra da Silvy w szesnastkę Jagiellonii, ale Straus nie popełnił błędu w ustawieniu.

74 min - i znów było groźnie pod naszą bramką! Świderski z rzutu wolnego zagrał płasko na 14 metr, gdzie pokazał się Wasiluk, ale zawodnik gospodarzy nie trafił w piłkę!

76 min - i drugie "żółtko" dla naszego zawodnika. Tym razem dla Marciniaka za faul na Grzybie.

77 min - przerwa na uzupełnienie płynów.

77 min - ostatnia zmiana w naszym zespole; Yussuff zastępuje Marcusa da Silvę.

78 min - zagotowało się po raz kolejny pod naszą bramką, ale tym razem szczęśliwie wychodzimy z opresji.

79 min - Vassiljev fauluje pędzącego z piłką Szwocha i otrzymuje żółtą kartkę.

81 min - Szwoch zdecydował się na strzał z rzutu wolnego z ok. 27 metrów i zmierzającą w samo okienko bramki piłke wybija Kelemen.

81 min - rzut rożny wykonany przez Szwocha, strzał lewą nogą oddaje z powietrza Siemaszko, ale pudłuje.

85 min - losy spotkania rozstrzygnięte i widać dużo swobody w poczynaniach zawodników obu drużyn. We znaki dają się jednak trudne warunki, więc brakuje w grze dokładności.

85 min - odważna, ale też bardzo niecelna próba strzału z 30 metrów Frankowskiego.

88 min - mogła byc druga bramka dla Arki! Marciniak podał w pole karne do Szwocha, ten efektownie piłkę przyjął, obrócił się z nią i oddał błysawicznie strzał na bramkę! Piłka była skierowana jednak wprost w Kelemena i dlatego bramkarz miał ułatwione zadanie w interwencji!

90 min - rzut rożny wykonał Szwoch, ale wyjaśnia sytuację Wasiluk.

90+1 min - ostatnia zmiana w zespole Jagiellonii. Za zdobywcę dwóch bramek Vassiljeva wszedł Maciej Górski.

90+4 min - Yussuff posyła piłkę pod bramkę Jagiellonii, walczyli o nią sołdecki i Siemaszko, ale bez skutku.

KONIEC - szybko po zmianie stron gospodarze rozstrzygnęli losy spotkania. Znów przytrafiły się Arce błędy w obronie, które bezwzględnie wykorzystali zawodnicy trenera Probierza. Otrzymaliśmy solidny materiał do analizy po tym meczu, aby więcej już takie wpadki się nam nie przydarzyły.