28.05.2013

Nasi rywale w liczbach: Stomil Olsztyn.

Żółto – niebiescy punktują ostatnio bardzo regularnie, w ostatnim spotkaniu wygrali na trudnym terenie w Katowicach 2:1. Na finiszu I liga przyspiesza i następny mecz „Arkowcy” rozegrają u siebie już w środę ze Stomilem Olsztyn. Dla Arki będzie to pożegnanie tego sezonu na własnym stadionie, ponieważ zespół ŁKS – u Łódź wycofał się z rozgrywek i mecz ostatniej kolejki nie odbędzie się. Najbliższy rywal żółto - niebieskich zajmuje 14 miejsce z dorobkiem 34 punktów.

W przerwie zimowej trener Zbigniew Kaczmarek, mający za sobą także pracę na ławce trenerskiej Arki, musiał wzmocnić drużynę. Po rundzie jesiennej Stomil zajmował pozycję spadkową z 5 punktową stratą do bezpiecznego miejsca w tabeli. Zakontraktowano zawodników z przeszłością w Ekstraklasie takich jak Paweł Kaczmarek oraz Grzegorz Lech. Do drużyny dołączył także Kamil Hempel oraz Paweł Piceluk. Co ciekawe zarówno Paweł Kaczmarek jak i Kamil Hempel byli zawodnikami Arki. Z drużyny odeszli natomiast: Krzysztof Filipek, Mindaugas Kalonas, Tomasz Ptak, Radosław Stefanowicz, Michał Świderski oraz Robert Tunkiewicz.

Bilans spotkań Stomilu Olsztyn w sezonie 2012/2013: 7 zwycięstw  – 13 remisów  –  11 porażek

U siebie: 2 zwycięstwa – 7 remisów – 7 porażek

Na wyjeździe: 5 zwycięstw – 6 remisów – 4 porażki

Drużyna Stomilu Olsztyn w rundzie wiosennej spisuje się znacznie lepiej niż jesienią, kiedy to zdołała wygrać zaledwie dwa spotkania. Zespół prowadzony przez Zbigniewa Kaczmarka więcej punktów zdobył na wyjazdach. Na własnym stadionie wygrał tylko dwa mecze, z Sandecją 4:0 oraz Cracovią 3:0. W spotkaniu z Arką na własnym stadionie Stomil uległ 0:2, bramki dla żółto- niebieskich zdobyli Marcus da Silva oraz Mateusz Szwoch. Olsztynianie notują bardzo dużo remisów, aż trzynaście spotkań zakończyło się podziałem punktów, w tej klasyfikacji są liderami I ligi.

Z ostatnich dwóch wyjazdów Stomil przywiózł 4 punkty, najpierw wygrywając z Miedzią Legnica, a następnie remisując z Wartą Poznań 1:1. Było to bardzo ważne spotkanie ponieważ  remis pozwolił zachować dystans pomiędzy zespołem z Olsztyna, a drużyną Warty, która obecnie traci do Stomilu 6 punktów. W ostatniej kolejce olsztynianie przegrali na własnym stadionie z Okocimskim 0:4.

Bilans bramek: 35 strzelonych – 43  stracone

U siebie: 16 strzelonych – 25 straconych

Na wyjeździe: 19 strzelonych – 18 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 33                                  Bramki stracone z akcji: 42

Bramki zdobyte z rzutów karnych: 2                  Bramki stracone z rzutów karnych: 1

Bramki zdobyte samobójcze: 0                           Bramki stracone samobójcze: 0

Bramki strzelone w 1. połowie: 21                      Bramki stracone w 1. połowie: 22

Bilans bramkowy drużyny Stomilu jest ujemny głównie za sprawą spotkań na własnym stadionie. Olsztynianie pod względem straconych bramek na własnym stadionie są na 3 miejscu w lidze (wliczając ŁKS). Bilans bramkowy w  spotkaniach wyjazdowych jest dodatni. Drużyna zdobyła 2 bramki z rzutów karnych, natomiast 1 straciła w ten sposób. Więcej bramek w meczach Stomilu pada w pierwszych połowach spotkań.

9

Jeżeli chodzi o czasy zdobywanych bramek to najwięcej pada ich w końcówkach pierwszych połów – 9 goli. Najmniej bramek padło w dwóch ostatnich kwadransach spotkań – po 4 bramki. Natomiast jeżeli chodzi o bramki stracone to najwięcej padło ich w końcówkach spotkań – 9 bramek. Po 6 bramek straconych przypadło na trzy kwadranse pomiędzy minutą 30 – tą a 75 – tą.

Statystyki zawodników:

Najwięcej minut na boisku:

Janusz Bucholc – 2628 minut (30 spotkań),

Łukasz Jagliński - 2584 minut (29 spotkań),

Paweł Baranowski - 2229 minut (26 spotkań).

Najlepsi strzelcy:

Szymon Kaźmierowski – 6 bramek,

Mindaugas Kalonas, Paweł Piceluk, Łukasz Suchocki – po 5 bramek,

Paweł Kaczmarek – 4 bramki.

Najostrzej grający:

Paweł Baranowski – 9 żółtych kartek (czerwona kartka po dwóch żółtych) oraz 1 czerwona kartka,

Janusz Bucholc – 8 żółtych kartek (czerwona kartka po dwóch żółtych),

Michał Glanowski - 7 żółtych kartek (czerwona kartka po dwóch żółtych).

Wśród statystyk indywidualnych w klasyfikacji piłkarzy z największą ilością minut na boisku wyróżnia się Janusz Bucholc, który rozegrał 2628 minut. Drugi w tej klasyfikacji jest Łukasz Jagliński, a trzeci Paweł Baranowski. Najlepszym strzelcem jest Szymon Kaźmierowski który zdobył 6 bramek, wszystkie w rundzie jesiennej. Po 5 bramek zdobytych mają Mindaugas Kalonas, Paweł Piceluk oraz Łukasz Suchocki. Natomiast 4 bramki zdobył Paweł Kaczmarek. Najostrzej grającym zawodnikiem jest Paweł Baranowski który uzbierał aż 9 żółtych kartoników, oraz 1 czerwoną. Na drugim miejscu w tej klasyfikacji jest Janusz Bucholc, natomiast na trzecim Michał Glanowski.

Na pożegnanie I ligi na stadionie przy Olimpijskiej w Gdyni zagrają dwa zespoły, które wiosną radzą sobie bardzo dobrze. Żółto – niebiescy zdobyli w tej rundzie 27 punktów, natomiast Stomil Olsztyn 21 „oczek”. Olsztynianie radzą sobie bardzo dobrze wiosną na wyjazdach, liczymy więc na duże emocje w ostatnim meczu tego sezonu na własnym stadionie.

opracował: Sebastian Jędrzejewski